Gorące tematy

  • 7 czerwca 2023
  • 11 czerwca 2023
  • wyświetleń: 6294

[WIDEO, ZDJĘCIA] Uskrzydleni robią wiele dla innych. Poznajcie ich!

Julia Jarmusiewicz, niewidoma studentka i masażystka z Jankowic, która angażuje się w działalność charytatywną została laureatką Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony" 2023.

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Wyróżnienie "Uskrzydlony" to wyraz uznania dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które inspirują swoją aktywnością, osiągają sukcesy, są inspiracją dla innych, każdego dnia pokazują, że nie ma dla nich ograniczeń, a najważniejsza jest chęć do działania.

6 czerwca w Stajniach Książęcych w Pszczynie odbyła się czwarta gala wręczenia nagrody "Uskrzydlony". Do wyróżnienia przedstawiciele organizacji i mieszkańcy zgłosili 4 nominacje.

Nagrodą jest statuetka symbolizująca motyla, zaprojektowana i wykonana przez lokalną artystkę - Justynę Dulembę. W szkle zalane zostały skrzydła motyla, który symbolizuje poradzenie sobie z życiowymi trudnościami i rozpoczęcie nowego życia. Każda statuetka jest inna i wyjątkowa, podobnie jak nagradzane nią osoby.

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r.
Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Kapituła przyznała wyróżnienie Julii Jarmusiewicz, niewidomej studentce i masażystce z Jankowic, która angażuje się w działalność charytatywną - zwłaszcza w pomoc dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni i działa jako wolontariuszka w pszczyńskim domu dziecka. - Dziękuję za tę nagrodę, jest ona dla mnie szczególnie ważna. To wspaniały prezent ślubny - mówiła Julia Jarmusiewicz, która w weekend wychodzi za mąż.

W gronie nominowanych znaleźli się także: Aleksandra Sosna - artystka i portrecistka, która choruje na nieuleczalną chorobę genetyczną, Eugeniusz Anderko - społecznik, kustosz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, który stracił nogę w wypadku kolejowym oraz Daniel Osiński - w wyniku nieudanego skoku do wody złamał kręgosłup i porusza się na wózku inwalidzkim, a trenuje kolarstwo szosowe i z powodzeniem startował w Mistrzostwach Polski w Parakolarstwie MH2,

Barbara Bandoła podkreślała, że każdy z kandydatów do wyróżnienia ma w sobie niezwykłą siłę, która uskrzydla innych. - Wszyscy nominowani dodają nam skrzydeł, pokazują, jak żyć pełnią życia. Udowadniają, że życie ma głęboki sens, a my powinniśmy uczyć się od nich jak tę radość z życia czerpać - mówiła starosta Barbara Bandoła i dodała, że wybór laureata był dla kapituły niezwykle trudnym zadaniem.

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r.
Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Gościem gali wręczenia nagród była Kaja Kosowska, niewidoma pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli dotychczasowi laureaci wyróżnienia, przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu, a zaproszenie przyjął m.in. poseł Grzegorz Gaża i samorządowcy z powiatu pszczyńskiego.

Gala została przygotowana pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie było tłumaczone na język migowy, laureatka otrzymała list gratulacyjny napisany brajlem. Napis "Uskrzydlony" na statuetce także został przygotowany przy użyciu znaków alfabetu Braille'a. Galę uświetnił zespół "Metrum i trzy czwarte", działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Akompaniował Mirosław Lachowski. Hymnem gali jest utwór Sound'n'Grace "Bo mi się chce".

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r.
Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Wyboru laureata trzeciej edycji wyróżnienia dokonała kapituła konkursowa w składzie: Barbara Bandoła - starosta pszczyński, przewodnicząca kapituły, Damian Cieszewski - wicestarosta, Grzegorz Kuczera, Krystyna Fuławka, Helena Mazur, Beata Brom, Jarosław Folek (Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych), Joanna Czakańska - kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie oraz Katarzyna Granda - pełnomocnik starosty pszczyńskiego ds. osób z niepełnosprawnościami, pomysłodawczyni i inicjatorka wyróżnienia.

Statuetka po raz pierwszy została przyznana w 2019 roku. Laureatką została wtedy pszczynianka Alicja Szymczak, emerytowana laborantka, malarka, osoba niezwykle aktywna społecznie. Statuetka motyla trafiła także do Szymona Klimzy, mieszkańca Warszowic, który po wypadku na nartach porusza się na wózku inwalidzkim i realizuje się z sukcesami w wielu ekstremalnych dziedzinach sportowych, a swoim doświadczeniem dzieli się z innymi osobami, które tak jak on ucierpiały w wypadkach. Laureatem został także Filip Walecki z Czarkowa - ultramaratończyk z zespołem Downa, zdobywca medalu dla Polski na międzynarodowych zawodach osób z trisomią 21. W ubiegłym roku tytułem "Uskrzydlonego" został wyróżniony Marek Gruszka, który stracił nogę w wypadku na kopalni, społecznik, organizator akcji krwiodawstwa, podczas których zebrano ponad 15 tysięcy litrów krwi, inicjator wielu wydarzeń dla seniorów, zaangażowany w działania charytatywne.

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r.
Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2023" - 06.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


O laureatach

Julia Jarmusiewicz



Jest osoba niewidomą, ale mimo to zdziałała więcej niż większość osób pełnosprawnych w jej wieku. Prowadzi własny gabinet masażu, ciągle uczestniczy w szkoleniach, aby rozwijać się zawodowo. Co krok słychać opinie, że "stawia ludzi na nogi". Kończy studia na kierunku Psychologia, będąc jedną z najlepszych studentów, laureatką kolejnych stypendiów rektora. W życiu codziennym pokonuje bariery i trudności z niesamowitą empatią i uśmiechem. Prowadzi dom i nic nie jest dla niej przeszkodą. Ostatnio wyszła za mąż. Większość spraw z tym związanych zorganizowała sama. Przy tym wszystkim stale wyszukuje osoby, które potrzebują pomocy. Aktywnie działa na rzecz dzieci zmagających się z rdzeniowym zanikiem mięśni, działa jako administrator grupy licytacyjnej, czy organizatorka dużego festynu, podczas którego zebrano prawie 90 tys. zł. Po zakończonej zbiórce dla Mikołaja, zaangażowała się, aby wspomóc walkę Gai o wzrok, a także regularnie wystawia swoje usługi masażu, z których dochód w całości jest przeznaczony na wsparcie potrzebujących. Jest wolontariuszką w pszczyńskim domu dziecka, który odwiedza regularnie, pomagając dzieciom w nauce. Pomimo swojej niepełnosprawności realizuje cele społeczne, zawodowe i osobiste wykazując się niezwykłą skromnością. Zaraża ludzi radością. Nigdy nie odmawia pomocy. Jest radosna i spełniona.



Daniel Osiński



Od wielu lat daje przykład innym jak pokonywać bariery związane z niepełnosprawnością. 25 lat temu doznał urazu rdzenia kręgowego wskutek nieszczęśliwego wypadku, co spowodowało paraliż ciała od klatki piersiowej w dół. W wyniku wieloletniej rehabilitacji, dzięki silnej motywacji jest w stanie samodzielnie poruszać się na wózku, nurkować oraz przełamywać kolejne bariery własnej niepełnosprawności. Przez wiele lat jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim udzielał się jako instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Wyróżnia się aktywną postawą życia i szczególnymi osiągnięciami mimo ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. Od 7 lat trenuje kolarstwo szosowe. To dla niego forma rehabilitacji, ale i walki z własnymi słabościami. Jako członek klubu Kross Zero Załamki Team zajął 5. miejsce w Mistrzostwach Polski w Parakolarstwie MH2. W marcu otrzymał Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie sportu za osiągniecia sportowe w roku 2022 roku. Jest również pasjonatem fotografii. Stara się też zwracać uwagę mieszkańców Pszczyny na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych sprawdzał infrastrukturę Centrum Przesiadkowego w Pszczynie podczas odbiorów w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.



Eugeniusz Anderko



Eugeniusz Anderko jest znanym społecznikiem działającym od wielu lat w Pro Memoria Stowarzyszeniu Bitwy pod Pszczyną 1939, a także w Kościele św. Marcina w Ćwiklicach. W szczególności pełni funkcję kustosza w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie pokonując bariery w sprawnym poruszaniu się. Ponadto bierze udział w organizacji spotkań kulturalnych pod nazwą "Pszczyńskie Epizody Historyczne". Co roku uczestniczy w organizacji "Nocy muzeów ". Zajmuje się nabywaniem książek do Muzeum Militarnych Dziejów Śląska o tematyce regionalnej. Mimo trudności w poruszaniu się uczestniczy w obchodach patriotycznych uroczystości związanych z 3 maja, 1 września,11 listopada oraz Powstaniami Śląskimi. Do jego szczególnych zasług należy przekazanie do Stowarzyszenia materiałów poświęconych posłowi na Sejm Śląski Adolfowi Grajcarkowi, które po opracowaniu zostały wydane drukiem.



Aleksandra Sosna



Od urodzenia choruje na nieuleczalną, genetyczną chorobę - zespół Marfana. Chorych cechuje wysoki wzrost i bardzo szczupła sylwetka, co wiąże się z ogromną ruchomością stawów. Ich naczynia krwionośne są wyjątkowo kruche, zastawki w sercu słabe. Problemy kardiologiczne to największe utrapienie, ale dochodzi do tego słaby wzrok i zaburzenia neurologiczne. Jako wyjątkowo wiotkie i przeraźliwie chude dziecko często borykała się ze złamaniami kości i zwichnięciami stawów. Najgorsze jednak były problemy psychologiczne, gdyż charakterystyczny wygląd powodował kpiny wśród rówieśników. Wyśmiewana, wyzywana i poniżana przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania chorowała na bardzo głęboką depresję. Miała jednak od zawsze wyjątkowy talent. Wszystko to sprawiło, że wyrosła na wyjątkowo silną. Dziś dorosła kobieta, żona i matka. Artystka i portrecistka. Posiada wielki talent rysunkowy. Portretuje ludzi. Uchwyca ich emocje tworząc realistycznie rysowane i malowane portrety. Ukończyła studia na kierunku Architektura Wnętrz i pozyskała dotację z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie na otwarcie własnej działalności. Pracownia artystyczna to spełnienie jej ambicji i marzeń. Wygrała w swoim życiu starcie z depresją i stała się ostoją dla innych. W swej twórczości zapoczątkowała projekt #rownygen, który ma na celu walkę z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Tworzy portrety osób dotkniętych niepełnosprawnością, by pokazać światu, że każdy z nas jest piękny i równy. Zachęca do tego innych artystów. Niejednokrotnie działała jako wolontariuszka w wielu akcjach, angażowała się w pomoc dzieciom.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.