Edukacja
- 2 sierpnia 2007
- wyświetleń: 4779
Stare kotły grzewcze do wymiany
Ponad 300 osób stawiło się 2 sierpnia do godziny 11.00 w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie. Od rana pierwsi mieszkańcy gminy składają wnioski o dofinansowanie wymiany starych kotłów.
Pierwsze osoby pojawiły się przy ulicy Basztowej już... w środę wieczorem. Kilku mieszkańców stawiło się przed wejściem do hali około 19.00. Niektórzy przynieśli ze sobą prowiant, a także śpiwory i zimowe kurtki, aby nie zmarznąć podczas nocnego czuwania.
- Kolega spał na ławce, a ja na stoliku. - opowiada dumnie jeden z kolejkowiczów, który może teraz także pochwalić się niskim numerkiem na liście oczekujących do złożenia wniosku o udzielenie dotacji.
Tradycyjnie w takich sytuacjach, gdzie decyduje kolejność "kto pierwszy, ten lepszy", pojawił się komitet kolejkowy. Dzięki niemu dość prędko pod halą zapanował ład, a my mogliśmy, będąc na miejscu, sprawdzać jak wiele osób decyduje się na wymianę pieca.
Wnioski zbierano od rana w hali sportowej MORiSu.
I tak, aby znaleźć się w pierwszej pięćdziesiątce, należało przyjść przed 6.00, setną osobę poznaliśmy około 7.30, a dokładnie z chwilą rozpoczęcia zbierania wniosków przez operatora Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Pszczynie, czyli o godzinie 8.00 tych osób było już ponad 120.
- Mogę Państwu powiedzieć niemal ze stuprocentową pewnością, że wszyscy, którzy się tutaj znajdujecie i spełniacie podstawowe warunki Programu otrzymacie dofinansowanie. - oznajmił podczas powitania burmistrz Pszczyny Krystian Szostak.
Rzeczywiście, przed kilkoma dniami zmieniła się oferta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa pomiędzy naszą gminą a WFOŚiGW jest wciąż negocjowana, acz już wiadomo, że zainstalowanych tylko do końca 2007 roku będzie około 200 piecy ekologicznych. W kolejnym prawdopodobnie będzie to podobna ilość. Szczegóły zostaną przedstawione już niebawem.
Pszczynie do Programu Ograniczania Niskiej Emisji udało się przystąpić niemal w ostatniej chwili. Piece przez dwa lata mogą wymieniać mieszkańcy, którzy posiadają kotły węglowe wyprodukowane przed 1996 rokiem. Osoby, ktore złożyły wniosek w czwartek, o terminie wizyty ekipy weryfikującej i wymiany kotła zostaną poinformowane telefonicznie w połowie września.
Nad bezpieczeństwem kolejkowiczów od świtu czuwała Straż Miejska. Nikt jednak nie dał żadnych powodów do interwencji. Pomimo, że w hali znajdowało się sporo osób, na miejscu było spokojnie i obyło się bez jakichkolwiek nieprzyjemnych incydentów.
- Dziękuję mieszkańcom za rozsądek, jakim wykazali się w dniu dzisiejszym. - powiedział burmistrz. - Byliśmy przygotowani na wiele, tymczasem od początku jest bardzo spokojnie.
Równocześnie za pszczyńskim ratuszem trwa wystawa pieców. Mieszkańcy mogą zapoznać się z cennikiem proponowanym przez producentów oraz z parametrami technicznymi kotłów.
Prezentacja kotłów grzewczych pomiędzy ratuszem a halą sportową.
O godzinie 11.00 sprawdziliśmy ponownie jak wiele osób planuje wymianę pieca. Liczba chętnych w tym czasie urosła do 300 osób i systematycznie rośnie.
smm / pless.pl
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj