Edukacja

  • 16 września 2014
  • 19 września 2014
  • wyświetleń: 19848

Koniec Centrum Dializa w szpitalu?

Ograniczenie liczby pracowników medycznych, obniżenie zarobków pielęgniarek oraz zmniejszenie liczby łóżek - te okoliczności skłoniły zarząd powiatu pszczyńskiego do reakcji na działania prowadzone przez Centrum Dializa w pszczyńskim szpitalu. Na ustosunkowanie się do tych zarzutów samorząd dał dzierżawcy czas do 30 września i w razie braku podjęcia odpowiednich kroków - grozi rozwiązaniem umowy.

szpital
Szpital w Pszczynie. · fot. Joanna Karwacka / pless.pl


Z początkiem września zarząd powiatu przesłał na ręce Jacka Nowakowskiego (prezesa zarządu spółki Centrum Dializa) pismo, w którym wymienia niepokojące czynniki wpływające na sytuację w pszczyńskim szpitalu.

To przede wszystkim pogorszenie przez dzierżawcę dostępności, warunków i jakości świadczeń zdrowotnych poprzez zlokalizowanie Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Neurologicznego na jednej kondygnacji budynku. Wiąże się z tym - jak czytamy w liście - ograniczenie w sposób istotny liczby łóżek.

Drugi punkt to pogorszenie przez dzierżawcę warunków i jakości świadczeń zdrowotnych poprzez ograniczenie liczby personelu medycznego, obniżenie wynagrodzeń za pracę (w tym pielęgniarek), a także dużą rotację w grupie zawodowej lekarzy. Rezultatem tych działań jest - w uzasadnieniu - negatywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo leczenie pacjentów.

Równocześnie zarząd powiatu pszczyńskiego wezwał Dializę do realizacji obowiązków wynikających z umowy w trzech punktach.

Po pierwsze, powiat żąda przywrócenia lokalizacji Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Neurologicznego, funkcjonującego przed lipcem tego roku.

Po drugie, wzywa do wstrzymania redukcji liczby personelu, w tym w grupie pielęgniarek, a także do przywrócenia poziomu zatrudnienia z grudnia 2013 roku. Władze powiatowe oczekują również, że warunki zatrudnienia pracowników, także w zakresie wynagrodzeń, nie będą się już pogarszać.

Trzeci punkt to zapewnienie stabilnej obsługi pacjentów przez lekarzy stale współpracujących z Centrum Dializa oraz ograniczenie do minimum rotacji w tej grupie zawodowej.

Zarząd powiatu pszczyńskiego wyznaczył dzierżawcy czas do 30 września na pisemną odpowiedź oraz realizację obowiązków wynikających z umowy. Jeżeli nie uda się znaleźć konsensusu, wówczas - co również wyjaśniono w piśmie - samorząd może sięgnąć po ostateczną formę, jaką jest rozwiązanie umowy z Centrum Dializa.

To pierwsza tak zdecydowana uwaga ze strony Starostwa Powiatowego w Pszczynie pod adresem dzierżawcy. Szpital w Pszczynie jest dzierżawiony od marca 2011 roku. Już od pierwszych miesięcy pracownicy i pacjenci zwracali uwagę na niepokojące ich sytuacje. Czy pismo, pod którym podpisali się wszyscy członkowie zarządu Powiatu, wymusi na Centrum Dializa wprowadzenie zmian? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

new / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj