Edukacja

  • 19 grudnia 2014
  • wyświetleń: 4826

Historia Bożego Narodzenia w PG 4

W czwartek 11 grudnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie wystawiono widowisko "Opowieści o Bożym Narodzeniu". W przedstawieniu, będącym efektem współpracy zarówno Szkoły Podstawowej, jak i Publicznego Gimnazjum nr 4, wystąpili uczniowie obu szkół (łącznie około 150 osób).

Przygotowania, na które składały się: pisanie autorskiego scenariusza, liczne próby (na które uczniowie poświęcali swój prywatny czas, również w soboty), wykonanie kostiumów i dekoracji, dobór podkładów muzycznych (również komponowanie własnych utworów), ćwiczenie układów choreograficznych trwały prawie trzy miesiące. To niezwykle trudne pod względem organizacyjnym przedsięwzięcie, przyniosło nie tylko efekt w postaci udanej imprezy środowiskowej, ale dało początek wielu przyjaźniom, które nawiązały się pomiędzy uczestnikami, a młodym aktorom (w wieku od 4 do 16 lat) okazję do samorealizacji, rozwijania różnorodnych talentów począwszy od aktorskich, poprzez wokalne, taneczne, plastyczne, a na krawieckich i fryzjerskich kończąc.

Historia Bożego Narodzenia w PG 4 - 11.12.2014 · fot. PG 4


Fabuła przedstawienia opowiada o walce dobra ze złem, która wzięła swój początek w raju, gdy "przez złamanie zakazu Boga zło wdarło się na świat". Dalej "Opowieść..." prowadzi nas poprzez Zwiastowanie Maryi, która "przyjęła Boży Dar, który był do nas podobny we wszystkim prócz grzechu" i Nawiedzenie św. Elżbiety aż do betlejemskiej stajenki, gdzie otoczony zwierzątkami, odwiedzany przez pastuszków i orszak Trzech Króli przychodzi na świat mały Jezus, by "od piekła nas uchronić - samotności serca, która nie ma dna i która nigdy się nie kończy, bez Boga i Jego miłości".

W przedstawieniu, tak jak w życiu, radość przeplata się z cierpieniem, a dobro walczy ze złem. Anioły, które "Bóg rozstawia na naszej drodze" w symbolicznym tańcu przeciwstawiają się piekielnym hordom w walce o ludzkie dusze. Przerażone matki, którym okrutny Herod zabił dzieci, w żałobnej kołysance opłakują utracone innocentes. Niezwykle ważną rolę w walce miedzy przeciwstawnymi siłami odgrywa człowiek, który dzięki wolnej woli, sam może decydować o swoim losie. Równie istotne jest wsparcie, jakie ludzie mogą dawać sobie nawzajem, gdyż "jedną gałązkę tak łatwo złamać się da, lecz cała ich wiązka, moc w sobie ma..."

To przedstawienie niezwykle silnie działa na emocje. Angażuje niemal wszystkie nasze zmysły. Odwołuje się do symboliki, archetypów. Opowiadając o Bożym Narodzeniu, dotyka najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy, a jednocześnie przekazuje niezwykle pozytywną energię i wiarę, że "miłość silniejsza jest od zła, ta prawda u podstaw narodzin Jezusa leży", dlatego "niech Radość i Wdzięczność wypełniają nas każdego dnia, gdyż od nich jakość naszego życia zależy...".

Czego sobie i Państwu życzymy.

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Czopce - za zrealizowanie swojego autorskiego pomysłu oraz Pani Katarzynie Klepek i nauczycielom obu szkół tj. Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie i Publicznego Gimnazjum nr 4 w Pszczynie, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego widowiska.

Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie" podaj