Edukacja

  • 2 października 2015
  • wyświetleń: 7409

Powiat prosi o kontrakt dla szpitala

Powiat Pszczyński zdecydował się wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przyznanie kontraktu dla Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu w Pszczynie prowadzonego przez Centrum Dializa.

szpital
Szpital w Pszczynie · fot. pless.pl


Uchwała w tej sprawie została podjęta na ostatniej sesji Rady Powiatu. Jak czytamy w uchwale, pszczyński oddział kardiologii inwazyjnej funkcjonuje bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale również bez jakiegokolwiek finansowania w zakresie procedur ratujących życie wykonywanych dla pacjentów naszego powiatu.

Od listopada 2012 roku oddział jest w pełni finansowany ze środków własnych spółki. Zapewnia wysokospecjalistyczną opiekę dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, w tym w szczególności z ostrymi zespołami wieńcowymi. W trybie pilnym wykonywane są zabiegi ratujące życie, m.in. zabieg koronografii i koronoplastyki. Na oddziale tych hospitalizowanych jest około 20 pacjentów miesięcznie. Łączne wydatki poniesione na funkcjonowanie oddziału od momentu jest powstania szacuje się na około 5.930,000 zł, w tym okresie udało się uratować życie ponad 470 osobom.

"Poza zabiegami ratującymi życie zapewniana jest także ciągłość leczenia, oferowane są konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, a także transport do Specjalistycznych Klinik. Oddział ten posiada doświadczony i wyspecjalizowany personel medyczny. Jakość świadczonych usług potwierdzają liczne słowa uznania od pacjentów, a także korespondencja kierowana przez pacjentów oddziału do NFZ z prośbą o finansowanie oddziału w zakresie procedur ratujących życie.

Niewątpliwym jest, że tak wysoko wyspecjalizowana jednostka jest dużym sukcesem szpitala oraz gwarancją odpowiedniej opieki medycznej dla mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego, którzy nie muszą być transportowani do szpitali w miastach ościennych. Istotne dla skutecznego procesu leczenia mieszkańców Pszczyny i okolic jest usytuowanie Oddziału Kardiologii Inwazyjnej tuż przy Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, który jest dodatkowym wsparciem dla pacjentów kardiologicznych w stanach zagrożenia życia.
" - czytamy w apelu.

Jak tłumaczą wnioskodawcy, wiele się mówi na temat zagrożeń chorobami układu krążenia jako pierwszej przyczynie zgonów w Polsce. Takie zagrożenia dotyczą oczywiście również mieszkańców naszego powiatu. Zarówno wielkość Powiatu Pszczyńskiego, jak i konieczność najszybszego z możliwych podjęcia leczenia w momencie wystąpienia stanu zagrożenia życia, uzasadnia istnienie Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu w Pszczynie.

"Tymczasem z tego, co nam wiadomo jest to jedyny taki przypadek w Polsce, kiedy NFZ nie finansuje procedur ratujących życie. Bardzo trudno zrozumieć nam więc brak bieżącego finansowania tych procedur w lokalizacji najkorzystniejszej dla mieszkańców naszego powiatu. Wierzymy, że pieniądze na ratowanie zdrowia i życia są i procedury te powinny być na bieżąco finansowane i traktowane absolutnie priorytetowo." - argumentują radni w apelu.

new / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj