Edukacja
- 7 kwietnia 2020
- wyświetleń: 18812
Goczałkowickie izolatorium prosi o pomoc! Potrzebna jest m.in. pościel
W ostatnich dniach Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zostało wyznaczone jako izolatorium. Tym samym placówka stanie w jednym szeregu obok innych szpitali podczas walki z pandemią koronawirusa w Polsce. Do pracowników służby zdrowia, ratowników, pielęgniarek i salowych w szpitalach dołączą pracownicy sanatorium w Uzdrowisku. Środki z NFZ zapewnią jedynie pokrycie bieżącego zakwaterowania, opieki i wyżywienia. Kwota ta nie jest natomiast wystarczająca, aby zabezpieczyć izolatorium w środki ochrony osobistej dla pracowników sanatorium, a także inne produkty niezbędne do prowadzenia działalności. Kierownictwo placówki prosi o pomoc.
W goczałkowickim izolatorium przebywa obecnie 24 pacjentów. Trafiają tu osoby:
- chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, ale nie wymagające leczenia w szpitalu,
- u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
- którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
- którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
Z uwagi na fakt, iż opieka nad takim pacjentem wymaga w szczególności: zakwaterowania w osobnym pokoju z łazienką, ale bez możliwości opuszczania pokoju z wyjątkiem wyjścia na balkon; otrzymywania trzech posiłków w ciągu dnia (pod drzwi pokoju); pozostawania pod monitoringiem personelu medycznego; kontrolowania minimum dwa razy dziennie przez pielęgniarkę; wizytowania przez lekarza na miejscu lub udzielający teleporady medycznej, np. przez telefon; jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymagać będzie opieki drugiej osoby, należy zapewnić jej pobyt razem z izolowanym - Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował świadczenia powstałego izolatorium.
Niemniej jednak środki z NFZ zapewnią jedynie pokrycie bieżącego zakwaterowania, opieki i wyżywienia. - Kwota ta nie jest wystarczająca, aby zabezpieczyć izolatorium w środki ochrony osobistej dla pracowników sanatorium, a także w produkty, które podczas częstej dezynfekcji, czy prania w temperaturach minimum 60 stopni Celsjusza, ulegną zniszczeniu. Chodzi mianowicie o firany, zasłony, kołdry, poduszki, itp. Stworzenie izolatorium w Uzdrowisku skutkuje zwiększonym zużyciem środków do dezynfekcji, środków czystości, ręczników, pościeli, termometrów elektronicznych, worków i pojemników na odpady zakaźne. Materace z łóżek pacjentów również będą musiały być poddane procesowi dezynfekcji po każdym pacjencie lub nawet całkowitej wymianie. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój sp. z o.o. nie jest w stanie w ramach swojego budżetu sprostać wszystkim tym wymaganiom - informuje Tomasz Kordon, prezes placówki.
W Uzdrowisku jest około 535 łóżek, z których korzystają pacjenci realizując pobyty w ramach kontraktu z NFZ czy też pobyty prywatne. Obecnie z powodu pandemii koronawirusa placówka została zamknięta dla pacjentów. Żadne pobyty oraz zabiegi fizjoterapeutyczne nie mogą się odbywać. Restauracja, kawiarnia czy laboratorium nie świadczą żadnych usług. Wszystko to sprawia, że sytuacja finansowa Uzdrowiska pogarsza się z tygodnia na tydzień.
Placówka otrzymała od Wojewody Śląskiego podstawowe wsparcie w zakresie środków do dezynfekcji, maseczek, przyłbic, kombinezonów ochronnych i innych środków ochrony osobistej. Materiały te w większości przypadków są jednorazowego użytku. Może zatem ich zabraknąć na czas zanim dotrze kolejna dostawa.
Uwzględniając wszystko powyższe, prezes Tomasz Kordon zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia Uzdrowiska w formie materialnej w zakresie którejkolwiek z niżej wymienionych potrzeb niezbędnych na czas działalności związanej z izolatorium:
- ręczniki,
- środki czystości (ręczniki papierowe, papier toaletowy, mydła, proszki do prania, płyny do płukania tkanin, płyny do mycia naczyń, płyny do podłóg, itp.)
- pościel na łóżka o wielkości 90 x 200 cm,
- materace o wymiarach 90 x 200 cm,
- ochraniacze na materace o wymiarach 90 x 200 cm,
- kołdry na łóżko w rozmiarze 90 x 200 cm,
- poduszki,
- firany i zasłony na długość 2,20 m na okna o szerokości 1,75 cm, bądź alternatywnie wałek materiału, z którego pracownicy Uzdrowiska uszyją firany/zasłony,
- firany i zasłony na długość 2,50 m na okna o szerokości 1,75 cm, bądź alternatywnie wałek materiału, z którego pracownicy Uzdrowiska uszyją firany/zasłony,
- środki do dezynfekcji oraz kremy do rąk zabezpieczające skórę przy częstej dezynfekcji,
- przyłbice ochronne,
- kombinezony ochronne,
- komplety jednorazowe (bluza+ spodnie)
- rękawiczki jednorazowe,
- maseczki ochronne z odpowiednim filtrem,
- pojemniki na odpady zakaźne o pojemności 20 litrów, czerwony (kod: 18 01 03),
- worki koloru czerwonego o pojemności : 60 L, 120 L i 160 L na odpady zakaźne z możliwością jednokrotnego zamknięcia,
- termometry elektroniczne,
- pulsoksymetr - 2 sztuki,
- dwie bakteriobójcze lampy sterylizujące UV-C,
- pralka automatyczna.
Koordynowanie zaopatrzenia Uzdrowiska w zakresie wsparcia rzeczowego:
- Grzegorz Berlik, tel. 516-779-723,
- Ewelina Kurek, tel. 608-009-447.
Można również wesprzeć Uzdrowisko w formie finansowej. Wpłaty pieniężne można przekazywać na rachunek bankowy:
ING Bank Śląski S. A. O/Pszczyna
14 1050 1315 1000 0001 0136 6839
w tytule przelewu koniecznie podając: "COVID-19".
- Każda otrzymana darowizna będzie wymiernym wkładem w walkę z ogólnoświatową pandemią - podkreśla Tomasz Kordon i dziękuje za wszelką okazaną pomoc.
Działajmy w myśl zasady #PszczynaSobiePomaga
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj