Edukacja
- 19 grudnia 2020
- wyświetleń: 7506
Fundacja Tęczowy Kocyk pomaga pożegnać utracone dziecko
Fundacja Tęczowy Kocyk szyje rożki i ubranka, głównie dla wcześniaków i płodów z wadami letalnymi, które pomagają rodzicom godnie pożegnać utracone dziecko. Swoje działania prowadzi w całej Polsce, w tym również na Oddziale Położniczo-Ginekolgicznym Szpitala Powiatowego w Pszczynie.
Fundacja Tęczowy Kocyk z siedzibą w Namysłowie działa już od 4 lat w całym kraju. Do pszczyńskiego szpitala trafiła 2 lata temu. Pod jej opieką znajduje się ponad 300 punktów - są to oddziały szpitalne ginekologiczno-położnicze, prenatalne, neonatologiczne, ale też zakłady pogrzebowe, hospicja i prosektoria. Jej zadanie polega na otulaniu najmniejszych dzieci świata. Fundacja zajmuje się przygotowaniem ubranek, rożków oraz czapeczek dla dzieci z wadami letalnymi i hiperwcześniaków. Są to tak małe rzeczy, że nie można ich kupić w sklepach. To właśnie dzięki nim rodzice po stracie mają w co otulić swoje maleństwa. Wolontariuszki dziergają nawet malutkie kołyski do poronień. Na jej działalność otwarły się też zakłady pogrzebowe - w swoich gablotach prezentują obok urn i trumienek również rożki i ubranka do pochówku. Inicjatywa przygotowuje również specjalne pamiątki dla rodziców w postaci woreczka, wierszyka, niezapominajki, czy motylki, które pomagają ukoić ból. Niezapominajka jest symbolem pamięci i ma przypominać o ważnych wydarzeniach z życia. Jest to także symbol troski o osoby chore i potrzebujące opieki innych. Motylek to natomiast symbol ulatującego życia.
Fundacja Działa w ramach wolontariatu, a pieniądze pozyskuje od darczyńców. Każde województwo ma swojego koordynatora i wolontariuszy, a dodatkowo każda placówka ma swojego opiekuna, który jest w stałym kontakcie z pielęgniarkami. To one monitorują zapotrzebowanie i wydają rzeczy rodzicom, czy ubierają zmarłe noworodki. Niektóre szpitale, które przyjęły Tęczowy Kocyk, zorganizowały również tzw. sale pożegnań - pomieszczenia, w których rodzic może pożegnać się ze swoim dzieckiem.
Rodzice bardzo pozytywnie reagują na tę pomoc. Kiedyś położne mogły co najwyżej owinąć dziecko w ligninę. Teraz można godnie je pożegnać. Kiedy dziecko otulone jest w maleńki rożek, na główce ma maleńką czapeczkę, działa to psychologicznie - rodzic patrzy na dziecko, któremu jest ciepło, które może zostać pięknie pochowane.
- Inspiracją do naszych działań byli po prostu rodzice po stracie. Miałam nawet taki przypadek w rodzinie - dziecko urodziło się przedwcześnie i wydano jego ciałko w byle jakiej szmatce. Zdarzało się, że takie dzieci dawano rodzicom w jakichś pudełkach po produktach medycznych, np. po strzykawkach. Było to według mnie niegodne. Zaczęłyśmy walczyć o to, żeby zorganizować rodzicom odpowiednie pożegnanie utraconego dziecka - mówi koordynatorka w woj. śląskim, Natalia Zabrocka.
- Spotkaliśmy się z sytuacjami, w których rodzice początkowo nie chcą widzieć zmarłego maleństwa, ale za dzień, dwa dochodzą do wniosku, że chcą je pożegnać. Wówczas pielęgniarki pokazują dziecko godnie ubrane. Czasami odchodzi dziecko pierwsze, innym razem drugie, trzecie - niezależnie od przypadku rodzice są otwarci na naszą pomoc. Często matki, które tracą dzieci to przecież młode dziewczyny, które nie wiedzą jak się w tej sytuacji odnaleźć, jak się zachować. Pielęgniarki mając nasze ubranka mogą im bardzo pomóc - mówi Natalia Zabrocka. - Była kiedyś sytuacja, że urodziły się martwe bliźnięta, a rodzice nie mogli kupić jednakowych rożków do pochówku. Bardzo im na tym zależało. Zawiozłam im je do szpitala w Gliwicach - wspomina.
- Dopóki się tym nie zajmowałam, nawet nie zdawałam sobie sprawy z ogromu tego nieszczęścia. Bardzo wiele jest takich przypadków. Wysyłamy olbrzymie kartony rożków. Nie spodziewałam się, że zapotrzebowanie będzie tak duże, a problem utraconego dziecka ma taką skalę. Sama myślałam, że uszyję kilka lub kilkanaście rożków, tymczasem zapotrzebowanie idzie w dziesiątki, czy nawet setki. Ostatnio do Pszczyny wysyłałam po 10 rożków z każdego rozmiaru - mówi N. Zabrocka.
- Wszystko zaczęło się od nieformalnej grupy na Facebooku. Ja sama trafiłam w ten sposób do tęczowego kocyka. Widziałam, że ktoś tam coś dzierga - rożki i czapeczki, a ponieważ szydełko było moją pasją, postanowiłam się włączyć. Ściągnęłam następnie kilka nowych wolontariuszek - mówi N. Zabrocka. - Po czasie ta działalność rozwinęła się. Niektóre dziewczyny szydełkują dla nas już od wielu lat. Są też oczywiście osoby, które próbują swoich sił, ale szybko stwierdzają, że to nie dla nich. W wolontariacie próbują też działać matki po stracie dziecka, jednak one często wolą kupić surowce - włóczkę, czy materiał, bo samo szycie lub dzierganie tych rzeczy jest dla nich za trudnym doświadczeniem. To ciągle przywołuje wspomnienia. Niektóre panie charytatywnie oddają np. suknie ślubne, z których szyte są szatki do pochówku.
Niedawno Fundacja otworzyła bazarek z licytacjami na rzecz pozyskania środków na działalność, bo do tej pory wszystko finansowano z pieniędzy fundacyjnych. - Teraz zyskujemy jakieś środki na wysyłki do szpitali oraz potrzeby bieżące i zakup materiałów. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa nie upadnie i będzie to trwało bardzo długo - mówi N. Zabrocka.
Link do bazarku na Facebooku - kliknij tutaj.
Działalność Fundacji nie jest jeszcze powszechnie znana - rodzice często nie mają pojęcia o takich możliwościach pożegnania dziecka utraconego. Stad apel Fundacji, aby o tym mówić, pisać i uświadamiać, że Tęczowy Kocyk pomaga.
Działalność inicjatywy można wesprzeć, wpłacając dowolny datek poprzez zbiórkę na portalu zrzutka.pl.
Strona www Fundacji: http://www.fundacjateczowykocyk.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/teczowykocyk
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj