Edukacja
- 29 stycznia 2021
- wyświetleń: 6022
Wstrzymano się z zawarciem umowy ws. spółki prowadzącej szpital
Nowe okoliczności wynikające z przystąpienia do prac legislacyjnych i zapowiadanej przez rząd restrukturyzacji szpitali sprawiły, że samorządowcy podjęli decyzję o wstrzymaniu się z zawarciem umowy ws. przystąpienia gmin do spółki prowadzącej szpital. - Jeżeli szpital nadal pozostanie samorządowy, będziemy mogli wrócić do proponowanej umowy - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która wydała w tej sprawie oświadczenie.
Oświadczenie
Szanowni Mieszkańcy!
Od wielu miesięcy powiat i gminy z terenu powiatu pszczyńskiego podejmowały wspólne działania, zmierzające do stworzenia samorządowej spółki prowadzącej Szpital Powiatowy w Pszczynie.
Cel przyświeca nam jeden - jak najlepsze zadbanie o istnienie i rozwój szpitala i zabezpieczenie zdrowia mieszkańców. Efektem tej pracy jest wypracowany projekt umowy o współpracy pomiędzy powiatem a gminami.
W związku z faktem, że 23 grudnia 2020 roku Minister Zdrowia podpisał zarządzenie w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Wspólnie z przedstawicielami gmin zdecydowaliśmy, że choć umowa jest możliwa do podpisu, nowe okoliczności każą wstrzymać się z jej zawarciem. Sytuacja wyjaśni się końcem maja 2021 r., ponieważ do tego terminu Minister zobowiązał Zespół do przygotowania ustawy restrukturyzującej szpitale.
Bardzo dziękuję Burmistrzowi, Wójtom, wszystkim radnym gminnym i powiatowym za zrozumienie inicjatywy Zarządu Powiatu Pszczyńskiego oraz Dyrektora szpitala w tej ważnej kwestii oraz za fakt, że gminy w dalszym ciągu deklarują wsparcie finansowe dla szpitala w postaci współfinansowania zakupu sprzętu dla placówki.
Ochrona zdrowia w Polsce na pewno wymaga reformy. O tym, że nakłady na zdrowie muszą być większe świadczy fakt, że Polska w 2019 roku przeznaczyła 4,3% PKB, co daje trzecie od końca miejsce wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z opracowania pt. "Nakłady na ochronę zdrowia w Polsce" wynika, że na jednego mieszkańca Polska przeznaczyła 1568,1 USD, podczas gdy średnia nakładów na zdrowie jednego mieszkańca w krajach OECD wyniosła 3270,4 USD.
Przede wszystkim stąd biorą się aktualne problemy funkcjonowania szpitali i dlatego samorządy z terenu powiatu były proszone o wspólne działanie na rzecz pszczyńskiego szpitala.
Jeżeli szpital nadal pozostanie samorządowy, będziemy mogli wrócić do proponowanej umowy.
Jeżeli w wyniku prac zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia pojawią się inne rozwiązania organizacyjne, wyrażamy nadzieję, że szpital w Pszczynie będzie działał, rozwijał się i służył mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, czyli mieszkańcom każdej z sześciu gmin w powiecie.
Barbara Bandoła
starosta pszczyński
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj