Edukacja
- 1 marca 2021
- wyświetleń: 6236
Szpital w Pszczynie podsumował swoją działalność w 2020 roku
Szpital Powiatowy w Pszczynie podsumował 2020 rok - bardzo trudny i obfity w wydarzenia, których nikt się nie spodziewał.
W grudniu 2019 roku nikt nie sądził, że wirus z Wuhan rozprzestrzeni się tak szybko i będzie miał tak duże znaczenie dla życia społecznego, kulturalnego i ekonomicznego. Wiele planów stanęło pod znakiem zapytania. Właściwie, to nie ma osoby ani firmy bądź organizacji, która nie odczułaby skutków epidemii COVID-19. Dla naszego szpitala i pacjentów to także był ciężki czas. Przede wszystkim musieliśmy znaleźć złoty środek pomiędzy walką o ustrzeżenie przestrzeni szpitalnych, personelu oraz pacjentów od transmisji wirusa SARS-CoV-2, a zapewnieniem pacjentom dostępności do opieki medycznej. Wirus nie spowodował, że inne choroby i dolegliwości nagle przestały istnieć. Jednak z pewnością epidemia COVID-19 sprawiła, że wartość i jakość opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie uległy znacznemu przewartościowaniu.
W 2019 roku w pszczyńskim szpitalu hospitalizowanych było 5930 osób, a na Izbie Przyjęć personel pomógł 7918 pacjentom. W poradniach łącznie przyjęliśmy 5985 pacjentów, zaś w Zakładzie Rehabilitacji pomogliśmy 812 osobom. W szpitalu urodziło się 792 dzieci i zmarło 329 osób. W porównaniu z rokiem poprzednim część świadczeń udzielanych pacjentom zmalała, czego przyczyną były głównie dynamicznie zmieniające się fale epidemii. Okazało się jednak, że pomimo bardzo bolesnych obostrzeń, wiele pacjentek decydowało się na poród w pszczyńskiej placówce. W 2020 roku na oddziale położniczym urodziło się 140 więcej dzieci niż w roku 2019.
Epidemia zatrzymała wiele planów, zmusiła do licznych zmian oraz powodowała konieczność podejmowania bardzo trudnych decyzji w ekspresowym tempie. Konieczne okazało się przeorganizowanie przestrzeni szpitalnej, aby było możliwe udzielenie szybkiej pomocy dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Utworzono odpowiednio izolowane pomieszczenia na Izbie Przyjęć, septyczny blok operacyjny i porodowy. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego i pomocy powiatu pszczyńskiego udało się zakupić nowoczesne wyposażenie bloku porodowego dedykowanego dla pacjentek zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
W ślad za pojawiającymi się potrzebami, szpital utworzył także punkt pobrań, który pozwalał mieszkańcom na szybką i blisko zlokalizowaną diagnostykę "covidową". Końcem roku powstał w pszczyńskiej placówce szpitalnej punkt szczepień przeciwko COVID-19. W chwili obecnej staramy się o wpis naszego laboratorium do rejestru laboratoriów covidowych. Trwa intensywna korespondencja z Urzędem Wojewódzkim, który podejmuje decyzję w tej sprawie.
Pomimo trwającej epidemii w niemal wszystkich jednostkach szpitalnych dokonano inwestycji. Znaczna część z nich dedykowana była pacjentom covidowym, ponieważ wymagała tego rozwijająca się epidemia, jednakże pamiętaliśmy także o pacjentach z innymi schorzeniami.
Każdy z oddziałów szpitalnych został wyposażony w urządzenia, których najbardziej potrzebował. Z uwagi na to, że Izba Przyjęć stoi na pierwszej linii frontu walki z epidemią należało wyposażyć ją w dodatkowe sprzęty. Dzięki temu do dyspozycji pacjentów są dwa nowe kardiomonitory, pompy infuzyjne i respiratory oraz defibrylator. Respiratory pochodzą z darowizny Caritas Polska. Izba Przyjęć została także wyposażona w namiot do transportowania pacjentów. Jest to darowizna powiatu Anhalt-Bitterfeld.
Najwięcej sprzętów pojawiło się na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jest nowy defibrylator i osiem respiratorów. Poza tym, oddział wyposażono w osiem łóżek OIOM, cztery kardiomonitory, centralę intensywnego nadzoru, siedem pomp strzykawkowych oraz aparat do znieczulenia wraz z kardiomonitorem gazów anestetycznych.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy został wyposażony w nowe łóżko porodowe, dwa detektory tętna płodu oraz trzy aparaty kardiotokograficzne oraz sześć pulsoksymetrów pochodzących z Agencji Rezerw Materiałowych. Wszystkie te sprzęty zwiększają bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentek, które zostają mamami. Na potrzeby ginekologicznej części oddziału zakupiono morcelator i histeroskop.
Oddział Chirurgii Ogólnej i Laparoskopowej może korzystać z nowego rektoskopu, pompy infuzyjnej oraz aparatu EKG i dwóch kardiomonitorów pochodzących z Agencji Rezerw Materiałowych. Dla pacjentów Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej zakupiony został aparat EKG oraz kardiomonitor przekazany przez Agencję Rezerw Materiałowych.
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy wzbogacił się o aparat EKG, podnośnik pacjenta oraz cztery inhalatory. Zakupy te są wynikiem realizacji projektu "Śląskie pomaga". Oddział Chorób Wewnętrznych dysponuje od ubiegłego roku trzema nowymi kardiomonitorami, Centralą Intensywnego Nadzoru, czterema pulsoksymetrami, dwoma aparatami EKG oraz zestawem do wspomagania oddechu i respiratorem.
Na Oddział Neurologiczny zakupiono nowy kardiomonitor, a do dyspozycji najciężej chorych pacjentów jest łóżko intensywnej opieki medycznej. W obrębie oddziału znajduje się również pracownia EMG, w której można korzystać z nowego aparatu do elektromiografii. W Oddziale Geriatrycznym na potrzeby pacjentów jest nowy aparat EKG, kardiomonitor oraz aparat Holter EKG. Zakład Rehabilitacyjny dysponuje nowym urządzeniem do terapii polem magnetycznym. Sprzęt ten niezbędny jest do prawidłowo prowadzonej rehabilitacji.
Na Bloku Operacyjnym personel może realizować zabiegi z pomocą kilku nowych sprzętów. Jest nowoczesna lampa operacyjna zakupiona na blok ortopedyczny, poza tym zestaw laparoskopowy, z którego korzystają chirurdzy i ortopedzi oraz zestaw endoskopowy. Na bloku znajduje się również morcelator i histeroskop niezbędne do wykonywania niektórych zabiegów ginekologicznych. Część tych sprzętów przeznaczona jest na potrzeby bloku septycznego.
W Dziennym Domu Opieki Medycznej do dyspozycji pacjentów jest aparat do krioterapii, lampa terapeutyczna do światłoterapii, aparat EKG oraz aparat do elektroterapii i ultradźwięków. Szpitalne laboratorium zyskało nową witrynę chłodniczą oraz lodówkę przenośną do próbek. Centralna Sterylizatornia ma nową zgrzewarkę niezbędną do szczelnego opakowywania wysterylizowanych narzędzi.
Pewna część tych sprzętów pochodzi z darowizn bądź innego rodzaju wsparcia samorządów, fundacji lub przedsiębiorstw. Staraliśmy się dziękować swoim darczyńcom - ich lista jest bardzo długa. Darowizny świadczą o zwykłej ludzkiej solidarności, empatii i umiejętności dzielenia się. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.
Możemy liczyć na ogromne wsparcie powiatu pszczyńskiego, który jest jedynym wspólnikiem spółki prowadzącej szpital. Starają się nam także pomagać gminy powiatu. Dzięki temu wsparciu zostało zakupionych wiele sprzętów - defibrylator i sześć respiratorów, centrala monitorująca kardiomonitory, aparat do elektromiografii, witryna chłodnicza oraz lampa operacyjna, która trafiła na ortopedyczny blok operacyjny i nowy agregat prądotwórczy.
Szpital jest w stałym kontakcie ze stowarzyszeniem Omnibus, które zbiera fundusze na rzecz placówki. W ciągu ubiegłego roku za pieniądze zgromadzone na koncie szpitalnym udało się kupić trzy kardiomonitory, dwa kardiomonitory na stopce, cztery aparaty EKG, rejestrator Holter oraz głowicę USG. Sprzęty te zostały rozdysponowane na oddziały w taki sposób, żeby każdy z oddziałów został doposażony w sprzęt, którego najbardziej potrzebował.
Również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wielokrotnie pomogła naszemu szpitalowi. WOŚP przekazał na naszą rzecz trzy łóżka do intensywnej terapii. Oddział Neonatologiczny i Ginekologiczno-Położniczy otrzymał respirator noworodkowy, urządzenie do badania słuchu, pulsoksymetr, dwa kardiotokografy, dwa detektory tętna płodu, inkubator. Większość z tych urządzeń służy noworodkom i ich mamom, a łóżka do intensywnej terapii wspomagają leczenie najciężej chorych pacjentów na Oddziale Neurologicznym oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Dzięki darowiźnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA można było zakupić nowoczesne urządzenia na Oddział Ginekologiczno-Położniczy: morcelator oraz histeroskop. Mocrelator jest urządzeniem wykorzystywanym w nowoczesnych technikach operacyjnych. Pozwala na przeprowadzenie małoinwazyjnej operacji mięśniaków macicy, dzięki której nie ma blizny pooperacyjnej, sam zabieg jest mniej traumatyczny i mniej bolesny dla pacjentki niż operacja, pozwala na szybką rekonwalescencję i zmniejsza ryzyko powikłań. Z kolei, histeroskop pozwala na przeprowadzenie operacji w jamie macicy i usuwanie np. polipów, zrostów i innych anomalii rozwojowym. Takie zabiegi są bardzo istotne m.in. w leczeniu niepłodności. Obydwa urządzenia są bardzo pomocne w walce z kobiecymi schorzeniami. Ponadto, spółka przekazała szpitalowi system termowizyjny, który jest bardzo przydatny w walce z epidemią. Z kolei, dzięki Fundacji JSW zakupiono fumigator, środki ochrony indywidualnej, lodówkę przenośną na próbki z wymazów, pompę infuzyjną, kardiomonitor z podstawą jezdną i ogrzewacz noworodkowy. Każde z tych urządzeń służy naszym pacjentom i ułatwia walkę z epidemią.
W grudniu dzięki środkom pochodzącym z budżetu samorządu województwa śląskiego, a także powiatu pszczyńskiego i samego szpitala doposażony został blok operacyjny i porodowy w sprzęt za niemal 715 tys. zł, w tym tor wizyjny z wideobronchoskopami do diagnostyki endoskopowej płuc, kolumnę endoskopową, aparat do znieczulenia, respirator, łóżko, defibrylator z wyposażeniem oraz kardiomonitor.
W drugiej połowie roku uruchomiony został Dzienny Dom Opieki Medycznej. Jest to jedna z form opieki zdrowotnej nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności osobami powyżej 65. roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. Projekt ten skierowany jest do mieszkańców powiatu pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego, gminy Czechowice - Dziedzice, miasta Tychy oraz miasta Bielsko-Biała. Czas trwania pobytu w ustalany jest indywidualnie i wynosi od 30 do 120 dni roboczych. W DDOM pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną i terapię i nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Postaraliśmy się również o to, żeby zorganizować terapię celowaną, przeznaczoną dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i z tego powodu wciąż borykają się z dolegliwościami.
Pomimo epidemii rozwijaliśmy działalność edukacyjno-dydaktyczną. Przyjmowaliśmy praktykantów kierunków medycznym wychodząc z założenia, że młodzi ludzie muszą się nauczyć opieki nad pacjentem, bez względu na to czy trwa epidemia czy nie. Praktyki, często w formie wolontariatu odbywały się z zachowaniem bezwzględnego reżimu sanitarnego i ze względów bezpieczeństwa zdrowotnego musiały być ograniczone pod względem ilościowym, jednakże często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z niewielu szpitali, które przyjmują studentów na praktyki. Dzięki praktykom studenci mieli okazję poznać bardzo specyficzne, ponieważ funkcjonujące wyłącznie na czas epidemii procedury szpitalne. W ubiegłym roku zostały wypełnione wszystkie miejsca stażowe dla lekarzy stażystów i w chwili obecnej na stażu jest 12 lekarzy. Pojawili się pierwsi lekarze rezydenci - jest dwóch przyszłych chirurgów, niedługo zabraknie również miejsc rezydenckich na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. W niektórych oddziałach podjęli realizację stażu kierunkowego lekarze realizujący rezydenturę w innych jednostkach opieki zdrowotnej, ponieważ chcieli realizować staż właśnie w naszym szpitalu. Z utęsknieniem czekamy na chętnych lekarzy, którzy będą specjalizować się w dziedzinie chorób wewnętrznych lub geriatrii.
Zaprosiliśmy Śląski Uniwersytet Medyczny do współpracy z naszym laboratorium na realizację staży kierunkowych w diagnostyce laboratoryjnej. Obecnie trwają rozmowy w zakresie szczegółów współpracy i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli przyjmować przyszłych diagnostów. W ciągu całego ubiegłego roku do szpitala trafiło łącznie ok. 100 praktykantów, wolontariuszy, stażystów i rezydentów. W drugiej połowie 2020 r. przystąpiliśmy również do projektu badawczego dotyczącego sposobu żywienia i stanu odżywienia osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu oraz projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz personelowi Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego na czas COVID-19.
Epidemia uruchomiła w wielu ludziach mechanizmy pomocy i otwartości dla szpitala oraz jego personelu. Mogliśmy liczyć na pomoc wielu organizacji, firm i prywatnych osób. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Organizowane są wspaniałe akcje wspierające szpitale, przekazywane są środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji, artykuły spożywcze oraz higieniczne, inne darowizny rzeczowe oraz pieniężne. Wsparcie wobec naszego szpitala wyrażane było nie tylko poprzez darowizny rzeczowe lub pieniężne. Częstokroć trafiali do nas ludzie, którzy chcieli bezpośrednio zaangażować się w pracę na oddziałach. Byli wolontariusze, którzy pomagali w pracach technicznych, ale także osoby, które opiekowały się pacjentami i wspierały przeciążony pracą personel medyczny. Nie można pominąć tutaj wsparcia Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze pomagali w przeorganizowaniu przestrzeni, a w tym roku również w pracy punktu szczepień przeciwko COVID-19.
Od marca skutecznie chroniliśmy szpital przed zawieszeniem jakiegokolwiek oddziału. Częstokroć słyszeliśmy od zespołów ratownictwa medycznego, którzy szukali miejsca w konkretnych oddziałach: "- Nie mamy gdzie zawieźć tego pacjenta, jesteście jedynym działającym w okolicy oddziałem". Jednak w ostatnim kwartale roku stanęliśmy przed obliczem ogromnego kryzysu spowodowanego zakażeniami personelu oraz pacjentów. Nieuniknione stało się wtedy zawieszenie przyjęć pacjentów na czas izolacji, bądź kwarantanny. Każda taka decyzja była bardzo trudna i bolesna oraz poprzedzona rozmowami z Sanepidem. Pomimo tego, na Izbie Przyjęć staraliśmy się pomóc pacjentom, którzy do nas trafiali bez względu na wstrzymanie przyjęć w konkretnym oddziale, nie pozostawialiśmy ich bez koniecznej opieki.
Wydaje się, że w 2019 roku zatrzymał się świat i wszystko uległo zawieszeniu. Kontakty międzyludzkie przeniosły się w zupełnie inną przestrzeń. Praca zawodowa wielu ludzi zmieniła swój charakter. Ujawniły się również wewnętrzne lęki i obawy oraz poszukiwanie winnych epidemii. Wszyscy musieli funkcjonować pomimo zamieszania epidemicznego, chaosu informacyjnego i prawnego oraz prób zahamowania krwotoku wirusowego. W obliczu obaw o teraźniejszość i niepewności jutra na naszym samorządowym podwórku stoi szpital. Większość mieszkańców zwraca na niego oczy słusznie szukając w nim wsparcia w sytuacji, o której wcześniej można było przeczytać tylko w podręcznikach historii. Dlatego też staraliśmy się studzić emocje poprzez pojawiające się w mediach cykliczne filmiki, w których mówiliśmy szczerze o sytuacji szpitala. Wbrew wszelkim trudnościom cieszymy się, że nasi ludzie, nasz personel, który jest przecież istotą tego szpitala starał się z całego serca walczyć o każdego pacjenta, który zwrócił się o pomoc. Jesteśmy świadomi tego, że nie zawsze było idealnie, jeśli traciliśmy cierpliwość to bardzo za to przepraszamy. My również jesteśmy zmęczeni tym wszystkim. Staramy się jednak dbać o was wszystkich jak najlepiej. Dla was istniejemy.
Dziękujemy za wasze wsparcie oraz cierpliwość. Dziękujemy, że przeszliście wspólnie z nami ten trudny rok. Mamy nadzieję, że rok 2021 przyniesie nam wszystkim więcej optymizmu i wewnętrznego spokoju.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj