Edukacja
- 6 września 2021
- wyświetleń: 5249
Narodowe czytanie: wspólna lektura Moralności pani Dulskiej
Za nami:
W sobotę, 4 września okoliczne biblioteki zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku w całej Polsce czytamy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Uwaga! W gminie Miedźna wydarzenie odbędzie się tydzień później, a w Pawłowicach we wtorek, 7 września.
Trwa dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. To akcja, propagująca znajomość literatury polskiej, podczas której publicznie czytane są fragmenty dzieł. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Narodowe Czytanie w Pszczynie
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie do wspólnego czytania zaprosiła 4 września do czytelni przy ul. Piastowskiej 1. Powyżej fotorelacja.
Narodowe Czytanie w Goczałkowicach-Zdroju
Ponownie wspólnie poczytaliśmy także w Goczałkowicach. Tamtejsza Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała Narodowe Czytanie 4 września od godz. 11.00 na werandzie przed siedzibą GBP. Współorganizatorem było Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia.
Loading...
Narodowe Czytanie w Pawłowicach
W Pawłowicach do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu z gościnnym udziałem grupy teatralnej "Do ustalenia" tamtejsza biblioteka zaprasza natomiast we wtorek, 7 września do czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej.
Narodowe Czytanie w Woli
W Woli natomiast Narodowe Czytanie odbędzie się tydzień później - w sobotę, 9 września ze względu na organizację innych imprez w dniu 4 września.
Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012r, wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, czy opowiadania Brunona Schulza.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Miejska biblioteka
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj