Edukacja
- 2 grudnia 2021
- wyświetleń: 6217
Miejsca COVID-owe w pszczyńskim szpitalu, zasady odwiedzin
Zmagamy się z kolejną falą pandemii. Każdego dnia w całym kraju obserwowane są znaczące wzrosty infekcji COVID-19. Zakażeń przybywa także w regionie pszczyńskim, dlatego wobec coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej Szpital Powiatowy w Pszczynie uruchomił miejsca dla chorych z koronawirusem. Obowiązują też bardziej rygorystyczne zasady odwiedzin.
Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, w placówce obecnie dostępnych jest 25 miejsc dla osób zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (w tym 2 łóżka respiratorowe). Łóżka te utworzone są na II poziomie zabezpieczenia szpitalnego. Dodatkowo na Izbie Przyjęć są także 4 miejsca dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - to tzw. łóżka buforowe, odpowiadające I poziomowi zabezpieczenia szpitalnego.
Podobnie jak podczas poprzednich fal pandemii, opieka prowadzona jest w odizolowanej i w pełni zabezpieczonej części placówki.
Zgodnie z informacjami jakie uzyskano od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego już od środy, 1 grudnia, lecznica dysponuje dodatkowymi 12 miejscami dla osób z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 na II poziomie zabezpieczenia oraz 4 łóżkami na I poziomie zabezpieczenia dla osób z podejrzeniem zakażenia. Natomiast od przyszłego tygodnia, liczba łóżek ma wzrosnąć o kolejnych 16 - dzięki czemu szpital dysponować będzie łącznie 52 miejscami na II poziomie oraz 4 na I poziomie zabezpieczenia szpitalnego.
Odwiedziny pacjentów podczas pandemii
W związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiczną, konieczne jest przestrzeganie specjalnych zasad odwiedzin pacjentów w szpitalach. Wprowadzane w obliczu pandemii ograniczenia wizyt w placówkach w całym kraju, zgodnie z rekomendacjami resortu zdrowia, są ważnym elementem walki z COVID-19. W ten sposób zapobiega się rozprzestrzenianiu wirusa i nie naraża osób chorych, osłabionych czy po zabiegach, na ewentualne ryzyko zarażenia poprzez kontakt z osobami z zewnątrz. Jest to także kluczowe z uwagi na zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziałów szpitalnych, aby mogły one stale przyjmować i leczyć pacjentów z różnymi schorzeniami.
W trosce o zdrowie pacjentów hospitalizowanych priorytetową decyzją było wprowadzenie nowych zasad odwiedzin, które obowiązują od 20 października. Celem jest umożliwienie kontaktu pacjentów z bliskimi - przy zachowaniu obostrzeń i formy odwiedzin zwiększających poziom bezpieczeństwa pandemicznego.
- Cały czas udostępniamy pacjentom tablety, dzięki którym mogą połączyć się i nie tylko porozmawiać, ale także zobaczyć się z bliskimi - podaje placówka w komunikacie.
Wizyty osobiste możliwe są w szczególnych sytuacjach, takich jak spotkanie z chorymi w stanie terminalnym lub zagrożenia życia, a także w sytuacji, gdy ocena stanu zdrowia pacjenta wskazuje na pilną konieczność bezpośredniego kontaktu z osobą bliską. W każdym przypadku brany pod uwagę jest stan zdrowia i dobro pacjenta. Szpital opracował specjalne zasady, które pozwolą przygotować się do spotkania i zrealizować je w ścisłym reżimie sanitarnym: odwiedziny są możliwe przez osoby, które są ozdrowieńcami (przebyły zakażenie SARS-CoV-2 od 11 do 180 dni od pozytywnego testu PCR), przedstawią negatywny test w kierunku COVID-19 lub zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi.
Odwiedziny wymagają zgody ordynatora lub lekarza dyżurnego. Ze względu bezpieczeństwo hospitalizowanych, osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji, ani przebywać w izolacji lub na kwarantannie. Po wejściu do szpitala konieczne jest umycie i dezynfekcja rąk, a także założenie maseczki zasłaniającej usta i nos na cały czas wizyty. Osoba odwiedzająca zobowiązana jest również do wypełnienia ankiety oceny stanu zdrowia i oświadczenia, które dostępne są na portierni. Pacjenta może odwiedzić w jednym czasie tylko 1 osoba.
- Jednocześnie pragniemy podkreślić, że zarówno wizyty osobiste jak i za pomocą środków łączności muszą odbywać się z poszanowaniem praw innych osób, szczególnie innych pacjentów, a także personelu szpitala. Rozumiemy, że pobyt osoby bliskiej w szpitalu jest sytuacją trudną. Staramy się być wyrozumiali dla odwiedzających targanych emocjami związanymi z niemożnością bezpośredniego kontaktu z bliskimi chorymi. Niestety zdarzały się sytuacje, w których odwiedzający dawali upust swoim emocjom poprzez wyzwiska, szarpanie, grożenie personelowi i podpieranie się mecenasami kontestującymi wewnętrzne procedury. Nie możemy tolerować zachowań, które mogą naruszać godność ludzką i stwarzać zagrożenie dla innych pacjentów i personelu szpitalnego - mówią zarządcy szpitala.
- Mamy ogromną nadzieję, że zarówno pacjenci jak i ich bliscy wykażą zrozumienie dla sytuacji epidemicznej, w której obecnie funkcjonujemy. Rozumiemy, że zarówno pacjenci jak i ich bliscy pragną mieć z sobą kontakt. To bardzo ważny element terapii. Zawsze naszym celem jest dobro pacjenta. Jednakże kolejna fala epidemii powoduje, że musimy kłaść szczególny nacisk na bezpieczeństwo zdrowotne i organizować kontakt pacjenta z jego bliskimi w sposób maksymalnie bezpieczny dla wszystkich osób hospitalizowanych w szpitalu - czytamy na stronie internetowej lecznicy.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj