Edukacja
- 28 marca 2022
- wyświetleń: 2277
Dzień emocji, optymizmu i afirmacji życia w pszczyńskiej podstawówce
23 marca w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Dzień emocji, optymizmu i afirmacji życia, któremu przyświecało hasło: "Życie nie musi być doskonałe, by było wspaniałe". Był to dzień wyjątkowo kolorowy, naładowany pozytywnymi emocjami i działaniami.
Imprezę poprzedzono zajęciami wychowawczymi w każdej klasie na temat emocji oraz zapoznaniu z zadaniami i organizacją tego dnia. Każda klasa pod okiem i ze wsparciem wychowawcy, miała w dowolnej formie tak zwizualizować przydzieloną emocję (lęk, złość, smutek, znudzenie, zazdrość, spokój, radość, miłość, odrazę) aby była rozpoznana przez zwiedzające klasy. W przypadku opracowywania emocji trudnych (które często potocznie nazywamy negatywnymi) należało pokazać ich dobrą, potrzebną stronę, a następnie podać sposoby radzenia sobie z nimi.
Wyrazistym punktem tego wydarzenia był spektakl "Karuzela uczuć" przygotowany przez uczniów klasy 8b pod kierownictwem p. Surowieckiej, doskonale wpisujący się w tematykę dnia. Spektakl przeplatany był tańcem i śpiewem uczennic klas czwartych. Przedstawiono również nakręconą przez uczniów klasy 8a (Mikołaj W., Wiktoria Sz - pytający oraz Eryk K. i Jakub M. - nagrywanie i montaż) sondę z różnymi osobami w szkole(uczniami i pracownikami) dotyczącą emocji.
Głównym tematem przedstawienia były emocje, z którymi czasami trudno sobie w życiu poradzić, zwłaszcza, gdy jest się nastolatkiem. Głowna bohaterka - Ola - przeżywa trudne chwile związane z nagłą przeprowadzką do innego miasta i związaną z tym zmianą jej dotychczasowego życia. Dziewczynka zmienia nie tylko miejsca zamieszkania, szkołę, ale przede wszystkim zmuszona jest opuścić swoją przyjaciółkę, koleżanki i porzucić swoje hobby - tanie.
Bohaterka ma do swoich rodziców (tata - Nikodem W., mama - Agata K.) ogromne pretensje i żal, że swoimi decyzjami łamią jej życie, że skazali ją na stres w nowej sytuacji, rozstanie z koleżankami i konieczność zrezygnowania z pasji - tańca. W rolę Oli wcieliła się Vanessa S., która brawurowo zagrała zbuntowaną nastolatkę.
Postać bliskiej koleżanki Oli zaprezentowała Kamila W. Emocje Oli to:
- radość - Małgorzata Cz., smutek - Karolina K. , Złość - Wiktor N.,
- odraza - Paweł M., Strach - Karol K.
Młodzież przedstawiła emocje jak grupa zawodowych aktorów. Odpowiednią intonacją, gestem, mimiką twarzy i ruchem scenicznym wyrazili wszystko to, co "w głowie się czasem nie mieści" i towarzyszy człowiekowi w różnych momentach naszego życia.
Przedstawienie wzbogaciły piosenki wykonane przez uzdolnioną muzycznie uczennicę - Lilianę L. z klasy 4 b, układ taneczny uczennic z klasy 4a i 4b do utworu "Happy" oraz przepiękna dekoracja wykonana przez panią Szwedę.
Najważniejszym celem projektu było uzmysłowienie uczniom, że emocje towarzyszą nam zawsze i przez całe życie, są częścią nas. Czasem są trudne i przykre, a czasem napędzające, mobilizujące. Trzeba umieć je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Życie takie jakie jest (z wszystkimi emocjami) może być piękne, jednak ważne by uczyć się optymizmu, cieszyć się z małych rzeczy, dzielić się radościami, podnosić innych na duchu i przekazywać pozytywną energię.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie" podaj