Edukacja

  • 12 listopada 2022
  • wyświetleń: 2528

Goczałkowice wśród najbardziej ekologicznych gmin uzdrowiskowych

Kapituła EKO HESTIA SPA wybrała cztery najbardziej ekologiczne uzdrowiska w Polsce. Do tegorocznej edycji zakwalifikowanych było dziewięć gmin uzdrowiskowych. Spośród nich w gronie finalistów znalazły się: Goczałkowice-Zdrój, Kazimierza Wielka, Rabka-Zdrój oraz Uniejów. Zwycięzcę VII edycji konkursu poznamy w grudniu. Czeka na niego nagroda finansowa w wysokości 100 000 zł, ufundowana przez Grupę ERGO Hestia.

Goczałkowice z lotu ptaka
Goczałkowice z lotu ptaka · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Zwycięzcą zostanie to uzdrowisko, które na swoim terenie wdrożyło najlepsze ekologiczne rozwiązania. Oprócz nagrody głównej, wszyscy uczestnicy otrzymają również roczne polisy ubezpieczeniowe w zakresie tzw. szkód środowiskowych. Kapituła zdecydowała również, by po raz pierwszy przyznać nagrodę honorową. Będzie to statuetka "Eko-wizjoner" wyróżniająca imiennie burmistrza lub prezydenta gminy uzdrowiskowej za wieloletnie, kompleksowe i strategiczne wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska.

Pomysłodawcą i fundatorem wszystkich nagród jest jedyny polski ubezpieczyciel, którego centrala zlokalizowana jest w uzdrowisku - Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia. Merytorycznym i organizacyjnym partnerem konkursu jest największa polska organizacja zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska - Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

- Ten konkurs to naturalna konsekwencja naszych dotychczasowych działań. Z założenia ma mieć on charakter inspirujący i promocyjny, wskazując najlepsze przykłady w zakresie postaw proekologicznych, projektów inwestycyjnych oraz działań edukacyjnych, skierowanych do lokalnych społeczności. A polskie uzdrowiska często bywają przecież w tych sferach pionierami innowacyjnych rozwiązań, wskazując odpowiednią drogę innym samorządom - podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

- To wyjątkowy - nawet w skali europejskiej - konkurs. Dzięki niemu możemy realnie wspierać i nagradzać najcenniejsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska - mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

- Możemy się też przekonać, jak wiele aktywności i działań polskich uzdrowisk dotyczy właśnie tej sfery. Główną nagrodę pieniężną laureat może przeznaczyć wyłącznie na kolejne działania proekologiczne. Samorządy, zgłaszające się do konkursu muszą jednak udokumentować ciągłość swojej aktywności w tym zakresie w czasie pięciu kolejnych lat budżetowych. Nie ma tu zatem mowy o przypadku. Co roku wygrywa najlepszy - podkreśla dr Jan Golba.

Główną ideą konkursu EKO HESTIA SPA jest wskazywanie najlepszych pomysłów i wzorców w zakresie ochrony środowiska i nowoczesnych projektów proekologicznych, wpisujących się w filozofię zrównoważonego rozwoju.

Do konkursu można było zgłaszać inwestycje w zakresie ochrony środowiska oraz wszelkie działania towarzyszące zrealizowane przez polskie uzdrowiska w latach 2017-2021. W Polsce funkcjonuje w tej chwili 46 statutowych uzdrowisk. W dotychczasowych VII edycjach wzięły już udział aż 33 uzdrowiska. Dotychczasowi laureaci to Uniejów (woj. łódzkie), Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie), Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie), Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie), Latoszyn-Zdrój (woj. podkarpackie) oraz Muszyna (woj. małopolskie).

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj