Edukacja

  • 21 października 2023
  • 27 października 2023
  • wyświetleń: 8373

[WIDEO, FOTO] Pszczyna bohaterką komiksu! Powstała wersja po śląsku!

Niebawem swoją premierę będzie mieć najnowszy, piąty komiks wydawany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jednym z miejsc, w których dzieje się akcja komiksu "Paneuropa", jest Pszczyna! Komiks został wydany już w wersji polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Dodatkowo gmina Pszczyna zleciła tłumaczenie na wersję śląską! Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się w środę 25 października w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Pszczyna bohaterką komiksu "Paneuropa" - 25.10.2023
Pszczyna bohaterką komiksu "Paneuropa" - 25.10.2023 · fot. pless.pl


W pracach nad powstaniem komiksu uczestniczyli uznani artyści. W komiksie przedstawiono inwestycje, zrealizowane przy wsparciu środków Unii Europejskiej: Muzeum Zamkowe, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w zabytkowym parku pszczyńskim.

- Bohaterowie "Paneuropy" łączą siły, aby stawić czoła zagrożeniu ze wschodu, które próbuje wykorzystać tragedię uchodźców i jeszcze bardziej podzielić Europejczyków - zdradza zarys fabuły jeden ze scenarzystów, Dominik Szcześniak.

- Historia opisana w komiksie poświęcona jest obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni są opuścić swoją ojczyznę i szukać pomocy w krajach Unii Europejskiej w tym również w Polsce oraz wszystkim, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń - dodaje. Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane przez fundusze europejskie.

Pomysłodawcą komiksu jest Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, komiks ma być nie tylko wciągającą lekturą, ale także wyjaśniać najważniejsze sprawy, którymi żyje Europa.

Pszczyna i okolice bohaterami komiksu z cyklu "Paneuropa" - 10.2023 · fot. powiat


- Komiks zawsze dotykał wartości europejskich, takich jak równouprawnienie, szacunek dla prawa, tolerancja, wsparcie dla słabszych czy społeczne współdziałanie. Fikcyjni bohaterowie komiksu uosabiają te wartości, a dodatkowo chcemy podkreślić wysiłki społeczeństwa obywatelskiego na rzecz osób potrzebujących pomocy - uchodźców. Ważnym atutem komiksu jest jego lokalność. Akcja komiksu, jak zwykle w przypadku Paneuropy, rozgrywa się w polskim mieście, w tym roku w Pszczynie. Chcemy osadzać akcję tam gdzie Europejczycy demonstrują w działaniu wagę europejskich wartości, a samorządy sprawność w pomaganiu im w tym poprzez realizację inwestycji współfinansowanych ze środków UE. To, co było dla nas zawsze ważne w odniesieniu do fabuły komiksu - to wprowadzanie do niej postaci inspirowanych lokalnymi podaniami i legendami - stąd w tym roku mamy kilka nowych postaci inspirowanych Śląskiem - tłumaczy Sebastian Rysz.

W pracach nad powstaniem komiksu uczestniczyli uznani artyści. Autorami scenariusza są Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali debiutujący w serii "Paneuropa" Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Robert Służały, Rafał Szłapa, Wojciech Stefaniec i Przemysław Truściński, który nie ukrywa, że jest poruszony tematyką komiksu.

- Bardzo mocno przeżywam to, co wydarzyło się i nadal dzieje się na Ukrainie, dlatego czuję silną potrzebę tworzenia na ten temat. Nie ograniczam się tylko do działań artystycznych, ale również aktywnie staram się pomagać. Cieszę się, że Polacy mają chęć angażować się w pomoc. Ten komiks jest dedykowany ofiarom wojny oraz wszystkim, okazującym solidarność z narodem Ukraińskim - mówi rysownik.

Do współpracy zaproszono również artystów z Ukrainy. Fragmenty komiksu zostały zilustrowane przez Bohdanę Vitkovską i Darię Bairamovą, a niezwykle efektowną okładkę stworzył Igor Barańko. W komiksie przedstawiono inwestycje, zrealizowane przy wsparciu środków Unii Europejskiej: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w zabytkowym parku w Pszczynie.

Pszczyna bohaterką komiksu "Paneuropa" - 25.10.2023 · fot. pless.pl


Śląska premiera komiksu "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" odbędzie się w dniach 3-5 listopada w ramach Targów Książki w Katowicach. Na stoisku wydawcy pojawią się scenarzyści i rysownicy, którzy będą podpisywać bezpłatne egzemplarze komiksu. Osoby odwiedzające stoisko mogą także liczyć na gadżety opatrzone grafikami wykonanymi przez ilustratorów "Paneuropy" - kubki, koszulki, torby, zakładki i plakaty.

W sobotę, 4 listopada o godzinie 15 odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem twórców, przedstawicieli partnerów komiksu oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Osoby, które nie będą mogły wybrać się na Targi Książki po papierowy egzemplarz komiksu dostępny w języku polskim i ukraińskim, mogą go pobrać w wersji elektronicznej ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce również w angielskiej wersji językowej.

Partnerami komiksu są m. in.: Miasto Pszczyna, powiat pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Fundacja Dom Ukraiński, Fundacja Historia i Kultura oraz Targi Książki w Katowicach

Promocja wydawnictwa w Pszczynie. Powstał przekład w języku śląskim





Podczas konferencji prasowej w środę 25 października szczegóły dotyczące realizacji projektu zaprezentowali: Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Matylda Sęk-Iwanek ze Śląskiej Akademii Komiksu, a także przedstawiciele gospodarzy: Barbara Bandoła - Starosta Pszczyński, Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny oraz przedstawicielka Muzeum Zamkowego w Pszczynie - Małgorzata Wójcik.

Rzecznik Urzędu Miejskiego Piotr Łapa odczytał fragment komiksu w języku śląskim w przekładzie Grzegorza Kulika, który jest odpowiedzialny za tłumaczenia na etnolekt górnośląski takich książek jak: Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Kubuś Puchatek Alana Alexandra Milne’a, Hobbit Johna Tolkiena, Drach Szczepana Twardocha czy Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity. "Paneuropa" po śląsku będzie dostępna w formacie PDF.

Sebastian Rysz tłumaczył, że komiks jest znakomitym, przystępnym medium, dzięki któremu można dotrzeć do odbiorców z ważnym przesłaniem. - Popełnilibyśmy ogromny błąd, gdybyśmy nie zdecydowali się skorzystać z języka komiksu, z grafiki, z tym wszystkim co się wiąże z tym fenomenalnym medium.

- "Paneuropa" jest takim świetnym wehikułem, który opowiada o naszej rzeczywistości, a ta rzeczywistość zmienia się na lepsze od 2004 roku, dzięki bardzo mądremu wyborowi, którego jako społeczeństwo dokonaliśmy w 2003 roku, decydując się na przystąpienie do Unii Europejskiej - zaznaczył.

Promocja komiksu "Paneuropa" w Pszczynie - Konferencja w Stajniach Książęcych - 25.10.2023 · fot. pless.pl


- "Kajko i Kokosz", "Skąd się bierze woda sodowa", "Tytus, Romek i A’Tomek" - wychowałem się na tych tytułach i na zawsze znalazły miejsce w moim sercu, dlatego, gdy po raz pierwszy pojawiła się propozycja współtworzenia komiksu, który będzie opowiadał o Pszczynie, a przede wszystkim o tak ważnym działaniu jak pomoc ofiarom wojny i uchodźcom z Ukrainy, nie miałem jakichkolwiek wątpliwości, że to doskonała forma przekazu - mówił burmistrz Dariusz Skrobol.

- Komiks "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" to świadectwo pomięci tego, co działo i dzieje się u naszego sąsiada. To również dokument ukazujący, co po rosyjskiej napaści na Ukrainę wydarzyło się w Polsce, między innymi w Pszczynie. Komiks pokazuje jak pszczyńska społeczność, dosłownie w sekundy, potrafiła się zmobilizować i wykorzystać pokłady swojej wielkiej, pozytywnej energii, aby pomóc osobom, głównie kobietom i dzieciom; okazać im schronienie, nakarmić, wesprzeć w tej trudnej chwili. Emocje związane z tym, co działo się za nasza wschodnią granicą oraz w kraju, zasługują na zapamiętanie - podkreśla burmistrz Pszczyny.

Jak dodaje Dariusz Skrobol, wspomnienia związane z niesioną pomocą, a również z transportem dedykowanych darów na Ukrainę, w którym osobiście brał udział, wciąż budzą w nim mnóstwo uczuć, zwłaszcza że Pszczyna ma wielu przyjaciół w mieście partnerskim - Buczy, a mieszkańcy tej podkijowskiej miejscowości mają i zawsze będą mieli wielu przyjaciół w naszej gminie.

Paneuropa - promocja wydawnictwa w Pszczynie - 25.10.2023 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Starosta Barbara Bandoła przyznała, że od razu spodobała jej się propozycja, by Powiat Pszczyński został partnerem komiksu.

- Dzięki atrakcyjnej formie, możemy dotrzeć z ważnym przesłaniem do wszystkich, którzy lubią czytać komiksy, w tym z pewnością do ludzi młodych. "Paneuropa" mówi z jednej strony o pozytywnych zmianach, które dzieją się w naszym powiecie, czyli o nowoczesnych inwestycjach realizowanych ze środków unijnych, jak nasze Centrum Przesiadkowe, które wybudowaliśmy za 18 mln zł, przy 15 mln zł z UE. Z drugiej strony porusza tematy bardzo trudne, do jakich należy zaliczyć wojnę, która toczy się za naszą wschodnią granicą - zaznaczyła starosta i dodała, że mieszkańcy powiatu pszczyńskiego doskonale zdali egzamin z solidarności z uchodźcami. Przed kobietami i dziećmi szukającymi schronienia przed wojną, otworzyli nie tylko domy, ale także serca.

- Ważna była pomoc naszego powiatu Anhalt-Bitterfeld, który od razu po ogłoszeniu przez nas akcji pomocowej dla Ukrainy zorganizował zbiórkę na swoim terenie, dostarczając kilka tirów wypełnionych materiałami higienicznymi, medycznymi, czy produktami spożywczymi - mówiła starosta.

Komiks w trzech wersjach językowych można pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: https://poland.representation.ec.europa.eu/news/paneuropa-solidarni-z-ukraina-2023-10-07_pl

Okładka komiksu "Paneuropa"
Okładka komiksu "Paneuropa"

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński, UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj