Edukacja
- 9 listopada 2023
- wyświetleń: 2000
Akcja informacyjna i zeszyty ćwiczeń dla uczniów - kolejne działania w ramach kampanii #smogover
Latem i jesienią gmina Pszczyna zintensyfikowała działania w ramach kampanii Gramy czysto! #smogover, zachęcając do wymiany starych kotłów i pozyskania dofinansowania na ten cel. Przygotowała również specjalne wydawnictwo dla najmłodszych.
Każdego roku w gminie Pszczyna kilkaset gospodarstw domowych wymienia kotły węglowe dzięki dofinansowaniu przez gminę Pszczyna. Program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dofinansowanie nawet do 136 200 złotych na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku.
Równocześnie gmina Pszczyna permanentnie prowadzi działania informacyjne i edukacyjne w ramach kampanii Gramy czysto! #smogover. Latem na tablicach informacyjnych oraz słupach ogłoszeniowych po raz kolejny zostały wywieszone plakaty informujące o możliwości pozyskania dotacji. Od września działania zostały poszerzone o kampanię w internecie.
W październiku, dzięki współpracy Referatu ds. Jakości Powietrza i Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie, materiały edukacyjne zostały przekazane uczniom klas pierwszych wszystkich gminnych szkół podstawowych. Najmłodsi otrzymali dedykowane im zeszyty ćwiczeń uczące, w jaki sposób każdy z mieszkańców może przyczynić się do dbania o środowisko.
- Wydany zeszyt ćwiczeń jest częścią działań realizowanych od paru lat w ramach kampanii Gramy czysto! #smogover. Widzimy, że akcja przynosi konkretne efekty. Od jej początku, czyli od marca 2021 roku w naszym referacie złożono wiele wniosków, a każdy wniosek i dofinansowanie to kolejny dom o poprawionej efektywności energetycznej, czyli w rezultacie mniej smogu w naszej gminie - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
- Akcja Gramy czysto! #smogover doskonale wpisuje się w edukację ekologiczną. W gminnych szkołach od dawna prowadzone są zajęcia dla uczniów ukierunkowane na dbałość o otaczającą przyrodę. Zeszyty ćwiczeń, które pierwszoklasiści otrzymali podczas pasowań, będą ciekawym uzupełnieniem planowanych zajęć - zapowiada Izabela Bąk, naczelnik Wydziału Oświaty UM w Pszczynie.
O tym, jak ważnym punktem jest ekologiczna edukacja najmłodszych mieszkańców mówi także zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. - Postawy proekologiczne warto kształtować od najmłodszych lat. Uczniowie gminnych szkół wykazują się już dziś wielką wiedzą na temat środowiska i działań na rzecz jego ochrony. Stają się też ambasadorami, a ich nauka ma przełożenie na decyzje dorosłych - zaznacza Magdalena Czarnecka.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2024 zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego zabronione będzie korzystanie z kotłów wyprodukowanych w latach 2007-2012.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj