Edukacja
- 11 sierpnia 2024
- wyświetleń: 10470
[ZDJĘCIA] Pranie pachnące sztuką w pięciu lokalizacjach!
Ogród Starostwa, osiedle Środmieście, Skansen w Pszczynie oraz teren przy suszeckim GOK-u i goczałkowickim Uzdrowisku - to miejsca, w których pranie pachnie sztuką! W piątek 2 sierpnia została otwarta ostatnia wystawa z cyklu zatytułowana "Radościowice". To obrazy Pawła Widery.
Obrazy pszczyńskich artystów pojawiają się na płótnach w różnych przestrzeniach powiatu. To inicjatywa Powiatu Pszczyńskiego, który wspólnie z partnerami, promując lokalnych artystów, prezentuje ich twórczość, przenosząc ją w przestrzeń publiczną.
Jako pierwsza swoją wystawę otworzyła w czwartek 11 lipca Monika Balcar-Konieczny. Sznur na pranie zawieszono pomiędzy drzewami w ogrodzie Starostwa od ul. 3 Maja. Podczas wernisażu pszczyńska malarka Monika Balcar-Konieczny przed zgromadzoną publicznością zawiesiła symbolicznie jeden ze swoich obrazów. Każdy z nich emanuje różnorodnymi emocjami - od spokojnych zimowych scenerii po dynamiczne i dramatyczne kompozycje przedstawiające burzowe niebo. Autorka poprzez swoje prace pragnie podzielić się swoją miłością do przyrody, umiejętnością dostrzegania piękna w najprostszych elementach krajobrazu.
- Jestem zaszczycona, że w ten niecodzienny sposób w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką" mogę zaprezentować swoje obrazy - mówiła Monika Balcar-Konieczny, której podczas wernisażu towarzyszyły syn Jakub, który opowiedział, jak rozpoczęła się przygoda jego mamy z malarstwem. - Mama mocno przeżyła śmierć taty. Podstępem zapisałem ją do Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym miejscu odkryty został talent mamy, która maluje to, co gra w jej duszy. W każdym z jej obrazów zawarte jest multum emocji - opowiadał Jakub Konieczny.
Obrazy Moniki Balcar-Konieczny w październiku 2021 roku można było oglądać w centrum przesiadkowym w Pszczynie. Teraz zostały wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami w ogrodzie Starostwa. W piątek 12 lipca sznur na pranie zostanie przewieszony na drzewa przed budynkiem urzędu. W tym miejscu wystawa będzie dostępna do końca wakacji.
Monika Balcar-Konieczny jest współzałożycielką Stowarzyszenia AMEIA ProArtPless, Galerii 13 oraz współzałożycielką Stowarzyszenia i Galerii sztuki "ArtAncla" mieszczącej się w Pszczynie przy ul. Warownej 3. To członkini Klubu Plastyków "Zdrzadełko". Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz plenerach malarskich. Tegoroczna laureatka Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury.
W sobotnie popołudnie 13 lipca w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój otwarto wystawę fotografii "Polska jest piękna" Stowarzyszenia "Przeciw Nicości".
Wystawa zdjęć grupy przyjaciół, którą łączy miłość do fotografii, została zaprezentowana przy fontannie przed budynkiem administracji uzdrowiska. Stowarzyszenie Fotograficzne zostało założone przez Mieczysława Wielomskiego w 2015 roku w Goczałkowicach-Zdroju. Skupia fotografików z całej Polski, którzy realizują wspólne projekty. W goczałkowickim uzdrowisku na płótnach zostaną zaprezentowane fotografie z cyklu "Polska jest piękna". Autorzy celowo unikają miejsc promowanych w przewodnikach, ponieważ nie o marketing turystyczny tutaj chodzi, ale pokazanie indywidualnych zachwytów krajobrazem ojczystym. Piękno to nie tylko spektakularne wschody i zachody słońca, perły architektury odwiedzane przez tysiące turystów. Piękno często mieszka w na pozór banalnych miejscach, które mijamy w naszej codziennej wędrówce z pracy do domu i podczas niedzielnych wypadów za miasto.
- Wakacje zachęcają do spacerów, do kontemplacji przyrody i pejzażu, który może stać się inspiracją dla poety, malarza i fotografika. W ten letni czas zapraszamy Państwa do obejrzenia naszych fotograficznych impresji z Polski - zapraszają autorzy fotografii.
W niedzielne popołudnie 14 lipca w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej przy dźwiękach Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej została otwarta kolejna plenerowa wystawa w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką". W wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy zaprezentowano 12 grafik Aleksandra Spyry - pszczyńskiego artysty-plastyka, założyciela Zespołu Regionalnego "Pszczyna", inicjatora budowy Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, autora wielu publikacji z zakresu historii i kultury regionalnej.
Prezentowane grafiki powstały w latach 60-90-tych XX wieku inspirowane kręgiem kultury ludowo-sakralnej. Wykonane zostały w technice druku wypukłego - linorytu, drzeworytu i cynkografii. Prace Aleksandra Spyry zaprezentowano w niecodziennej formie. Wydrukowano je na tkaninie dekoracyjnej i wywieszono jak pranie, na sznurze i przypięto klamerkami.
Na osiedlu Śródmieście przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Poniatowskiego w Pszczynie można oglądać twórczość Anny Stoszek-Szroborz. Prace pszczyńskiej malarki na "sznurach" pojawiły się już po raz drugi, tym razem są to obrazy dla dzieci.
Mieszkańcy Pszczyny nie tylko Ci najmłodsi mogą podziwiać wystawę ukazujące sympatyczne zabawki z pokoju dziecięcego. Seria akwareli powstała ponad 20 lat temu. Na sznurach wywieszone zostało również zeszłoroczne "pranie" artystki oraz portrety dziewczyn w wiankach.
Anna Stoszek-Szroborz maluje i wystawia swoje obrazy od 1974 roku. Jest członkiem "Związku Artystów Plastyków Sztuki Użytkowej". Jej obrazy były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami.
"Radościowice - tu, gdzie wszystko jest możliwe" to tytuł wystawy obrazów autorstwa Pawła Widery. Prace w plenerze w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką" można oglądać na terenach zielonych obok kina plenerowego w Suszcu.
Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 2 sierpnia. Była to okazja do spotkania z artystą, który opowiedział o swojej twórczości. W spotkaniu wzięli udział m.in. wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, sekretarz Powiatu Pszczyńskiego i przewodniczący Rady Gminy Suszec, Szymon Sekta, dyrektor GOK w Suszcu, Katarzyna Krzempek oraz naczelnik Wydziału Promocji pszczyńskiego Starostwa i pomysłodawczyni projektu - Kinga Pławecka-Bratek.
Paweł Widera to artysta pochodzący z Radostowic. Jest samoukiem, który rozpoczął swoją twórczą ścieżkę w 2012 r., kreując własny indywidualny styl malarski. Obrazy, które tworzy, osadzone są w ramach sztuki naiwnej, przypominającej malunki wykonywane przez dzieci. Artysta swoim unikalnym stylem zyskał uznanie wśród przedstawicieli oraz miłośników sztuki prymitywnej, a jego obrazy prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i za granicą.
Paweł Widera zaprasza odbiorców do wykreowanego przez siebie bajkowego świata - pełnego kolorów, tajemniczych postaci, miejsc, surrealizmu i magii. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz zdobył liczne nagrody i gratyfikacje za swoje osiągnięcia.
Pranie będzie pachniało sztuką do końca wakacji.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
GOK Suszec
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj