Edukacja

  • 13 listopada 2024
  • wyświetleń: 2534

[ZDJĘCIA] 25 lat Amatorskiego Zespołu Teatralnego

Integrują miejscową społeczność, prezentują lokalne tradycje i pokazują, że śląska gwara jest wciąż żywa. Spektaklem "Uzdrowisko" Amatorski Zespół Teatralny działający przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu świętował jubileusz 25-lecia swojej teatralnej działalności.

25 lat teatralnej suszeckiej rodziny. Amatorski Zespół Teatralny świętuje jubileusz - 10.11.2024 · fot. Andrzej Grynpeter / GOK Suszec


Na kolejne sztuki Amatorskiego Zespołu Teatralnego w Suszcu społeczność czeka cały rok. Premiera kolejnego spektaklu to wyjątkowe wydarzenie, którego nie trzeba reklamować. Zespół działa już od 25 lat. Uczy i bawi, opowiada o tradycjach i zwyczajach kultywowanych na Śląsku, w zabawny sposób przemyca wydarzenia z życia codziennego Suszca. W jego spektaklach zawsze motywem przewodnim jest wielopokoleniowa śląska familia. Widzowie od lat mogą śledzić dalsze losy lubianej rodziny Pogorzałków.

Co roku w ramach Suszeckiej Jesieni Kulturalnej zespół przygotowuje premierę nowej sztuki, która każdorazowo cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I tak samo było tym razem. 10 listopada odbyła się premiera spektaklu pt. "Uzdrowisko" autorstwa Moniki Panfil, w reżyserii Bogusława Musiolika i Moniki Panfil w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego. Tegoroczny spektakl, którym AZT świętował 25-lecie działalności, w ciągu dwóch dni w suszeckim Gminnym Ośrodku Kultury zobaczyło 1020 osób!

Starosta Grzegorz Wanot, dziękował aktorom za twórczość, pasję, łączenie pokoleń oraz kultywowanie śląskich zwyczajów i tradycji. - Przez te lata Amatorski Zespół Teatralny stał się nieodłączną częścią życia naszej społeczności, oferując widzom nie tylko artystyczne wzruszenia, ale także przestrzeń do refleksji i emocjonalnego wytchnienia. Każde przedstawienie pozwala oderwać się od codziennych trosk, zbliżyć się do siebie i wspólnie przeżywać emocje. Bardzo za to dziękuję - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński, życząc wielu dalszych lat działalności.

Za dotychczasową działalność artystyczną członkowie teatru odebrali Honorową Odznakę Gminy Suszec z rąk wójta Gminy Suszec Mariana Pawlasa oraz przewodniczącego Rady Gminy Suszec, Szymona Sekty.

Amatorski Zespół Teatralny powstał w 1999 roku z inicjatywy Anny Kine, członkini Związku Górnośląskiego Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano "Wesele na Górnym Śląsku". Pani Anna odnalazła sztukę Stanisława Ligonia i zebrała grupę amatorów, mieszkańców Suszca, chętnych do wcielenia się w role bohaterów. Jedyny planowany występ odbył się 11 listopada w suszeckim GOK-u. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało ukonstytuowaniem się Amatorskiego Zespołu Teatralnego i wielokrotnymi występami na scenach całego Śląska.

Co więcej, jeden z aktorów Bogusław Musiolik, napisał kolejne sztuki, przedstawiające dalsze losy rodziny Pogorzałków z "Wesela na Górnym Śląsku". Również te spektakle tworzą obraz wielopokoleniowej rodziny śląskiej, prezentując różnorodne tradycje (np. te związane z Bożym Narodzeniem czy Zielonymi Świątkami). Następnie do aktorów dołączyła Monika Panfil, która we współpracy z Bogusławem Musiolikiem napisała kolejne sztuki, prezentowane przez AZT.

Amatorski Zespół Teatralny wystawiał sztuki na całym Śląsku, uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach regionu, m.in. w Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tyskich Spotkaniach z Folklorem, "Spotkaniach pod Brzymem", "Śląskich Godach" czy podczas rozdania nagród im. Janusza Ligonia. Z okazji 20-lecia istnienia Zespół Teatralny został uhonorowany nagrodą im. W. Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski oraz Statuetką Żubra Pszczyńskiego.

Twórczość i praca Amatorskiego Zespołu Teatralnego to przykład łączenia pokoleń i kultywowania śląskich tradycji i zwyczajów. W swoich występach prezentuje gwarę i lokalne tradycje. Nieraz wykorzystuje tradycyjne stroje, posługuje się gwarą. Fenomenem jest łączenie pokoleń, integracja lokalnej społeczności. Podczas corocznych premier w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu pojawiają się setki osób - wiernych fanów twórczości suszeckiej grupy.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Suszec

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj