Edukacja

  • 20 listopada 2024
  • 25 listopada 2024
  • wyświetleń: 1940

[ZDJĘCIA] Koło Związku Górnośląskiego w Suszcu od 35 lat troszczy się o dziedzictwo przeszłości

Od lat kultywuje tradycje i kulturę, dbając o język i wartości ważne dla Ślązaków. Koło Związku Górnośląskiego w Suszcu ma 35 lat. Organizacja podczas konferencji "Moja mała Ojczyzna" w suszeckim GOK-u świętowała swój jubileusz.

35 lat Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu - 22.11.2024 · fot. powiat


To troska o dziedzictwo przeszłości i bogactwo powierzone przez przeszłe pokolenia skłoniły mieszkańców Suszca, silnie związanych ze swą małą Ojczyzną do założenia Koła Związku Górnośląskiego. Wszystko zaczęło się w 1989 roku w domu Państwa Marii i Fryderyka Szenderów. Koło ukonstytuowało się 23 listopada. Pierwszym prezesem wybrany został nauczyciela języka polskiego, pasjonata kultury i języka śląskiego Grzegorz Witosza, kolejnym - Mirosław Tchorz. Obecnie Kołu przewodniczy Wojciech Lala, który pełni funkcję prezesa od 1996 roku.

Jubileusz 35-lecia świętowano podczas konferencji "Moja mała Ojczyna" w suszeckim GOK-u. Starosta Grzegorz Wanot i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krystian Szotak złożyli gratulacje prezesowi Związku Górnośląskiego i Koła ZG w Suszcu. Grzegorz Franki i Wojciech Lala od lat stanowią o sile organizacji.

- Od 35 lat Koło Związku w Suszcu kultywuje tradycje i kulturę, dbając o język i wartości ważne dla Ślązaków. W dzisiejszych czasach, gdy pamięć o przeszłości ma szczególne znaczenie, ta praca jest ważna i niezwykle potrzebna. Życzę dalszej pasji i realizacji kolejnych ciekawych projektów - mówi Grzegorz Wanot, starosta.

W uznaniu szczególnych zasług, suszeckie Koło Związku Górnośląskiego zostało wyróżnione Odznaką Honorową Gminy Suszec, którą z rąk wójta Gminy Suszec Mariana Pawlasa oraz przewodniczącego Rady Gminy Suszec Szymona Sekty odebrał prezes Koła w Suszcu Wojciech Lala.

Wieczór wypełniony był śląskością w każdym najmniejszym szczególe. Konferencja rozpoczęła się wręczeniem Nagród im. Wojciecha Korfantego 2024, które otrzymali: artysta muzyk, dyrygent i prezes Fundacji Kultura i Tradycje Górnicze Mirosław Kaszuba, etnografka z Uniwersytet Opolski prof. Dorota Świtała-Trybek oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Pięć inspirujących wykładów podczas wydarzenia wygłosili: Alojzy Lysko, ks. Piotr Brząkalik, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Gajdka, prof. ucz. dr hab. Dorota Świtała - Trybek oraz dr Krystian Węgrzynek. Muzyczny wykład należał do Chwili Nieuwagi. O akcent kuchni śląskiej zadbało Koło Gospodyń Wiejskich w Suszcu.

- Spotkanie było okazją, aby przybliżyć rys historyczny regionu, jego dzieje i tradycje. Znajomość kontekstu historycznego jest istotna w zrozumienia aktualnych procesów oraz wpływu na lokalną społeczność - informuje Wojciech Lala, prezes Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu.

Suszeckie Koło jest niewątpliwie jednym z najprężniej działających w Związku Górnośląskim, skupia ponad 100 członków. Organizuje obchody świąt państwowych, konferencje naukowe, biesiady oraz inne wydarzenia kulturalne i sportowe promujące kulturę regionu. Wydaje książki i albumy, podejmuje wiele inicjatyw związanych z wiarą i ochroną dziedzictwa kulturowego swojej małej Ojczyzny. W 2003 roku powstała reprezentacja suszeckiego Koła w piłce nożnej. Przy Kole w Suszcu działa również grupa tradycyjnej gry w skata oraz Amatorski Zespół Teatralny, który powstał w 1999 roku z inicjatywy Anny Kine.





ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Suszec

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj