Edukacja

  • 29 listopada 2024
  • wyświetleń: 541

Podsumowanie programu dofinansowania wymiany kotłów na ekologiczne w Kobiórze

W bieżącym roku w programie mieszkańcy Kobióra złożyli 25 wniosków o wymianę kotłów węglowych na gazowe. Termin na wykonanie prac zakończył się 20 listopada. Do tego czasu wykonano 20 inwestycji na kwotę ponad 400 000 zł. Udzielono dofinansowania z budżetu gminy w wysokości 100 000 zł.

Kocioł gazowy , piec gazowy , kotłownia
Kocioł gazowy · fot. UG Kobiór


Każda wymiana kotła skutkuje polepszeniem jakości powietrza w naszej gminie, co ma wpływ na zdrowie i otoczenie. Jakość powietrza w gminie Kobiór można sprawdzić na stronie internetowej lub w aplikacji dedykowanej na czujniki powietrza. Zachęcamy do dalszej indywidualnej wymiany starych kotłów, zgodnie w wymogami uchwały antysmogowej (daty graniczne to 2025 r. a kotły klasy III i IV to 2027 r.)

Urzędnicy przypominają również, że początkiem 2025 r. w krajach Unii Europejskiej wejdzie w życie zakaz preferencyjnego finansowania inwestycji w kotły grzewcze zasilane paliwami kopalnymi w tym węglem, ropą lub gazem. Wymóg wycofania dofinansowania i innych mechanizmów wspierających zakup kotłów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi wynika z unijnej dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance of Buildings). Znowelizowana dyrektywa EPBD weszła w życie w maju 2024 r., Przepis zakazujący preferencyjnego finansowania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, ma obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. Od tej daty wymogi publicznych programów wsparcia mają spełniać tylko kotły zasilane paliwami odnawialnymi.

ar / pless.pl

źródło: UG Kobiór

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj