Edukacja
- 17 grudnia 2024
- wyświetleń: 185
Profilaktyka i wsparcie rodziny nieletnich zagrożonych demoralizacją i wykolejeniem społecznym
W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Pszczynie Łące odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona zagadnieniom profilaktyki oraz wsparcia rodzin i nieletnich zagrożonych demoralizacją oraz wykluczeniem społecznym.
Konferencja poświęcona była zagadnieniom profilaktyki oraz wsparcia rodzin i nieletnich zagrożonych demoralizacją i wykluczeniem społecznym. Miała na celu omówienie najważniejszych aspektów pracy z młodzieżą i rodzinami, a także wypracowanie skutecznych form współpracy pomiędzy instytucjami oraz prezentację najlepszych praktyk w obszarze przeciwdziałania demoralizacji.
W wydarzeniu uczestniczył Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie - SSR Paweł Wicherek, który swoją obecnością podkreślił wagę współpracy między instytucjami na rzecz wsparcia młodzieży zagrożonej demoralizacją.
W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z różnych instytucji m.in: SSR Izabela Kuczera-Fatyga, Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, omówiła rolę sądów w procesie wspierania nieletnich oraz wskazała na wyzwania związane z wdrażaniem działań resocjalizacyjnych po wydaniu orzeczeń.
Dzięki współpracy Ośrodka Wychowawczego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach swoje wystąpienia wygłosili:
- dr Ilona Fajfer-Kruczek, Prodziekan Uniwersytetu Śląskiego (kampus Cieszyn), oraz
- dr Łukasz Kwadrans, Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kampus Cieszyn)
Dr Ilona Fajfer-Kruczek zaprezentowała innowacyjne programy edukacyjne wspierające profilaktykę i pracę z młodzieżą zagrożoną wykolejeniem społecznym, które efektywnie wspierają proces wychowawczy i reintegracyjny.
Dr Łukasz Kwadrans podkreślił kluczową rolę środowisk edukacyjnych i kulturalnych w reintegracji społecznej młodzieży oraz zwrócił uwagę na znaczenie wczesnej profilaktyki.
Dr Olga Derwisz, Prokurator Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, skoncentrowała się na roli prokuratury w systemie prewencji wobec nieletnich, kładąc nacisk na budowanie świadomości prawnej młodzieży, aby zapobiegać problemom prawnym.
Mgr Maciej Paź, Dyrektor Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie Łące, omówił systemowe podejście do pracy z młodzieżą i rodzinami oraz znaczenie profilaktyki już na wczesnym etapie rozwoju dzieci.
Ppłk Michał Ludwikowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach, omówił metody pracy z młodocianymi sprawcami przestępstw w ramach systemu programowanego oddziaływania. Towarzyszyli mu również specjaliści z Działu Terapeutycznego zajmujący się również terapią uzależnień i tworzeniem programów profilaktycznych. Wspólnie zaprezentowali autorski program pt. "Efekt Żyrafy, czyli komunikacja zamiast agresji, jako element oddziaływań wobec młodocianych". Program ten skupia się na budowaniu poczucia sprawczości i odpowiedzialności za własne decyzje oraz rozwijaniu komunikacji wolnej od agresji.
Mgr Agnieszka Bogusz, Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Krakowie, omówiła zintegrowane podejście w pracy kuratora z rodzinami, przedstawiając skuteczne metody interwencji i zapobiegania eskalacji problemów w rodzinach nieletnich.
Mgr Bernadeta Sojka-Jany, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, wskazała na rolę urzędów pracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, przedstawiając programy wsparcia zawodowego skierowane do młodzieży i ich rodzin.
Udział w wydarzeniu wzięli również eksperci i praktycy z różnych dziedzin, którzy podzielili się swoim doświadczeniem m.in: Przedstawicieli sądów rodzinnych i karnych, prokuratorów, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, pracowników Izby Dziecka w Bielsku-Białej, przedstawicieli Sądu Rejonowego w Mielcu, Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Sądu Okręgowego w Sosnowcu, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Katowicach, zawodowych kuratorów oraz studentów Wydziału Resocjalizacji Uniwersytetu Śląskiego.
Uczestnicy konferencji omawiali tematykę profilaktyki i wsparcia nieletnich, dzieląc się doświadczeniami i wypracowując nowe formy współpracy i programy profilaktyczne.
W konferencji uczestniczył również SSR Sławomir Zając, Sędzia Sądu Rejonowego w Pszczynie, który podkreślił znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej w procesie wsparcia młodzieży oraz efektywności podejmowanych działań.
Ośrodek Wychowawczy w Pszczynie dziękuje wszystkim prelegentom za wartościowe prelekcje, pełne cennych informacji i doświadczeń.
- Dziękujemy także uczestnikom konferencji za ich zaangażowanie i aktywność podczas dyskusji, a także za obecność, która była nieoceniona w tworzeniu tego wydarzenia. To dzięki wspólnej pracy i wymianie wiedzy możemy skutecznie przeciwdziałać problemom, z którymi boryka się młodzież zagrożona demoralizacją - mówi dyrektor OOW Maciej Paź.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.