Foto

  • 16 lipca 2023
  • wyświetleń: 8879

Stare zdjęcia z Pszczyny i okolic w social mediach

Pszczyna i okolice na starych zdjęciach   zdjęcie z 1975 r. zrobione w trakcie przebudowy rynku
Pszczyna i okolice na starych zdjęciach. Rynek w przebudowie, rok 1975. · fot. Zbyszko Siemaszko


Pszczyna i okolice na starych zdjęciach   rok 1964, dawna ul. Głowackiego, dziś Strażacka
Pszczyna i okolice na starych zdjęciach. Rok 1964, dawna ul. Głowackiego, dziś Strażacka · fot. Archiwum UM Pszczyna


Pszczyńska wieża ciśnień, rok 1985, zdjęcie pochodzi z archiwum UM w Pszczynie
Pszczyna i okolice na starych zdjęciach. Pszczyńska wieża ciśnień, rok 1985. · fot. Archiwum UM Pszczyna


Pszczyna i okolice na starych zdjęciach   dworzec PKP przed remontem, źródło UM Pszczyna
Pszczyna i okolice na starych zdjęciach. Dworzec PKP w Pszczynie przed remontem · fot. Archiwum UM Pszczyna
To gratka dla miłośników starych fotografii, ale też pretekst ku temu, aby odkurzyć własny album ze zdjęciami i się nimi podzielić. Gdzie? Na facebookowej grupie, która działa pod nazwą "Pszczyna i okolice na starych fotografiach". Znajdziemy tu i czarno-białe kadry z lat 30. czy 40. ubiegłego wieku, i nieco nowsze, na przykład z lat 80. czy też sprzed ostatnich dekad.

Grupa "Pszczyna i okolice na starych fotografiach" powstała na początku tego roku na Facebooku. Obecnie liczy już niemal 1600 członków, a na jej łamach opublikowano jak dotąd ponad 50 zdjęć, dzięki którym możemy poznać wiele historycznych faktów oraz ciekawostek, jak i powspominać czasy bardziej i mniej dawne. Pod większością fotografii toczą się dyskusje. Ktoś dostrzeże na zdjęciu coś interesującego, bliskiego, rozpozna znajomą twarz. Ktoś inny przypomni sobie, co znajdowało się w sfotografowanym miejscu zanim zostało uwiecznione w kadrze lub później. Wielu z sentymentem wspomina miejsca i budynki, które istnieją już tylko na fotografiach lub w sercu i pamięci. Ponieważ część zdjęć jest szerzej opisana, możemy przypomnieć sobie lub poznać stare nazwy ulic.

Członkowie grupy chętnie wplatają w komentarze osobiste akcenty, porównują dawne ze współczesnym, czasem sprzeczają się lub uzupełniają nawzajem swoją wiedzę. Jak pod zdjęciem z lat 60., przedstawiającym zabudowania przy ówczesnej ul. Głowackiego, dziś Strażackiej, w tym nieistniejącą już kamienicę. Fotografię pani Kasia komentuje tak: "W tej kamienicy mieszkała moja ukochana ciocia. A po drugiej stronie w kamienicy kuzynostwo taty. Dziękuję za te zdjęcia, jak w dzieciństwie". Na co pani Anna odpowiada: "Kasiu, chodnikiem idą moi bracia". Na skraju zdjęcia rzeczywiście widać dwóch chłopców, trzymających się za ręce.

Kształtują się w ten sposób interesujące opowieści, ponieważ media społecznościowe pozwalają przecież nie tylko na oglądanie, ale i na zaangażowanie się w dyskusję większej liczby osób. Pod tym względem będzie jeszcze ciekawiej, bo w kolejce do publikacji na grupie już w tej chwili czeka ponad tysiąc postów z fotografiami z różnych okresów.

Określenie "stare fotografie" kojarzy się może dość zabytkowo, ale wśród kilkudziesięciu jak dotąd opublikowanych kadrów, większość przedstawia Pszczynę, którą wielu obecnych mieszkańców pamięta z dzieciństwa i młodości. Mowa o fotografiach z lat 60., 70. czy 80. Jest tu bowiem miejsce na publikację zdjęć tych nieco nowszych lub po prostu takich, do których większość z nas ma dostęp po odkurzeniu rodzinnego albumu, a nawet otwarciu starych plików z kolekcją zdjęć cyfrowych. W końcu, jak podkreśla Oskar Piecuch - rzecznik Urzędu Miasta w Pszczynie oraz pomysłodawca i założyciel grupy - historia dzieje się na naszych oczach. Przyznaje, że do stworzenia grupy zainspirował go jednak pewien kadr pochodzący z czasów I wojny światowej.

- Było to zdjęcie z Pszczyny, które pojawiło się w serbskim filmie dokumentalnym. Fotografia nie była opisana, nigdy wcześniej też nie widziałem jej opublikowanej, ale od razu zauważyłem, że to nasze miasto. Równocześnie pojawiła się myśl "a może takich zdjęć jest więcej?" - mówi rzecznik UM. - Zdjęcie, które zwróciło moją uwagę, pochodzi z okresu I wojny światowej. Natomiast nie należy zapominać, że historia dzieje się przecież także na naszych oczach. To te wszystkie zmiany, które zachodzą między innymi w szeroko pojętej przestrzeni, architekturze, urbanistyce, modzie, motoryzacji. Dlatego równie ważnym okresem, który ukształtował naszą okolicę, są nie tylko czasy panowania rodów książęcych, ale także późniejsze. I choć grupa nie zamyka się w ramach czasowych, to publikowane na facebookowej grupie "Pszczyna i okolice na starych zdjęciach" fotografie pochodzą najczęściej z lat powojennych. Są to zdjęcia z lat 60., 80. Chociaż najstarsze zaprezentowane zdjęcia mają ponad 100 lat. Najmłodsze ma 10 lat, ale pokazuje sytuację, która już raczej się nie powtórzy i jest ciekawostką, o której może część osób już zapomniało - tłumaczy Oskar Piecuch.

Na grupie pojawiło się także kilka interesujących pocztówek ze zbiorów prywatnych. Część publikowanych fotografii pochodzi natomiast ze zbiorów archiwalnych Urzędu Miejskiego w Pszczynie i są to zdjęcia, które jak dotąd nie były pokazywane na żadnych ekspozycjach. Rosnącą kolekcję uzupełniają ponadto zdjęcia nadsyłane przez członków grupy, pochodzące z osobistych albumów. Wśród nich zobaczymy na przykład kilka fotografii przedstawiających zakamarki os. Piastów czy nieistniejący już wiadukt, zastąpiony przez tunel na ul. Bielskiej. Oprócz tego mamy liczne zdjęcia rynku i innych obszarów starówki, kilkakrotnie pojawiły się kadry przedstawiające dworzec PKP dawniej. Profilem administrują: Moja Pszczyna oraz rzecznik UM, Oskar Piecuch.

Grupa "Pszczyna i okolice na starych fotografiach" jest grupą publiczną. Każdy może śledzić posty, dołączyć do grupy i publikować zdjęcia lub filmy po zatwierdzeniu ich przez administratora.

Co można opublikować w grupie? Wyłącznie posty zawierające zdjęcia lub filmy ukazujące zmiany zachodzące w przestrzeni publicznej. Materiały powinny być opisane i podpisane. Administratorzy zachęcają do publikacji plików w jak najwyższej rozdzielczości.

Co należy wiedzieć przed publikacją? "W trosce o jak najwyższą jakość publikacja wymaga wcześniejszej akceptacji administratora. Dodanie wpisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich do fotografii lub filmu oraz zgodą na nieodpłatną publikację najciekawszych kadrów na miejskiej stronie internetowej, w miejskich mediach społecznościowych oraz burmistrza gminy Pszczyna" - czytamy w regulaminie.

Warto zaznaczyć, że grupa "Pszczyna i okolice na starych fotografiach" to niejedyna strona tego typu, choć o najbardziej skonkretyzowanym charakterze. Wiele fotografii z Pszczyny, wśród nich niekiedy także stare zdjęcia czy pocztówki, znajdziemy na innej publicznej grupie facebookowej o nazwie "Kocham Pszczynę". Zmiany zachodzące w architekturze i wyglądzie polskich miast, w tym Pszczyny, można śledzić również na stronie http://www.fotopolska.eu.

Tymczasem grupę "Pszczyna i okolice na starych zdjęciach" można odwiedzić tu:

https://www.facebook.com/groups/historiapszczyny

Z kolei na naszym portalu mamy bogatą bazę zdjęć i historycznych ciekawostek. Zachęcamy do zapoznania się z nimi - dostęp do wszystkich zamieszczamy poniżej.

A jeśli masz ciekawe, historyczne zdjęcie, którym chciałbyś się podzielić, prześlij je do nas za pomocą formularza Wyślij info wraz z krótkim opisem oraz oznaczeniem autora. Fotografie będziemy publikować cyklicznie na naszym portalu.


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.