
Gorące tematy
- 5 grudnia 2016
- wyświetleń: 23042
[ZDJĘCIA] Nagrody dla wolontariuszy i koncert samorządowców
5 grudnia obchodzony jest "Międzynarodowy Dzień Wolontariusza''. W Pszczynie z tej okazji wręczono nagrody "Wolontariusza Roku 2016". Wydarzeniu towarzyszył dobroczynny koncert samorządowców "Razem dla Paczki".
Wśród osób, które zgromadziły się na sali widowiskowej pszczyńskiego PCKul-u znaleźli się m. in. starosta pszczyński Paweł Sadza wraz z rodziną, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol z małżonką, zastępca burmistrza Pszczyny Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Wanot, przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Bandoła, wicestarosta Krystian Szostak, radni powiatu i gminy, a nade wszystko liczni wolontariusze.
- Jak to dobrze, że raz w roku możemy głośno dziękować wszystkim wolontariuszom. Dziękujemy, że raz w roku dobro, miłość, serce króluje nad złem tego świata. Jak to dobrze, że raz w roku możemy poznać osoby, które mają barwną osobowość, które upiększają nasze miasto i powiat - mówiła pomysłodawczyni Gali, Marcelina Leki. - Dziękuję wszystkim wolontariuszom i wszystkim, którzy się zaangażowali w tę Galę Wolontariatu. W każdym z nas są pokłady dobra, wystarczy je odkryć i chcieć. Wszystkiego dobrego i dziękuję za wszystko - dodała.

Rolę wolontariuszy oraz ich poświęcenie docenił także burmistrz Dariusz Skrobol - nie ma ograniczeń wiekowych do tego, żeby służyć innym ludziom. Jest to piękna idea, piękny moment, kiedy możemy podziękować Wam za to, że poświęcacie swój czas, swoją energię i wiedzę pomagając innym. To jest dzisiaj wyjątkowy dar, który warto pielęgnować i przekazywać innym. Z całego serca dziękujemy Wam za te godziny spędzone z osobami, które tego potrzebują, a wiemy, że to jest trudny czas. Niejednokrotnie pomagamy osobom, które tej pomocy nie chcą, a my wiemy, że tę pomoc powinniśmy im dać. Życzę, aby wszystkie te akcje, które organizujecie, aby każda minuta i każda sekunda, którą spędzacie z podopiecznymi przynosiła Wam ogromną satysfakcję i radość.
Starosta Paweł Sadza podkreślał, że doceniać osoby, które mają w sobie poczucie obowiązku i się nim dzielą. - Obowiązek i poczucie obowiązku - bardzo pokrewne ze sobą wyrażenia. Mam świadomość, że w obecnych czasach strasznie się ze sobą "rozjechały". Dzięki takim ludziom, jak Ci, którzy dziś zostali wyróżnieni, myślę, że wszyscy razem przywracamy wiarę w to, że poczucie obowiązku w nas nie umarło. Bo każdy z nas ma mnóstwo swoich prac, obowiązków, ale nie każdy z nas chce się dzielić jeszcze tą resztką swojego wolnego czasu z drugim człowiekiem. Tym bardziej trzeba docenić to poczucie obowiązku - mówił. - Cieszę się bardzo, że taki czas jest również tutaj na tej ziemi. Dzięki przykładowi tych ludzi myślę, że będzie nam na tej ziemi łatwiej.

Wszyscy nagrodzeni poza różą i okolicznościowymi dyplomami, otrzymali upominki od sponsorów, a także statuetkę wykonaną specjalnie na Galę Wolontariatu 2016 przez Dominikę Pudełko-Chrzan, artystkę z Pszczyny.
Po wręczeniu nagród w ramach Gali Wolontariatu 2016 na scenę wyszli samorządowcy oraz dzieci, którzy wspólnie zaśpiewali znane utwory. W tym roku starosta Paweł Sadza zaskoczył publiczność swoim talentem wokalnym, wykonując piosenkę pt. "Kiedy byłem małym chłopcem" oraz umiejętnościami muzycznymi, grając na gitarze akustycznej. Z kolei burmistrz Skrobol wykazał się talentem recytatorskim, prezentując publiczności utwór "Walczyk górniczy".
Wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Wolontariatu 2016
- Łucja Brachaczek, Krystyna Żelazo - działają w Kole Gospodyń Wiejskich Stara Wieś, organizują wycieczki, projekcje, kursy dla poprawy kondycji osób starszych. Pani Łucja zorganizowała zajęcia gimnastyki przy muzyce. Obie Panie są inicjatorkami i organizatorkami kursów kulinarnych. Bardzo mocno zaangażowały się również w adaptację budynku po przedszkolu, gdzie powstało Osiedlowe Centrum Kultury.
- Krystyna Jacek, Barbara Wakar - organizują się w działalność Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani Krystyna prowadzi kasę, przyjmując wpłaty od studentów, zaś Pani Barbara od czterech lat prowadzi lekcje języka francuskiego.
- Ksiądz Zdzisław Tomziński - były dyrektor Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie. Od 9 lat poświęca swój wolny czas właśnie temu Ośrodkowi, przyjeżdża do Pszczyny i daje możliwość skorzystania z sakramentów świętych.
- Józef Gaszczyk - od dwunastu lat wolontariusz Hospicjum św. Ojca Pio. Jest między innymi współtwórcą, budowniczym magazynu, sprzętu. Często pozyskuje sprzęt ze środków krajowych i zagranicznych.
- Paweł Jaśko - od dwóch lat zaangażowany w pracę wolontaryjną w Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań". Pomaga dzieciom w nauce, organizuje wyjścia na halę sportową, współuczestniczy w wycieczkach.
- Łukasz Bankiel - był wolontariuszem w komitecie organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pełnił m. in. rolę koordynatora wydarzeń artystycznych. Spotkał się na wspólnym posiłku z Ojcem Świętym Franciszkiem.

- Jolanta Drobik - wolontariuszka Centrum "Przystań", organizuje tam zajęcia, poszerza horyzonty myślowe wychowanków, mobilizuje do aktywności intelektualnej, a także fizycznej.
- Halina Kokot, Joanna Pławecka, Grażyna Nowak, Zofia Świergolik - zespół ds. akcji charytatywnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach. W szkole w ostatnich latach przeprowadzono wiele takich akcji, m.in. zbierano okulary, opatrunki, szczoteczki do zębów - wszystko dla mieszkańców Afryki. Inne akcje to Adopcja Serca, Ratujmy bose stópki dla dzieci z Kenii, Góra grosza czy Dobre Dzieciątko.
- Jacek Kotajny, Tomasz Bratek - oddani przyjaciele Kulejących Aniołów. Organizatorzy największych w regionie balów charytatywnych, z których dochód zasilał budowę Domu Kulejących Aniołów. Panowie współorganizowali także bieg "Mikołaje Aniołom".
- Adam Lowak - organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Poświęca swój wolny czas pomagając podopiecznym w nauce, organizuje także pomoc rzeczową. Poza tym aktywnie włącza się w organizację imprez charytatywnych.

- Zuzanna Maćkowska, Karolina Płoszaj, Katarzyna Patyk - wolontariuszki Teatralnej Maszyny Pszczyna, tryby sprawnie działającej Maszynowni, ćwiczeń wszechstronnych. Najpierw zajęcia teoretyczne, a potem ciężka praca - noszenie podestów krzeseł, obsługa biura festiwalowego.
- Natalia Kociurkiewicz, Aleksandra Machalica, Patrcyja Kowalik - uczennice I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Od trzech lat zaangażowane w akcję "Starszy kolega, starsza koleżanka", czyli każda z uczennic opiekuje się jednym uczniem ze szkoły podstawowej, udzielając mu pomocy w nauce.
- Monika Major, Marcin Maroszek, Igor Mizera - wolontariusze Domu Pomocy Społecznej. Pani Monika studiuje psychologię i dzięki wiedzy zdobytej na uczelni pomaga mieszkańcom Ośrodka. Marcin i Igor wspólnie odwiedzają Dom Pomocy Społecznej wraz ze swoimi czworonogami.

Zobacz także

Gorący temat[ZDJĘCIA] Gala Wolontariatu: poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2024 i Super wolontariusza

Konkurs Wolontariusz Roku 2024 - można zgłaszać kandydatów!

Wybrano organizacje, które zadbają o zdrowie mieszkańców

Spotkanie z politykami w Domu Kulejących Aniołów w Piasku

Rewitalizacja zabytkowego parku przy zameczku w Rudołtowicach po wichurach w 2024 roku

Gorący temat[FOTO] Festiwal Zdrowia Psychicznego RAZEM w Pszczyńskim Centrum Kultury i Liceum Kampus
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.