
Gorące tematy
- 21 stycznia 2018
- wyświetleń: 7196
Prace geologiczno-poszukiwawcze metodą sejsmiczną w powiecie
W powiecie pszczyńskim prowadzone będą prace geologiczno-poszukiwawcze metodą sejsmiczną. Badania przeprowadzi Grupa Sejsmiczna PL-150 Geofizyki Toruń SA.

Grupa Sejsmiczna PL-150 Geofizyki Toruń SA. wchodzącej w skład grupy kapitałowej PGNiG jako wykonawca prac zleconych przez PGNiG S.A. z siedzibą w Warszawie poinformowała o planowanym rozpoczęciu badań geofizycznych metodą sejsmiczną na terenie powiatów pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego oraz oświęcimskiego.
- Badania sejsmiczne zaprojektowane zostały w obrębie obszaru bezkoncesyjnego w oparciu o art.85 a Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. Celem planowanych prac jest poszukiwanie i rozpoznanie struktur geologicznych związanych z występowaniem węglowodorów - informuje spółka i dodaje, że badania sejsmiczne są szeroko stosowanymi bezinwazyjnymi pomiarami geofizycznymi prowadzonymi w celu rozpoznania geologicznej budowy ziemi.
Firma wyjaśnia, że prace prowadzone są dla celów naukowo-badawczych, jak również dla celów poszukiwawczych.

- Prace sejsmiczne wykonywane przez Geofizykę Toruń polegają na wysyłaniu do ziemi fal sejsmicznych, generowanych za pomocą zestawu specjalnych maszyn samobieżnych (wibratorów sejsmicznych), które następnie odbijają się od granic warstw geologicznych - opisuje działania. - Pomiar czasu upływającego od wysłania fali do powrotu na powierzchnię fal odbitych, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać budowę geologiczną badanego rejonu.
Jak wynika z komunikatu spółki, fale sejsmiczne rejestrowane są za pomocą układu pomiarowego, którego podstawowym elementem są geofony. Punkty pomiarowe (miejsca, w których instaluje się komplety geofonów) są zlokalizowane co kilkadziesiąt metrów wzdłuż zaprojektowanych linii pomiarowych (profili sejsmicznych). W czasie jednego pomiaru rejestruje się sygnały z kilkuset (standardowo 200 do 1000) punktów zlokalizowanych wzdłuż jednej linii.
- Efektem prac są przekroje geologiczne obrazujące głębokość zalegania, miąższość (grubość) i ukształtowanie warstw geologicznych. Zintegrowana interpretacja uzyskanych danych pozwala na stworzenie modelu budowy geologicznej rejonu prowadzonych prac - objaśnia Grupa Sejsmiczna PL-150 Geofizyki Toruń SA.

Wykonawca zapewnia, że prace prowadzone są zgodnie ze światowymi standardami przy zachowaniu wysokich wymagań ochrony środowiska naturalnego oraz poszanowania wszelkiej własności. - Badania są realizowane w oparciu o ustawę Prawo górnicze i geologiczne z dnia 9 czerwca 2011 - tłumaczy.
Za ewentualne szkody wyrządzone w toku badań sejsmicznych przysługuje odszkodowanie zgodnie z postanowieniami art.144-152 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 163 poz.981 ze zm.).
Zobacz także

JAS-FBG S.A. otwiera nowy magazyn w Warszowicach

TrwaDotacje na lokalne zabytki - trwa nabór

Góra: potrzebne wzmocnienie wału przeciwpowodziowego wzdłuż rzeki Wisły

Kołocz, kluski, czepiec ludowy, witraże i rzeźby. Kolejne lokalne produkty ze znakiem jakości

Gorący temat[FOTO] Mieszkańcy mówią NIE rozbudowie PSZOK-u na granicy Pszczyny i Łąki

Niebawem rusza przebudowa przepustu w Goczałkowicach-Zdroju uszkodzonego podczas powodzi
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.