Gorące tematy
- 11 stycznia 2019
- wyświetleń: 31250
Po 20 latach III LO żegna się z osiedlem Piastów w Pszczynie
Od nowego roku szkolnego uczniowie rozpoczynający naukę w III Liceum Ogólnokształcącym nie będą uczęszczać do obiektu przy ul. Kazimierza Wielkiego. 1 września nową siedzibą szkoły stanie się budynek dawnego Gimnazjum nr 1, przy ulicy Batorego.
Reforma systemu edukacji, wprowadzona 1 września 2017 roku, przywróciła 8-letnie szkoły podstawowe i rozpoczęła wygaszanie gimnazjów. Skutkiem tego działania są podwójne roczniki, które w roku szkolnym 2019/2020 będą wybierać szkołę średnią. I tak, w roku 2019 na terenie powiatu pszczyńskiego gimnazjum ukończy 1174 uczniów, zaś szkoły podstawowe - 1235 uczniów. To łącznie 2409 uczniów.
- Zdublowanie się roczników stanowi bardzo poważny problem w postaci zabezpieczenia miejsc dla naszych uczniów w szkołach średnich. Gmina Pszczyna prowadzi jedno Liceum w ZS nr 1 na osiedlu Piastów, do którego uczęszcza 349 uczniów. To liceum dzisiaj jeszcze jest zlokalizowane w wygaszanym gimnazjum, ale również już istniejącej szkole podstawowej. Jednocześnie w tym budynku jest żłobek. Mamy potężny budynek, w którym mamy wszystkie etapy kształcenia. Dlatego podjęliśmy rozmowy, aby tę sytuację ujednolicić, a jednocześnie rozwiązać problem brakujących miejsc dla naszych uczniów w szkołach średnich - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami burmistrz Dariusz Skrobol.
Coroczne analizy wskazują, że średnio 50% absolwentów gimnazjów z terenu powiatu pszczyńskiego wybiera szkoły prowadzone przez powiat pszczyński. W roku szkolnym 2018/2019 do klas I powiatowych szkół przyjętych zostało 613 chętnych uczniów (gimnazja w powiecie ukończyło 1115 absolwentów).
- W roku szkolnym 2019/2020 musimy się przygotować na ok. 600 dodatkowych miejsc. Musimy jednak traktować tę liczbę bardzo ostrożnie, gdyż może się okazać, że dużo większa liczba dzieci będzie szukała miejsc u nas, ponieważ ta reforma dotyczy całego kraju i problem z zapewnieniem miejsc będą miały również powiaty ościenne - mówiła starosta Barbara Bandoła. - Musimy przygotować te miejsca równolegle dla dwóch roczników, co oznacza, że nabór będzie prowadzony osobno dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Oba te roczniki realizują zupełnie inną podstawę programową.
Antidotum na tę sytuację ma być, zdaniem włodarzy, przekazanie III Liceum Ogólnokształcącego w ręce powiatu. Od 1 września uczniowie rozpoczynający naukę w szkole średniej mieliby uczęszczać do budynku przy ul. Batorego (dawne Gimnazjum nr 1). Natomiast licealiści z klas drugich i trzecich mają dokończyć edukację w obiekcie przy ul. Kazimierza Wielkiego.
- Cały dorobek, który dzisiaj jest, zarówno kulturowy, naukowy, wszystko to, co przez lata nauczyciele i dyrekcja wypracowali, chcemy aby zostało to przeniesione do indywidualnego budynku przy ul. Batorego - zapowiedział burmistrz. - Decyzja ta jest bardzo trudna dla nas, ponieważ zawsze to się wiąże z niepewnością. Temat ten przeanalizowaliśmy dokładnie z Zarządem Powiatu. Skonsultowaliśmy go również z organem wiążącym, tj. kuratorium, które wyraziło się bardzo pozytywnie co do dwóch aspektów: zabezpieczenia ilości miejsc dla młodzieży, ale również to, że potrafimy jako gmina i powiat znaleźć rozwiązanie wspólnie. Co ważne, bardzo mocno regulujemy w ten sposób zapisy ustawy oświatowej, ponieważ organem prowadzącym dla szkół średnich powinien być powiat - tłumaczył.
Burmistrz i starosta zwrócili również uwagę na korzyści wynikające ze zmian. Należą do nich:
- uporządkowanie zadań przypisanych gminie i powiatowi w zakresie prowadzenia placówek oświatowych,
- oddzielenie uczniów szkoły podstawowej od młodzieży licealnej,
- możliwość zwiększenia ilości miejsc w żłobku miejskim,
- samodzielność organizacyjna liceum,
- lokalizacja w centrum miasta, bliskość centrum przesiadkowego i dworca PKP.
Warto również podkreślić, że do tej pory III LO prowadziło nabór do 4 oddziałów klas I. Dzięki przejęciu szkoły przez powiat oraz prowadzeniu jej w budynku przy ul. Batorego nabór może zostać przeprowadzony do 12 oddziałów (6 oddziałów po gimnazjum oraz 6 oddziałów po szkole podstawowej).
- Widzę sens wyciągnięcia III Liceum, pilnowania, żeby funkcjonowało w innym budynku. Do tej pory rywalizowaliśmy z innymi liceami, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Szukaliśmy nowych kierunków, pomysłów dla dzieci. Bardzo będę chciał zachować te relacje - skomentował wicestarosta Damian Cieszewski, który przez 14 lat był dyrektorem III LO. - Dzisiaj stoję na stanowisku, że mogę zadbać o to, by dzieci miały miejsce w szkole, by nauczyciele mieli pracę. Bo tych nauczycieli chcemy zabrać do szkoły na Batorego. Chcemy stworzyć dobre miejsca pracy. To rozwiązanie niesie za sobą wiele komplikacji i wątpliwości. Mam nadzieję, że te wątpliwości uda się w najbliższym czasie rozwiać - dodał.
Na temat powyższych zmian przedstawiciele władz rozmawiali już z nauczycielami. W przyszłym tygodniu sprawa ma być konsultowana z radą rodziców. Na najbliższych sesjach decyzję o przekazaniu III LO w ręce powiatu wraz z budynkiem przy ul. Batorego podejmą radni miejscy i powiatowi. Po wszystkich zatwierdzeniach prawnych, na przełomie 1 i 2 kwartału możemy się spodziewać konkursu na dyrektora III LO.
przeniesienie III LO
Gorący tematIII LO zostaje na os. Piastów. Gmina nie przekaże liceum powiatowi
Gorący tematGmina złożyła zażalenie do MEN na postanowienie Kuratora Oświaty
Starosta jest rozczarowana opinią kuratora ws. przeniesienia III LO
Gorący tematNegatywna opinia Kuratora Oświaty w sprawie przeniesienia III LO
III Liceum Ogólnokształcące zmieni siedzibę w 2020 roku
Powiat podpisze porozumienie z gminą i ustali warunki przejęcia IIILO
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.