Gorące tematy
- 12 lipca 2020
- wyświetleń: 9916
[Trasy rowerowe] Z wizytą na południu. Jedziemy na bielski Rynek
Zapraszamy na kolejny opis trasy rowerowej w naszym regionie. Tym razem chcemy zabrać Was na południe, do Bielska-Białej na tamtejszy Rynek.
Naszą jazdę rozpoczniemy od Parku Zamkowego, gdzie wjedziemy na szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym. Co ciekawe, droga ta zaprowadzić nas może aż do Przełęczy Glinka w Beskidzie Żywieckim. My jednak pojedziemy dużo bliżej. W Pszczynie, za nowo budowanym rondem przy ulicach Cieszyńskiej/Zdrojowej wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, którą jedziemy aż do korony zapory Jeziora Goczałkowickiego. Przy drodze znajdują się sklep spożywczy oraz restauracja o nazwie "Makuś". Warto tutaj zaopatrzyć się w napoje i prowiant, ponieważ nasza dalsza droga będzie raczej uboga w sklepy. Przy samej koronie zapory w Goczałkowicach znajdują się wiaty oraz miejsca na pierwszy podczas naszej wyprawy odpoczynek.
Niestety, na koronie zapory znika oznaczenie czerwonego szlaku rowerowego, dlatego musimy dojechać do jej końca, aby wjechać w kolejną wyznaczoną ścieżkę dla rowerów, tym razem o kolorze zielonym, która poprowadzi nas pod basen MOSiR w Czechowicach-Dziedzicach. Pojedziemy tutaj na początku leśną drogą, a późnej asfaltem. Ślad trasy na mapie Google dostępny jest tutaj. Przy basenie MOSiR Czechowice-Dziedzice wracamy na czerwony szlak rowerowy. Od tego momentu jest on raczej dobrze oznaczony i prowadzi głównie przez boczne drogi.
W Czechowicach Południowych, kilkaset metrów od czerwonego szlaku rowerowego, warto odwiedzić perełkę czechowickiej architektury - kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Przygotowanie projektu zlecono architektowi Stanisławowi Niemczykowi, projektantowi innych znanych kościołów, m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach i pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie. - Tu, na skrawku terenu pomiędzy linią kolejową i drogą, powstaje zadziwiająca architektura czarująca zarówno znakomitym układem wnętrz - przestrzeni zewnętrznych, które wprowadzają nas do wnętrza kościoła w sposób doskonale wyreżyserowany, jak i tym, co jest stałą cechą warsztatu autora - niesamowitym splotem efektów materiałów, detali i kameralności przestrzeni - możemy przeczytać o świątyni w magazynie branżowym "Architekt".
Od Komorowic, już za granicą Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej, aż do ronda przy ulicach Kwiatkowskiego/Grażyńskiego pojedziemy wygodną ścieżką rowerową. Czerwony szlak poprowadzi nas do skrzyżowania ulicy Cechowej i 11 Listopada w Bielsku-Białej. Aby dotrzeć na bielski Rynek, musimy dojechać do ulicy Przechód, gdzie będziemy mogli przejechać pod ulicą 3 Maja i dotrzeć do bielskiego placu Chrobrego. Tutaj na uwagę zasługuje posiadająca bogatą tradycję kawiarnia "Cafe Mucha". Możemy w niej wypić pyszną kawę czy zjeść wyśmienite ciasta. W lecie możemy usiąść również w ogródku piwnym. Będąc na placu Chrobrego trudno nie wspomnieć również o Zamku Sułkowskich, który jest jedną z wizytówek Bielska-Białej. Wznosi się on w centrum miasta i jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko.
Aby dojechać do bielskiego Rynku, musimy nieco się wspiąć ulicą Wzgórze lub Orkana. Sam Rynek w Bielsku-Białej może pochwalić się bogatą historią. Jego kształt nie zmienił się od czasów lokacji miasta w XII wieku, zabudowa zaś pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku. Kamienice, które mieszczą się przy nim, są odnowione lub systematycznie remontowane. Na placu znajdują się dwie, przykryte szkłem pancernym, ekspozycje archeologiczne: fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienna studnia z tego samego okresu. Są to relikty dawnej zabudowy Rynku odnalezione w czasie prac archeologicznych w latach 90. XX wieku. W części zachodniej wydzielono przestrzeń, na której ustawiana jest estrada podczas koncertów i innych wydarzeń masowych odbywających się na Rynku.
Przy głównym placu Bielska-Białej znajdują się liczne kawiarnie i ogródki, w których można odpocząć w letnie dni. Do jednej z kawiarni wybraliśmy się niedawno w ramach naszego cyklu "Ciekawe miejsca regionu". Mowa o herbaciarni "Assam" - tekst można przeczytać tutaj. Udaliśmy się również do lodziarni "Jednorożek", w której można zasmakować prawdziwych, rzemieślniczych lodów.
Mapę czerwonego szlaku rowerowego z Pszczyny do Bielska-Białej można pobrać tutaj lub zeskanować poniższy kod QR.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Ścieżki rowerowe
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj