Gorące tematy
- 3 września 2023
- wyświetleń: 22892
Nie trzeba jechać nad morze, wystarczy do Goczałkowic! Pierwsza w Polsce tężnia hybrydowa
W piątek, 25 sierpnia w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój zostało oddane do użytku Inhalatorium wraz z Eko-zakątkiem. To pierwsza w Polsce tężnia hybrydowa! Projekt został zrealizowany w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartość inwestycji to prawie 2,5 miliona złotych.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Agnieszka Gorgoń-Komor - Senator RP, Krzysztof Klimosz - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Alina Bednarz - Zastępczyni Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku śląskiego, Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Cieślar - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej oraz prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. - Jarosław Wieszołek.
Wśród zaproszonych gości byli włodarze: Barbara Bandoła - starosta pszczyński, Damian Cieszewski wicestarosta pszczyński, Grzegorz Nogły - członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny wraz z zastępczynią - Magdaleną Czarnecką, Gabriela Placha - wójt gminy Goczałkowice-Zdrój wraz z Tadeuszem Lazarkiem - przewodniczącym Rady Gminy oraz członkowie Rady Nadzorczej Uzdrowiska - Marcin Szarek oraz Paweł Gocyła. Parę miłych słów powiedziała także Zuzanna Geilke - przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów.
Projekt wart 2 478 000,00 zł został zrealizowany dzięki głosom mieszkańców województwa, którzy w 2021 roku zadecydowali, iż fundusze w ramach puli EKO Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego chcieliby przeznaczyć na stworzenie miejsca, gdzie można będzie odpocząć i równocześnie zadbać o własne zdrowie.
Korzyści płynące z inhalacji?
Inhalacja to klasyczna metoda terapii instrumentalnej, polegająca na dostarczeniu do dróg oddechowych pacjenta substancji czynnej w postaci aerozolu. Aerozole lecznicze charakteryzują się różną wielkością cząstek, im mniejsze, tym głębiej docierają do obszarów dróg oddechowych. Terapia aerozolowa jest podstawą leczenia:
- chorób układu oddechowego,
- astmy,
- infekcji i stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych,
- przewlekłych chorób płuc.
Inhalacja to najstarszy sposób podawania leków, która pozwala na osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych oraz ograniczenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych, dzięki minimalnemu stężeniu substancji czynnej we krwi, a także na szybsze osiągnięcie działania terapeutycznego.
Czym wyróżnia się Inhalatorium w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój?
Tężnia solankowa jest obiektem przeznaczonym do naturalnego wytwarzania "mgły wodnej" z roztworu solanki zawierającego naturalne związki soli. W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w zbiorniku odpornym na środowisko agresywne. Rozpylona solanka, na skutek grawitacji tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Rozbijane cząstki solanki powodują hydrolizację soli, podobnie jak rozbryzgane fale morskie.
Goczałkowickie Inhalatorium jest pierwszym obiektem w Polsce, który będzie działał na zasadzie hybrydowej tzn. że oprócz klasycznej tężni solankowej działającej w oparciu o zasadę rozbryzgu kropel solanki o gałązki tarniny, zastosowano generatory aerozolu solankowego, które będą wspomagały funkcjonowanie klasycznej tężni. Proponowane rozwiązanie daje również możliwość wykorzystania obiektu do pracy całorocznej.
Jak się inhalować?
Inhalacja jest wysoce skuteczną metodą miejscowego leczenia dróg oddechowych. Efekt kliniczny zależy od kilku elementów:
- odpowiedni dobór inhalatora wraz z techniką wykonania,
- cykl oddechowy pacjenta,
- stopień osadzania się leku w płucach,
- dawkowanie.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym w goczałkowickim Inhalatorium, uzyskano wielkość cząstek substancji leczniczych, które docierają do rożnych obszarów dróg oddechowych, dając efekty terapeutyczne zbliżone do tych osiąganych za pośrednictwem nowoczesnych nebulizatorów.
Czym się inhalować?
Wydane przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska świadectwo jasno potwierdza właściwości lecznicze naturalnego surowca leczniczego, jakim jest woda mineralna stosowana w inhalatorium pochodząca z odwiertu Goczałkowice-Zdrój zawierająca w swoim składzie nie tylko chlorek sodu, ale również jod oraz żelazo w stężeniu, o udokumentowanych właściwościach leczniczych.
Działając poprzez:
- poprawę obwodowego krążenia krwi,
- pobudzenie wydzielania żółci wraz z poprawą perystaltyki dróg żółciowych,
- działanie przeciwzapalne,
- wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych,
- mineralizacją ustroju.
Woda ta została zakwalifikowana przez niezależny ośrodek badawczy w lecznictwie uzdrowiskowym jako substancja stosowana w chorobach nie tylko górnych i dolnych dróg oddechowych, ale również w chorobach:
- układu nerwowego,
- układu trawienia, reumatologicznych,
- cukrzycy,
- otyłości,
- osteoporozie,
- nerek i dróg moczowych
Efekt leczniczy uzyskujemy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym w inhalatorium. Przez zastosowanie ultradźwiękowego generatora pary, uzyskiwana jest frakcja aerozoli, czyli rozmiar wdychanych cząstek leczniczej solanki od 5 do ponad 20 mikronów. Tak różnorodna wielkość cząstek daje możliwość dotarcia do wszystkich obszarów dróg oddechowych.
Cząstki o rozmiarach w zakresie 20-100 µm osadzają się w górnych drogach oddechowych jak nos, jama ustna i gardło, cząstki o rozmiarach 6-12 µm zatrzymują się w tchawicy i oskrzelach, a cząstki o rozmiarach 1-5 um docierają do pęcherzyków płucnych.
Ze względu na dużą powierzchnię wchłaniania układu oddechowego i znacznie rozbudowany system naczyń włosowatych (drobne naczynia krwionośne), podanie wziewne może również zapewnić dobre wchłanianie substancji na drodze dyfuzji biernej, a tym samym umożliwić uzyskanie działania ogólnoustrojowego substancji, co jest niezbędne w chorobach niezwiązanych z układem oddechowym.
Generator emituje mgłę z podziałem na frakcję suchą, wilgotną i mokrą co dodatkowo pozwala osiągnąć efekt terapeutyczny stosowany w trakcie kąpieli solankowych. Osadzająca się na skórze i włosach mgiełka daje możliwość przenikania składników aktywnych przez naskórek, ujścia mieszków włosowych oraz ujścia gruczołów potowych. Droga ta jest niezmiernie istotna przy wnikaniu jonów i dużych polarnych cząstek, które z trudem przeniknęłyby przez warstwę rogową skóry. Droga przezkomórkowa jest charakterystyczna dla niewielkich cząstek, daje im możliwość dotarcia aż do warstwy siateczkowej skóry, co może przynieść satysfakcjonujące rezultaty nie tylko lecznicze, ale również kosmetyczne.
Czego mogą spodziewać się odwiedzający goczałkowickie Inhalatorium?
Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie goczałkowickiej solanki i zmaksymalizować efekt leczniczy, prowadzona będzie nauka prawidłowego oddechu w trakcie terapii odbywającej się w Inhalatorium. Cykl oddechowy oraz technika oddechu jest ważnym elementem skutecznej nebulizacji, który należy uwzględnić, zwłaszcza u dzieci oraz osób starszych.
- Przykładamy ogromną uwagę do parametrów, dzięki którym uzyskujemy aerozol o właściwościach leczniczych, potwierdzonych wynikami badań, gdyż jak wiadomo, osadzanie się w płucach zależy od wielkości cząsteczki i siły wdechu. Pilnujemy czasu nebulizacji, który nie powinien być za krótki i dostosowany do wieku. Nasza tężnia jako pierwsza w Polsce pracuje w systemie hybrydowym zamkniętym, dając tym samym atmosferę bogatą w aerozol solny i inne niezbędne mikroelementy jak jod czy żelazo, a wszelkie zamontowane systemy filtrujące i uniemożliwiające dostania się zanieczyszczeń z otoczenia, dają bezpieczeństwo korzystającym z niej pacjentom - informują przedstawiciele Uzdrowiska.
Tężnia znajduje się za budynkiem sanatoryjnym "Gwarek".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj