Gorące tematy
- 5 października 2024
- wyświetleń: 235569
[WIDEO, FOTO] Powódź w powiecie. Pogotowie odwołane
Od soboty 14 września służby walczyły ze skutkami ulewnych deszczy, jakie przeszły nad południową Polską. W powiecie pszczyńskim najtrudniejsza sytuacja panowała w gminach Pszczyna, Pawłowice, Miedźna i Goczałkowice. W piątek 27 września o godzinie 12.30 starosta pszczyński odwołał pogotowie przeciwpowodziowe w Gminie Goczałkowice-Zdrój, Gminie Pszczyna oraz Gminie Miedźna. Przypomnijmy, że 20 września odwołane zostało również pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Pawłowice.
[WIDEO] Powódź w powiecie pszczyńskim i gm. Czechowice-Dziedzice - 16.09.2024
Aktualizacja: 1 października
Starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Damian Cieszewski odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, by na ręce komendanta st. bryg. Grzegorza Kołoczka i strażaków przekazać podziękowanie dla służb. Podziękowania skierowali także do strażaków-ochotników ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pszczyńskiego, którzy w ostatnich tygodniach z ogromnym zaangażowaniem walczyli z żywiołem i usuwaniem skutków powodzi. Strażakom za działania podejmowane w gminie Pszczyna podziękowała również zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.
- Szczególne podziękowania kieruję do naszych niezawodnych służb ratunkowych, strażaków z KP PSP w Pszczynie i strażaków-ochotników z jednostek OSP, którzy w dzień i w nocy, w niesprzyjającej pogodzie, z pełnym oddaniem ratowali naszych mieszkańców, ich domy i posesje, miejsca pracy, drogi i infrastrukturę, nie zważając na własne zmęczenie czy zagrożenie - mówi Grzegorz Wanot.
- Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie, szybką reakcję, skuteczną koordynację i ogromny wysiłek włożony w prowadzone działania. Współpraca pomiędzy KP PSP a jednostkami OSP z naszego powiatu jest doskonałym przykładem, jak wielką siłę stanowi solidarność w obliczu kryzysu - dodaje starosta.
- Chciałabym wyrazić swoje najgłębsze podziękowania dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie oraz strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej za ich nieocenione zaangażowanie podczas ostatnich tygodni zmagań z powodzią - zwróciła się do strażaków zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.
W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu pszczyńskiego zakończyły się ostatnie interwencje związane z powodzią. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie odnotowała 761 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków ulewnych opadów deszczu. Najwięcej w gminie Pszczyna - 419, kolejno w gminie Miedźna - 112, gminie Pawłowice - 108 i gminie Goczałkowice-Zdrój - 66 oraz gminach Kobiór i Suszec - po 28.
Nawalne opady deszczu spowodowały konieczność ewakuacji łącznie 12 osób. Woda zalewała budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe. Wezbrane cieki wodne oraz powstałe rozlewiska, zagrażały różnym obiektom oraz terenom, wymuszając na służbach podejmowanie szeroko zakrojonych działań z wykorzystaniem ogromnej ilości zasobów ratowniczych.
Działania strażaków z jednostek KP PSP w Pszczynie i OSP z powiatu pszczyńskiego wspierały wydzielone pododdziały z Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Jaworznie, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zabrzu, Kłobucku, Zawierciu, Myszkowie, Tychach oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Chełmu Śląskiego i Bojszów.
- Dziękuję za niezwykłą postawę, poświęcenie, olbrzymi profesjonalizm, odwagę i gotowość do niesienia pomocy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach - mówi starosta.
Aktualizacja: poniedziałek 30 września:
10 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z batalionu w Cieszynie pracuje dziś na ul. Dębowej w Goczałkowicach. Wojskowi pomagają w usuwaniu skutków powodzi w tej części gminy.
Aktualizacja: piątek, 27 września, godz. 12.30
W piątek 27 września o godzinie 12.30 starosta pszczyński odwołał pogotowie przeciwpowodziowe w Gminie Goczałkowice-Zdrój, Gminie Pszczyna oraz Gminie Miedźna.
Przypomnijmy, że z dniem 20 września odwołane zostało również pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Pawłowice.
Aktualizacja: piątek, 27 września, godz. 9.00
W czwartek burmistrz Dariusz Skrobol spotkał się z wojewodą śląskim, Markiem Wójcikiem.
- Było to dla mnie okazją, by osobiście pokazać skalę zniszczeń, jakie przyniosła powódź w Pszczynie. Choć sytuacja jest już w dużym stopniu opanowana, wielu mieszkańców bardzo ucierpiało. Woda wdarła się do wielu budynków - zarówno do domów mieszkalnych, jak i takich obiektów jak przychodnia lekarska czy skansen - relacjonuje Dariusz Skrobol.
Podczas spotkania burmistrz podkreślał ogromne zaangażowanie wszystkich służb ratowniczych, strażaków, policji oraz pracowników miejskich, którzy od pierwszych chwil walczyli z żywiołem.
- Jednak to, co najbardziej mnie poruszyło, to reakcja mieszkańców. Pszczynianie natychmiast ruszyli sobie wzajemnie na pomoc: zabezpieczali dobytek, nieśli wsparcie sąsiadom, a - gdy zachodziła potrzeba - pomagali w ewakuacji - wskazuje.
- Rozmowy z wojewodą były konstruktywne. Odwiedziliśmy miejsca, które były kluczowe w momencie powodzi oraz te, które w jej wyniku mocno ucierpiały. Wskazałem najpilniejsze potrzeby naszej gminy. Wojewoda okazał zrozumienie i obiecał wsparcie w dalszych działaniach - dodaje.
Aktualizacja: czwartek, 26 września, godz. 9.50
Zakończyła się akcja odpompowywania wody w Goczałkowicach. Informacje przekazuje wójt Gabriela Placha
Przez ponad tydzień strażacy z Goczałkowic-Zdroju, całego powiatu oraz Chorzowa i Tychów z ogromnym zaangażowaniem prowadzili akcję odpompowania wody z rozlewiska w rejonie ulic Dębowej i Letniej do Wisły. Dzięki ich ciężkiej pracy poziom wody opadł, a sytuacja w tej części gminy znacznie poprawiła się. W środę 25 września działania zostały zakończone.
- Z całego serca dziękuję strażakom z OSP Goczałkowice-Zdrój, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz licznych zastępów OSP z terenu powiatu pszczyńskiego za ogromny wysiłek włożony w prowadzone działania. Słowa podziękowania kieruję do st. bryg. Grzegorza Kołoczka, Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, który mocno angażował się w akcję. Z podziwem obserwowałam, z jakim profesjonalizmem i poświęceniem dążycie do zminimalizowania skutków ulewnych opadów deszczu, 24 godziny na dobę. Kolejny raz przekonujemy się, że zawsze możemy na Was liczyć. Za to wszystko bardzo Wam dziękuję - mówi wójt Goczałkowic Gabriela Placha.
W związku z zakończeniem akcji ul. Stawowa jest już przejezdna.
Aktualizacja: czwartek, 26 września, godz. 8.30
Aktualna lista nieprzejezdnych dróg:
- most na ulicy Rzecznej w Kobiórze
- most drewniany na ul. Granicznej w Woli
Aktualizacja: środa, 25 września, godz. 15.00
Aktualna lista nieprzejezdnych dróg:
- most na ulicy Rzecznej w Kobiórze
- most drewniany na ul. Granicznej w Woli
- ul. Dębowa i Stawowa w Goczałkowicach-Zdroju
Aktualizacja: środa 25 września, godz. 13.00
25 września od godz. 13:00 ze względu na stabilną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną odwołany został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój. Jednocześnie starosta pszczyński wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Goczałkowice-Zdrój oraz utrzymał pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Pszczyna i Miedźna.
Aktualizacja: wtorek, 24 września
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wprowadził czasowy zakaz poruszania się o wałach przeciwpowodziowych. Zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do dnia 29.09.2024 r.
Zgodnie z art. 80 § 1 pkt 6 Kodeksu wykroczeń "kto uszkadza umocnienie na wale
przeciwpowodziowym, podlega karze grzywny albo karze nagany’’. Jak stanowi art. 80 § 2 Kodeksu wykroczeń "tej samej karze podlega, kto narusza inne niż określone w § 1 ograniczenia w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych, wprowadzone przez właściwy organ administracji państwowej lub samorządowej’’.
Aktualizacja: poniedziałek, godz. 13.00
23 września o godz. 13.00 starosta pszczyński odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie Gminy Pszczyna. Jednocześnie utrzymany został alarm przeciwpowodziowy w Gminie Goczałkowice-Zdrój oraz pogotowie przeciwpowodziowe w Gminie Pszczyna oraz Gminie Miedźna.
Aktualizacja: piątek, godz. 18.00
Z roboczą wizytą gościł w piątek w powiecie pszczyńskim wojewoda śląski Marek Wójcik, który od kilku dni odwiedza najbardziej dotknięte ulewnymi deszczami powiaty w województwie śląskim.
Z wojewodą jesteśmy w stałym kontakcie, więc dobrze zna on sytuację w naszym powiecie. Dzisiaj wspólnie z wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabrielą Plachą oraz komendantem powiatowym KP PSP w Pszczynie pokazaliśmy miejsce, w którym przez cały czas prowadzone są intensywne działania - okolice ul. Dębowej i Letniej w Goczałkowicach, czyli tereny, na których występuje eksploatacja górnicza. Zwracaliśmy uwagę na konieczność podjęcia działań, które w przyszłości zminimalizują skutki powodzi.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
W rejonie ul. Dębowej i Letniej w Goczałkowicach-Zdroju powstało rozlewisko wodne o powierzchni ok. 37 ha. Pompy dużej, średniej i małej wydajności pompują wodę z rozlewiska do rzeki Wisła od 17 września. Zalanych zostało 6 budynków. W kulminacyjnym momencie w działaniach brało w nich udział 38 zastępów straży pożarnej.
Wojewoda rozmawiał także z kierownictwem goczałkowickiej zapory, pracującymi na miejscu strażakami oraz mieszkańcami, których posesje zostały podtopione.
Wizyta wojewody była również okazją do rozmów z samorządowcami na temat zasad i procedur związanych z przekazywaniem rządowej pomocy dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi.
Aktualizacja - piątek 20 września - godz. 15.00
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w piątek po południu omówił aktualne działania na terenie powiatu spowodowane ulewnymi deszczami.
Wspólnie z przedstawicielami samorządów i służb spotkaliśmy się w piątek po południu w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Główne działania na terenie powiatu strażacy prowadzą od 17 września w rejonie ul. Dębowej i Letniej w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie powstało rozlewisko wodne o powierzchni ok. 37 ha. Zalanych zostało 6 domów jednorodzinnych. Działania polegają na wypompowaniu wody z rozlewiska do rzeki Wisła. W kulminacyjnym momencie brało w nich udział 38 zastępów straży pożarnej.
Przez 2 ostatnie dni znaczne siły prowadziły działania przy umacnianiu zsuwającej się skarpy kanału odpływowego przelewu burzowego w Goczałkowicach. Nie jest to element konstrukcji zapory, która nie była zagrożona. Awaria była spowodowana obfitymi deszczami. Na miejscu strażacy OSP i PSP ułożyli 2500 worków z piaskiem.
Spada poziom Wisły i Pszczynki. Aktualny pozostaje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe i korzystania ze zbiornika Łąka. Obecnie trwa szacowanie strat w infrastrukturze komunalnej.Grzegorz WanotStarosta pszczyński
Aktualizacja - piątek 20 września - godz. 14.00
Burmistrz Dariusz Skrobol podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej poinformował, że zapowiedziano działania związane z wyczyszczeniem rzeki Pszczynki na odcinku od parku do Ćwiklic, co ma na celu jej udrożnienie. - Mam nadzieję, że będzie to korzystne dla tych wszystkich posesji przy ul. Brzechwy w Pszczynie. Ma się to wydarzyć od razu, jak tylko będzie można tam wjechać sprzętem. Myślę, że to się stanie, jak tylko woda opadnie - w najbliższych trzech - czterech dniach - poinformował burmistrz.
Aktualizacja - piątek 20 września - godz. 12:00
W piątek 20 września o godz. 12.00 starosta pszczyński odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie Gminy Pawłowice. Jednocześnie utrzymany został alarm przeciwpowodziowy w Gminie Pszczyna i w Gminie Goczałkowice-Zdrój oraz pogotowie przeciwpowodziowe w Gminie Miedźna.
Aktualizacja - czwartek, godz. 15.30
Jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, do Głuchołaz został zadysponowany pszczyński zbiornik na wodę pitną. Udaje się z dwoma strażakami kontenerowcem 551[S]73.
Aktualizacja - środa, godz. 14.00
W związku z prowadzonymi działaniami polegającymi na odpompowaniu wody z rozlewiska w rejonie ul. Dębowej do Wisły, ul. Stawowa w Goczałkowicach-Zdroju jest zamknięta dla ruchu samochodów, za wyjątkiem dojazdu do posesji od strony DK 1.
Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 933 z ul. Orlą w Pniówku jest już przejezdne. Z uwagi na to, że korpus drogi jest nadal nawodniony wprowadzono tymczasowe ograniczenie prędkości do 30 km/h. Autobusy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego linii B10 B12 kursują zgodnie z rozkładami jazdy.
Aktualna lista nieprzejezdnych dróg:
- most Bronisław w Woli
- ul. Starorzeczna w Woli
- most na ulicy Rzecznej w Kobiórze
- most drewniany na ul. Granicznej w Woli;
- ul. Dębowa i Stawowa w Goczałkowicach-Zdroju.
Aktualizacja - środa, godz. 13.00
Starosta pszczyński zwołał szósty sztab kryzysowy. W środę z samego rana na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie służby omówiły aktualną sytuację na terenie powiatu.
Spada poziom wody w Wiśle, ale wciąż wysoki stan utrzymuje się na Pszczynce. W tej chwili najpoważniejszym problemem jest odpompowanie wód z terenów, gdzie występuje eksploatacja górnicza. Główne działania strażacy prowadzą obecnie w rejonie ulic Dębowej i Letniej w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie podtopionych jest kilkanaście budynków.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
W działaniach na miejscu zaangażowane są: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz liczne zastępy OSP z terenu powiatu.
- Pompy dużej, średniej i małej wydajności pompują wodę z zalanych posesji i domów. Działają także klapy upuszczające wodę ze zbiornika w sposób grawitacyjny. Póki co poziom lustra rozlewiska minimalnie się obniżył. Będziemy prowadzić działania do skutku, do opadnięcia wody, aby nie stwarzała zagrożenia dla budynków mieszkalnych, gospodarczych i infrastruktury - mówi st. bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy PSP w Pszczynie.
Kierując się troską o bezpieczeństwo oraz zważając na dynamiczną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną Dyrektor PGW WP RZGW w Gliwicach wprowadził bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do 20 września.
Apelujemy do mieszkańców i turystów, aby nie wchodzić na wały, które są namoknięte. Jeżeli będziemy nasilać tam ruch, może się to skończyć obsunięciem. Zarówno zbiornik Goczałkowicki, jak i zbiornik Łąka są teraz mocno wypełnione. Pojawia się dużo osób, które chcą zrobić zdjęcia, nagrać filmik, a nawet kierują pytania, czy można wypłynąć kajakiem na zbiornik, bo będą lepsze ujęcia. Apelujemy, żeby bezwzględnie nie zbliżać się do budowli hydrotechnicznych.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
Od piątku na terenie powiatu pszczyńskiego strażacy przyjęli ponad 720 zgłoszeń, gdzie zalanych zostało ok. 380 piwnic, ponad 100 posesji, niemal 40 przestrzeni mieszkalnych w budynkach, 30 garaży, 22 drogi, 22 budynki firm (w tym sklepy i magazyny), przepompownia, powalonych zostało 37 drzew. Ostateczna skala ulewnych deszczy jest jednak na pewno większa, bo sporo osób we własnym zakresie zajmowało się pompowaniem wody z zalanych piwnic, posesji i budynków.
W nocy z 14 na 15 września na terenie powiatu pszczyńskiego odnotowano opady o charakterze nawalnym. Wysokość opadów w zależności od lokalizacji wyniosła od 175 do 216 mm. Taki opad spowodował gwałtowne wezbrania i przepływy katastrofalne. Mała Wisła na dopływie do Goczałkowic osiągnęła przepływ 440 m3/s. Sumaryczna wielkość przepływu Wisły, Iłownicy i Białej spowodowała całkowite wypełnienie przekroju koryta Wisły.
Należy podkreślić, że sprawne zarządzanie wodami przez kierownictwo zapory w Goczałkowicach-Zdroju i zbiornika w Łące sprawiło, że na naszym terenie ograniczono skutki żywiołu. W Goczałkowicach rezerwa przyjęła niemal 100 procent fali powodziowej, a prowadzona gospodarka na zbiorniku Łąka zminimalizowała skutki zalania terenów wzdłuż rzeki Pszczynki.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
Aktualizacja - środa, godz. 11.00
Sytuacja powodziowa w Kobiórze została już opanowana - informuje Urząd Gminy Kobiór. Woda z rozlewisk wzdłuż rzeki Korzeniec powróciła do swojego koryta. W ciągu tych dwóch trudnych dni tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna przeprowadziła łącznie 15 interwencji na terenie gminy oraz dwukrotnie została skierowana do akcji w Piasku. Najczęściej strażacy pomagali w wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i garaży.
Niestety, wskutek wezbranej wody most przy ulicy Rzecznej został tak poważnie uszkodzony, że konieczny jest jego remont. Znaczne uszkodzenia dotknęły również wały wokół zalewów, zwłaszcza infrastruktury na zbiorniku nr 2, która jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa części mieszkańców.
Podjęto już działania mające na celu pozyskanie środków finansowych na odbudowę mostu oraz wzmocnienie linii brzegowej zalewów. Zapewnienie bezpieczeństwa oraz spokoju mieszkańcom pozostaje priorytetem i jednym z najważniejszych zadań samorządu - czytamy w komunikacie.
Aktualizacja - środa, godz. 10.00
Obecną sytuację na terenie gminy Pszczyna przedstawia burmistrz Dariusz Skrobol.
Powoli stabilizuje się sytuacja na terenie gminy Pszczyna. Rano w komendzie Państwowej Straży Pożarnej odbył się kolejny sztab kryzysowy. Wielu mieszkańców gmin powiatu pszczyńskiego ucierpiało podczas minionego weekendu. Dzisiaj wiemy, że mogło być gorzej. Na szczęście w obu zbiornikach zabezpieczono niespotykane dotąd rezerwy. Dzięki temu przejęły one ogromną ilość wody, która została zatrzymana.
Obecnie obowiązuje zakaz wejścia na koronę zapory w Łące. Ze względów bezpieczeństwa nie można również uprawiać sportów wodnych na zbiorniku. Woda w rzece Pszczyna przez najbliższe kilka dni nadal będzie na bardzo wysokich poziomach. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.
Aktualizacja: godz. 20.00
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., które zarządza Zbiornikiem Goczałkowickim oraz Zbiornikiem Czaniec, poinformowało we wtorek, iż wezbrania powodziowe, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dni, nie wpłynęły na jakość wody uzdatnianej w eksploatowanych przez Spółkę Stacjach i Zakładach Uzdatniania Wody.
Parametry wody surowej, uzdatnionej i na wszystkich etapach produkcji są na bieżąco monitorowane w systemie automatyki i pomiarów oraz badane przez akredytowane Laboratoria Spółki zgodnie z przepisami prawa oraz obowiązującym Harmonogramem badań i analiz. Wyniki prowadzonych badań potwierdzają spełnienie wymagań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Zarówno obszar należący do GPW S.A., jak i obiekty technologiczne Spółki nie zostały uszkodzone, a całość procesów technologicznych przebiega w sposób bezpieczny i bez zakłóceń.
Aktualizacja: godz. 19.00
W gminie Pawłowice trwa usuwanie skutków powodzi i szacowanie strat. Z informacji uzyskanych z Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w gminie zalanych zostało ok. 40 posesji, w tym w czterech przypadkach woda dostała się do przestrzeni mieszkalnej. OPS jest w kontakcie z poszkodowanymi. W Pielgrzymowicach będzie podstawiony kontener, w którym będzie można składować popowodziowe odpady.
We wszystkich miejscach przywrócono już napięcie energetyczne. Sieć kanalizacyjna w całej gminie pracuje bez zakłóceń, choć niektóre urządzenia działają jeszcze w systemie awaryjnym. Oczyszczalnia ścieków ciągle odbiera ponadnormatywną ilość wód deszczowych. W kilku miejscach uszkodzone zostały przepusty drogowe i pobocza.
Kopalnia w poniedziałek w trybie awaryjnym zasypała wyrwy na wale przy ul. Wyzwolenia. Wały będą naprawiane na całym odcinku od przepompowni do pierwszej przecznicy w stronę DK-81.
W kilku budynkach administrowanych przez gminę intensywne opady spowodowały przeciekanie dachów. W strażnicach w Krzyżowicach i Golasowicach zalało piwnice i składowany tam sprzęt. Osuszaniem strażnic i wykonaniem niezbędnych remontów zajmie się Gminny Zespół Komunalny.
Aktualizacja - godz. 18.30
Strażacy z PSP w Pszczynie oraz kilku jednostek OSP z powiatu pszczyńskiego rozpoczynają akcję odpompowania wody do Wisły z rozlewiska w Goczałkowicach w rejonie ulic Dębowej i Letniej. Prowadzona jest z użyciem specjalistycznej pompy, która została sprowadzona z Chorzowa. Wszystko po to, aby woda nie zagrażała mieszkańcom tej części gminy.
- Razem z gminnymi oraz powiatowymi służbami od kilku dni monitorujemy poziom wód, który w tym miejscu jest wysoki. Podjęte działania powinny znacznie poprawić sytuację. Jednocześnie odcięty został dopływ wody z Rontoka od strony Rudoltowic do naszej gminy. Na miejscu kolejny raz mam okazję podziękować wszystkim strażakom za ich zaangażowanie i ciężką pracę - informuje wójt Gabriela Placha.
Na czas prowadzonych prac ul. Stawowa jest zamknięta dla ruchu samochodów, za wyjątkiem dojazdu do posesji od strony DK 1.
Aktualizacja - wtorek, godz. 14.00
Otwarta została ulica Hodowców w Wiśle Wielkiej.
Aktualna lista nieprzejezdnych dróg:
Lista jest aktualizowana
- ul. Piekucz w Warszowicach
- skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej (DW933) z ul. Orlą w Pniówku
- most Bronisław w Woli
- ul. Starorzeczna w Woli
- most na ulicy Rzecznej w Kobiórze
Aktualizacja - wtorek, godz. 10.00 - sytuacja drogowa nie zmieniła się od poniedziałkowego wieczora. Wciąż zamknięte są poniższe drogi.
- ul. Piekucz w Warszowicach
- skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej (DW933) z ul. Orlą w Pniówku
- ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej
- most Bronisław w Woli
- ul. Starorzeczna w Woli
- Kobiór: most na ulicy Rzecznej
Aktualizacja - godz. 18.00
Otwarte zostały ul. Korfantego i Sportowa Frydek-Międzyrzecze oraz ul. Wyzwolenia w Pawłowicach.
Nieprzejezdne drogi
Stan na godz. 18.00 - lista jest aktualizowana
- ul. Piekucz w Warszowicach
- skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej (DW933) z ul. Orlą w Pniówku
- ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej
- most Bronisław w Woli
- ul. Starorzeczna w Woli
- Kobiór: most na ulicy Rzecznej
Aktualizacja - godz. 16.00
Firma Budimex S.A. poinformowała po godz. 16.00, że ruch na ul. Przelotowej w Kobiórze został wznowiony. Most przeszedł dokładną kontrolę, zostały wzmocnione jego podpory, co pozwala na bezpieczny przejazd.
Aktualizacja - godz. 16.00
Przedstawiamy informację starosty Grzegorza Wanota, szefa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po kolejnym posiedzeniu sztabu.
W poniedziałek zebrał się w Starostwie Powiatowym sztab kryzysowy z udziałem włodarzy gmin, służb i pracowników zarządzania kryzysowego, by podsumować dotychczasowe działania w czasie powodzi i omówić bieżącą sytuację.
Sytuacja powoli, ale stabilizuje się. Oba zbiorniki - w Goczałkowicach i Łące doskonale zadziałały, przyjmując zwiększony napływ wody. W nocy z soboty na niedzielę tylko w ciągu 4 godzin w zlewni Iłownicy, Białej i Małej Wisły spadło ponad 200 litrów wody na m2. To absolutny rekord, który jeszcze się nie wydarzył. Kierownictwo zapory w Goczałkowicach określiło to mianem powodzi błyskawicznej. Zbiornik przechwycił w całości falę powodziową, jaka miała miejsce w ostatnich dniach. Co dalej? Z ostrożności sztab nie stwierdza, że najgorsze na pewno już za nami. Najważniejsze, żeby omijał nas już deszcz.
Od piątku jednostki ochrony przeciwpożarowej przyjęły 715 zgłoszeń, związanych głównie z zalanymi piwnicami, drogami, budynkami, posesjami. Strażacy prowadzili działania związane z uszczelnianiem wału Pawłówki w Pawłowicach i umacnianiem wału na Wiśle w Górze. W ciągu ostatnich 12 godzin w wyniku intensywnych opadów deszczu odnotowano ponad 20 nowych zgłoszeń, dotyczących m.in. zalanych piwnic, domów i budynków użyteczności publicznej.
Na terenie naszego powiatu strażacy prowadzą działania głównie na terenie gminy Pszczyna (m.in. przepompownia w Wiśle Wielkiej), gminie Pawłowice, gminie Miedźna oraz w Goczałkowicach. Trudna sytuacja jest w rejonie ul. Dębowej i Letniej w Goczałkowicach, gdzie utworzyło się duże rozlewisko i jest groźba ewakuacji kilku domostw.
W porozumieniu z wójt gminy oraz służbami starosta podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój alarmu przeciwpowodziowego. Alarm przeciwpowodziowy zostaje utrzymany dla gminy Pszczyna i gminy Pawłowice. W gminie Miedźna obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Tuż po posiedzeniu sztabu dotarła informacja, że powiat pszczyński decyzją rządu na okres 30 dni został objęty stanem klęski żywiołowej.
Władze proszą o unikanie terenów zagrożonych po to, by robić zdjęcia czy nagrywać filmy, co może być niebezpieczne zarówno dla Państwa, jak i osób pracujących na miejscu.
Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczność podczas podejmowanych w miniony weekend interwencji, związanych z intensywnymi opadami deszczu.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
---
Od rana przywracany jest ruch na części dróg. Otwarte zostały:
- DW933 w Brzeźcach
- ul. Katowicka w Pszczynie
- ul. św. Jana Pawła II Studzienice/Jankowice
- ul. Czarne Doły Mizerów/Studzionka
- Tuż przed godz. 8.00 został przywrócony ruch na moście na DW 933 Góra-Brzeszcze
- Kobiór: tymczasowy przejazd z ul. Centralnej na ul. Łukową jest otwarty od niedzieli
Nieprzejezdne drogi
Stan na godz. 16.00 - lista jest aktualizowana
- ul. Piekucz w Warszowicach
- ul. Wyzwolenia w Pawłowicach
- skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej (DW933) z ul. Orlą w Pniówku
- ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej
- most Bronisław w Woli
- ul. Starorzeczna w Woli
- Kobiór: most na ulicy Rzecznej
- ul. Korfantego i Sportowa Frydek-Międzyrzecze
Aktualizacja - godz. 14.40
Urząd Gminy Miedźna informuje, że mosty "Bronisław" i "Wójtowy" będą nadal zamknięte. Po obniżeniu poziomu wody konieczne będzie wykonanie kontroli, sprawdzenie i wykonanie ewentualnych zaleceń technicznych, które będą musiały być przeprowadzone, żeby mosty mogły funkcjonować i służyć bezpiecznie jego użytkownikom. "Zrobimy wszystko, aby mosty były przejezdne i otwarte dla ruchu" - czytamy w komunikacie.
Aktualizacja - poniedziałek 16.09, godz. 7.00
Ruch samochodowo-pieszy na moście na rzece Pszczynce w ciągu ul. Katowickiej, decyzją starosty pszczyńskiego, został wznowiony. Przejezdna jest także ul. Jana Pawła II w Studzienicach.
DK-1 w Czechowicach od rana jest otwarta
Informacja z godziny 6:47 w poniedziałek
Tak trasa wyglądała w niedzielę
Aktualizacja - niedziela 15.09, godz. 20:36
Przed zmrokiem duże siły pracowały przy umacnianiu wałów na Wiśle w Górze. Strażaków wsparło 20 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Cieszyna.
Po osadzeniu wielu ton piasku, działania przyniosły efekty. Sytuacja jest opanowana. Jeszcze raz dziękuję strażakom i żołnierzom za zaangażowanie i ogromny wysiłek włożony w umacnianie wałów
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
Aktualizacja - niedziela 15.09, godz. 19.00
Od rana do godz. 16:10 Powiatowe Stanowisko Kierowania w KP PSP w Pszczynie przyjęło ponad 145 nowych zgłoszeń, które dotyczą m.in. 98 zalanych piwnic, 19 zalanych posesji, 3 zalanych domów, zalanej przepompowni ścieków, 6 zalanych budynków firm, 5 zalanych garaży/budynków gospodarczych, 5 powalonych drzew, osunięcia płyt w potoku łąckim.
Trwa umacnianie wału na Wiśle w Górze. W akcji na miejscu są duże siły z terenu naszego powiatu. Poprosiliśmy wojewodę o wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Na miejsce kierowanych jest 20 żołnierzy z Cieszyna. 50 żołnierzy WOT z Gliwic pomaga od rana w gminie Pawłowice przy umacnianiu wału Pawłówki. Walka z żywiołem trwa w wielu miejscowościach naszego powiatu. Sytuacja jest dynamiczna. Proszę o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń służb.
Grzegorz WanotStarosta pszczyński
Aktualizacja - niedziela 15.09, godz. 15.00
Burmistrz Pszczyny przypomina, że na terenie gminy obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Niestety mieszkańcy / turyści łamią zakaz wchodzenia do parku! Stan rzeki Pszczynki - a co za tym idzie poziom wód w stawach powoduje, iż drzewa mogą wywracać się samoistnie - alarmuje burmistrz.
Aktualizacja - niedziela 15.09, godz. 11:49
Informacja burmistrza Pszczyny: Uwaga! Wysoki stan wody w Pszczynce! Zamknięty most na Katowickiej, przejście obok Skansenu i cały park. Prosimy o ostrożność. Idzie druga fala powodziowa na rzece Pszczynce.
Aktualizacja - niedziela 15.09, godz. 10:30 - informacje przekazuje powiatowy sztab zarządzania kryzysowego
Służby zebrały się ponownie w niedzielę rano, by omówić sytuację po nawalnych deszczach, jakie przeszły przez nasz powiat w nocy z soboty na niedzielę.
Trudna sytuacja panuje w niemal całym powiecie pszczyńskim. W gminie Pszczyna największym zagrożeniem jest Pszczynka - jej poziom rośnie i niestety, ten trend się utrzyma ze względu na duży dopływ wody do zbiornika Łąka. Trudna sytuacja jest na osiedlu Stara Wieś, gdzie tamtejszy potok zalał kilkadziesiąt posesji.
Rano zamknięty został park w Pszczynie - występuje tam duże zagrożenie i nie wolno wchodzić na jego teren. Duża akcja strażaków prowadzona jest na przepompowni w Wiśle Wielkiej. Zalany jest parking przy ul. Żorskiej w Pszczynie.
Został zamknięty most na Pszczynce na ul. Katowickiej. Przy dalszym podnoszeniu poziomu Pszczynki może zapaść decyzja o zamknięciu ul. Żorskiej w Pszczynie. Trwa ewakuacja znajdującej się przy Pszczynce przychodni.
Na godz. 9.00 liczba zgłoszeń, związanych z sytuacją powodziową, wzrosła do 565. Zalanych zostało m.in. 188 piwnic, 17 dróg, 11 budynków firm (w tym sklepy i magazyny), 10 domów, 59 posesji, 12 garaży, powalonych zostało 20 drzew.
Na wniosek wójt Pawłowic starosta pszczyński Grzegorz Wanot zawnioskował do wojewody śląskiego o zadysponowanie sił zbrojnych w celu zabezpieczenia gminy Pawłowice przed skutkami powodzi.
Rzeka Pawłówka wystąpiła z brzegów i zagraża okolicznym terenom. Zamknięta jest ul. Wyzwolenia w Pawłowicach. Nad ranem doszło do ewakuacji dwóch osób z ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej oraz jednej osoby z Góry z ul. Nad Wisłą. Przed godz. 11.00 zamknięta została Droga Wojewódzka 933 w Brzeźcach, gdzie przelał Kanał Branicki. Ze względu na wysoki poziom Pszczynki, zamknięty zostaje most na ul. Katowickiej w Pszczynie.
Komunikat burmistrza Pszczyny - niedziela 15.09, godz. 10:45
Kolejna ciężka noc za nami. W ciągu ostatnich 24 godzin na terenie gminy Pszczyna odnotowano opad na poziomie 106 litrów na metr kwadratowy. Straż Pożarna na terenie powiatu pszczyńskiego interweniowała 565 razy.
Od wczesnych godzin porannych w gminie Pszczyna obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Ze względu na przekroczone stany alarmowe na rzece Pszczynka podjąłem decyzję o zamknięciu parku pszczyńskiego. Prosimy, aby absolutnie nie zbliżać się do obrzeży rzeki i potoków. Sytuacja jest trudna. Niestety pomimo znacznej poprawy pogody stan wody w Pszczynce może wzrastać. Spowodowane jest to granicznym stanem na zbiorniku Łąka i koniecznością zrzutu wody z zapory.
Dzisiaj o godz. 9:00 w komendzie PSP Pszczyna spotkaliśmy się na kolejnym już sztabie kryzysowym, aby podsumować działania i przygotować służby na najbliższe kilkanaście godzin. Trwa usuwanie szkód. Wszystkie służby pracują kolejną dobę.
Prosimy o śledzenie komunikatów na stronie Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego oraz w mediach społecznościowych, gdzie będziemy informować o panującej sytuacji.
Sytuacja w powiecie - zdjęcia
Zapraszamy do nadsyłania materiałów z Waszych okolic
Poniedziałek, 16 września
Rozlewisko wodne utrzymuje się na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów, jednak zwierzęta są bezpieczne
"Dostajemy od Was zapytania odnośnie jak nasi mieszkańcy radzą sobie w tym wyjątkowym czasie. Śpieszymy z odpowiedzią, sytuacja w Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim jest pod kontrolą. Całą dobę monitorujemy warunki pogodowe oraz poziom wody w rzece Pszczynka. Jesteśmy gotowi na różne scenariusze, dobrostan zwierząt jest dla nas priorytetem. Z optymizmem śledzimy prognozy pogody na najbliższe godziny. Na szczęście z godziny na godzinę poziom wody opada. Bardzo dziękujemy za troskę i dobre słowa" - czytamy w komunikacie w mediach społecznościowych.
Od poniedziałku zagroda jest otwarta codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00.
Zdjęcia rzeki Wisły - widok z mostu miedzy Goczałkowicami a Czechowicami - godz. 10.00
Zdjęcia z zapory w Goczałkowicach
Nadal poważna sytuacja jest w Brzeźcach, zwłaszcza przy ul. Wideki. Zalane jest także boisko LKS Brzeźce.
Trudne warunki panują w rejonie ulic Dębowej i Letniej w Goczałkowicach, gdzie utworzyło się wielkie rozlewisko. Podtopione zostały domy na ul. Dębowej - godz. 10.00
Zalane tereny przy DW 933 w Górze
Wisła w Górze - 15.09.2024
Zalane tereny nad Pszczynką w rejonie ul. Kombatantów w Ćwiklicach i Czajkowskiego w Pszczynie. Woda na łąkach sięga 3 metrów. Brakuje metra, by dostała się na podwórko gospodarstwa
Zapora Łąka - stan na godz. 15.00 - 15.09.2024
Działania na przepompowni w Wiśle Wielkiej
Zalane Brzeźce
Loading...
Działania na terenie gminy Miedźna
Powódź w Studzionce - godz. 9.00. Na zdjęciach m.in. ul. Krótka, boisko LKS Studzionka oraz odcinek wzdłuż ul. Karola Miarki
Sytuacja w Goczałkowicach - godz. 15.30
Zalana ulica hodowców w Wiśle Wielkiej - godz. 14.00
Zalana została ul. Czajkowskiego w Pszczynie
Zalane zostało skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej z ul. Orlą w Pniówku oraz ul. Zgodna
Trudna sytuacja w rejonie ul. Wideki w Brzeźcach - woda wdarła się na posesje - godz. 12:50
Zalana ul. Spokojna w Rudołtowicach
Zalane sołectwo Pniówek - skrzyżowanie ul. Orlej z Pszczyńską w pobliżu zjazdu na Bzie - godz. 12.00
Powódź w Pawłowicach - najtrudniejsza sytuacja przy ul. Wyzwolenia - stan na godz. 11:45
Skansen w Pszczynie i okolice z drona - stan na godz. 10.00
Budynek nad rzeką Pszczynką w rejonie ul. Katowickiej
Łąka, zalany rejon ul. Grochowej - stan na godzinę 10:30
Sytuacja na ul. Brzechwy w Pszczynie - zalane posesje
OSP Kryry od godziny 8:00 w sobotę, nieprzerwanie działa w Wiśle Wielkiej. Priorytetem jest obrona przepompowni, która pompuje wodę z Kanału Branickiego do zbiornika Łąka. Zastępy walczą, aby nie dopuścić do jej zalania. Jeśli przestanie działać, sytuacja może się dramatycznie pogorszyć. Woda wciąż napiera.
Wisła Wielka ul. Hodowców
Zamknięta została Droga Wojewódzka 933 w Brzeźcach, gdzie przelał Kanał Branicki - godz. 10:50
Ewakuacja przychodni lekarskiej przy ul. Katowickiej w Pszczynie
Działania jednostki OSP Wola w powiecie gminie Miedźna
Podtopienia na ul. Dębowej w Goczałkowicach
Podtopienia w Jankowicach
Poziom wody w rzece Dokawie
Zalane posesje przy ul. Relaksowej w Łące
Zalane posesje przy Al. Dębowej w Piasku - godz. 10.00
Kobiór: poziom wody w Korzeńcu wzrósł - zalana ul. Łukowa - godz. 9:50
Sytuacja na ul. Krótkiej w Studzionce
Zalane posesje przy ul. Jagiellońskiej w Łące - 15.09, godz. 6:00
Pawłówka, ul. Wyzwolenia w gminie Pawłowice
Zalane zostały działki sąsiadujące z rzeką Dokawą na terenie Czarkowa oraz Piasku
Sytuacja w Czarkowie
Sytuacja w Kobiórze - godz. 8.00
Nocne interwencje strażaków w Golasowicach i Krzyżowicach
Rozlewisko pod wiaduktem kolejowym na ul. Bielskiej - godz. 9:50
Zalana Stara Targowica w Pszczynie
- Stan aktualny: 433 cm (odczyt o 05:10, trend jest rosnący)- przekroczenie stanu alarmowego
- Stan alarmowy - od 340 cm
- Stan ostrzegawczy - od 290 cm
- Absolutne maksimum - 438 cm (2010-05-19)
Poziom wody w rzece Wiśle
- Stan aktualny: 587 cm (odczyt o 04:50, trend jest rosnący) - przekroczenie stanu alarmowego
- Stan alarmowy - od 410 cm
- Stan ostrzegawczy - od 290 cm
- Absolutne maksimum - 709 cm (2010-05-18)
Informacja powiatowego sztabu kryzysowego z godz. 7.00 - 15.09.2024
- Ze względu na trudną sytuację powodziową w naszym powiecie i wzrost zagrożenia, także w kolejnych gminach, podjąłem decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego dla gminy Pszczyna oraz gminy Pawłowice, a także pogotowia przeciwpowodziowego w gminie Miedźna i gminie Goczałkowice-Zdrój - informuje starosta pszczyński, Grzegorz Wanot.
Szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zobowiązał burmistrza i wójtów gmin objętych alarmem przeciwpowodziowym oraz pogotowiem przeciwpowodziowym, a także wszystkie służby zabezpieczenia powodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych, do zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.
To była ciężka noc w naszym powiecie. Do godz. 4.00 liczba zgłoszeń związanych z sytuacją powodziową, wzrosła do 345, w tym 188 zalanych piwnic, 17 zalanych dróg, 11 zalanych budynków firm (w tym sklepy i magazyny), 10 zalanych domów, 59 zalanych posesji, 12 garaży, 20 powalonych drzew.
Poziom rzeki Pszczynki w rejonie ul. Katowickiej jest bardzo wysoki. Burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję o zamknięciu parku.
- Sytuacja na terenie gminy Pszczyna jest bardzo trudna. Cały czas otrzymujemy sygnały o nowych zalaniach i podtopieniach. W tej chwili podjąłem decyzję o zamknięciu pszczyńskiego parku i dojazdów. Już wiemy, że poziom rzeki będzie wzrastał. Prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagę. Całą noc pracują wszystkie służby. Na bieżąco będziemy informowali o aktualnej sytuacji - poinformował w niedzielę rano burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Mieszkańcy bez dostaw prądu
Jak podaje w niedzielę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, pozbawionych energii elektrycznej jest 18 stacji na ternie gminy Pawłowice oraz 2 stacje na terenie gminy Pszczyna. Szacunkowo pozbawionych prądu jest 1514 osób w gminie Pawłowice oraz 94 mieszkańców w gminie Pszczyna. Awaria ma zostać usunięta w godzinach popołudniowych.
Gdzie dzwonić po pomoc?
Telefon alarmowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie:
- zgłoszenia zagrożeń: 998
Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej sp. z o.o.
- zgłoszenie awarii sieci wodociągowej: 994
Referat Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Pszczynie:
- zgłoszenia innych zagrożeń: 32 447 08 00