Historia

WYŚLIJ ARCHIWALNE ZDJĘCIE
  • 3 listopada 2011
  • wyświetleń: 3461

Wymiana polsko-francuska

Tydzień goszczenia zagranicznych gości w polskich domach i tydzień pobytu polskiej młodzieży we Francji - to daje nam równe dwa tygodnie intensywnych kontaktów . Wspomniane już było o tym, jak nasi przyjaciele spędzili czas w Polsce. Pora na opisanie naszych wrażeń oraz podsumowanie całego wydarzenia.

Wymiana polsko-francuska
fot. LO Chrobry


Wymiana polsko-francuska
fot. LO Chrobry


Wymiana polsko-francuska
Wymiana polsko-francuska · fot. LO Chrobry


Rewizyta młodzieży I LO rozpoczęła się 12 października, gdy wylecieliśmy samolotem z Balic do Charleroi w Belgii (region Nord-Pas-de-Calais leży bardzo blisko belgijskiej granicy). Na miejscu byliśmy bardzo późno, co nie stanowiło jednak przeszkody, by kolejnego poranka wstać wcześnie i rozpocząć aktywne poznawanie regionu.

Od tamtego, dnia aż do końca pobytu, grafik mieliśmy zapełniony. Zwiedziliśmy oficjalnie goszczące nas miasto Aire-Sur-La-Lys i mieszczącą się w pobliżu największą na świecie fabrykę szkła. Wybraliśmy się do Bergues, miasta znanego z filmu "Jeszcze dalej niż na Północ" i Lille, czyli stolicy regionu Nord-Pas-de-Calais. Byliśmy w słynnym Dunkerque oraz w Calais, gdzie piękna pogoda umożliwiła zobaczenie kanału La Manche w pełnej swej okazałości.

Oprócz wycieczek edukacyjnych, mieliśmy też możliwość poznania francuskiego stylu życia, zasad codziennego funkcjonowania i zdecydowanie odmiennej mentalności.

Wczesnym rankiem 19 października, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przejeżdżając przez Belgię, obejrzeliśmy jeszcze Atomium. Odwiedziliśmy Parlament Europejski, w którym niezwykle gościnnie przyjęła nas polska europoseł pani Małgorzata Handzlik. Był to już ostatni element naszej wyprawy.

Tak z wielkim zmęczeniem fizycznym, ale i ogromną satysfakcją, wróciliśmy do domu. Przywieźliśmy ze sobą bagaż wspaniałych wspomnień, świadomość zdobytej wiedzy i poczucie, że wykorzystaliśmy w 100% daną nam szansę. Czy polecilibyśmy tego typu programy innym młodym ludziom? Oczywiście! Jeśli chcesz aktywnie uczyć się języka, poszerzać swoje horyzonty, poznać nowych ludzi oraz odmienne sposoby myślenia i sprawdzić się w nieznanej Ci dotąd sytuacji, to taka wymiana jest właśnie dla Ciebie! My swoje przeżyliśmy i z pewnością tego nie zapomnimy.

Pozostało nam jedynie podziękować organizatorom i opiekunom (zarówno polskim, jak i francuskim) oraz życzyć dalszych sukcesów na kolejnych wymianach. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Sławomira Kowalskiego i pani Małgorzaty Handzlik, dzięki którym nasza wizyta w Parlamencie Europejskim miała bardzo szczególny charakter.

Anna Błachut

źródło: LO im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj