Historia

WYŚLIJ ARCHIWALNE ZDJĘCIE
  • 22 października 2012
  • 30 listopada 2012
  • wyświetleń: 11545

GIMP z Januszem Radkiem

Jedną z imprez towarzyszących obchodom 270-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, był konkurs piosenki. W tym roku ta impreza składała się z trzech odsłon. Najpierw na scenie gościnnego Pszczyńskiego Centrum Kultury pojawił się Janusz Radek, następnie mogliśmy usłyszeć piosenkę, która podczas konkursowych zmagań w roku 1987, uznana została za najlepszą, a na koniec - 17 edycja konkursu piosenki - GIMP Reaktywacja.

GIMP


Janusz Radek
23 listopada w Pszczynie Radek zaśpiewał utwory ze swojej najnowszej płyty "Z ust do ust".


Ale może o wszystkim po kolei.

Janusz Radek to artysta, który z wykształcenia jest historykiem, ale tak naprawdę jego życie zawodowe to muzyka w różnych odcieniach. Zaczynał od śpiewania poezji, między innymi takich autorów jak Bolesław Leśmian czy Leopold Staff, był członkiem krakowskiej grupy kabaretowej Zielone Szkiełko. Nie obce mu były również punkrockowe i rockowe zespoły, w których udzielał swojego głosu w latach 90-tych.

Najmłodsi być może kojarzą jego głos z animowanej bajki - Psoty Dudusia Wesołka, Z piosenką "Pocztówka z Avignone", zajął piąte miejsce w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Obecnie głównie pisze i wykonuje własne piosenki. Słowem, tak jak napisała jedna z ogólnopolskich gazet - Jego głos jest do każdej roboty. Być może ta jego wszechstronność była jednym z powodów zaproszenia go do występu podczas tegorocznego GIMP-u.

W sali Pszczyńskiego Centrum Kultury zgromadziło się około 270 widzów, w różnym wieku, z różnymi oczekiwaniami i nastawieniem. Po reakcji publiczności można śmiało powiedzieć, że Janusz Radek po występie w Pszczynie, zyskał nowych wielbicieli.

Po występie Janusza Radka na scenie wydarzyła się kolejna, niezwykła rzecz. 25 lat temu, w jesienny wieczór, na auli pszczyńskiego ogólniaka wystąpiła razem z bratem licealistą, 8 letnia Maria Szymura, a śpiewana przez nią wówczas piosenka - W pokoiku Maryni - zajęła pierwsze miejsce. W tym roku na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury również pojawiła się Pani Maria, ze swoją 8 letnią córeczką Aleksandrą, przypomniała tamtą piosenkę.

Po występie laureatów przyszedł czas na zmagania konkursowe. Do muzycznej rywalizacji zgłosiło się sześć zespołów: Finale Resistance, Martyna Król, Serso, Reging Death, Julia Leśniewska, SouLazy.

A jury w składzie: Przewodniczący Piotr Czakański - w-ce Prezes Zarządu/Prezes Grupa eM Media - Pisarz, Założyciel Teatru "Ecrit.SW"; członkowie - Maria Koczy - laureatka festiwalu GIMP 1987f fest - nauczyciel języka francuskiego, Piotr Dudek - muzyk, nauczyciel języka niemieckiego.

Każdy z zespołów mógł wykonać dwa utwory. Główną nagrodą tegorocznego konkursu jest możliwość zaprezentowania swoich piosenek w radio eM. Zespoły występujące w tegorocznym Gimpie reprezentowały różne muzyczne gatunki, co bardzo przypominało jego pierwsze edycje. Były więc zespoły preferujące ostre brzmienia - Final Resistance i Reging Death, była piosenka liryczna - Martyna Król, była muzyka sięgająca do celtyckich tradycji - Julia Liszka i Piotr Bogocz, słyszeliśmy brzmienia nawiązujące do reagge, soul - Serso i Soulazy. Ogromnym atutem startujących zespołów był ich własny, autorski repertuar.

Wybór jury był przez wielu do przewidzenia, jednak nie sposób pominąć faktu, że szansę wystąpienia w jednej z audycji radia eM uzyskał, zdobywca drugiego miejsca - zespół trash metalowy - Reging Death. Okazało się Matka Boża, główna patronka radia eM, może w każdym znaleźć dobro i rzeczy wartościowe.

Przewodniczący jury - pan Piotr Czakański - pochwalił zespół Serso za próbę włączenia się w dyskusję o współczesnych problemach i za bezkompromisowe teksty. Kiedy Martyna Król kończyła swój drugi utwór na sali panowała absolutna cisza, tak jakby każdy chciał sobie jeszcze dopowiedzieć dalszą część piosenki. Julia Leśniewska i Piotr Bogocz to autorzy najbardziej energetycznego występu i tylko miejsca siedzące blokowały możliwość włączenia się do tanecznego wiru.

Główna nagroda trafiła do zespołu SouLazy, który wystąpił w składzie: Dagmara Pławecka, Wojciech Anderko, Tomasz Kapek, Stanisław Leśniewski i Filip Malinowski. Zespół wykonał dwa autorskie utwory: Epikur i Klaser. W najbliższym czasie grupa weźmie udział w jednej z muzycznych audycji radia eM.

GIMP Reaktywacja 2012 nie odbyłby się bez pomocy i współpracy wielu osób.

Bardzo dziękujemy: patronom medialnym (Radio eM i Pan Piotr Czakański, portal internetowy pless.pl i Pan Tomasz Klimczak, Pszczyńskie Centrum Kultury i Pan Michał Czernek firma Artisco i Państwo Agnieszka i Ryszard Hess) oraz sponsorom: Firma piekarnicza Brzęczek i Pani Tatiana Brzęczek, Pan Przemysław Wrona
Państwo Sonia i Andrzej Babińscy, Państwo Monika i Tomasz Kopeć - restauracja Eureka z Czechowic-Dziedzic, Firma Romanko i synowie
Zakład fryzjerski Diva i Pani Magdalena Romanko, Państwo Barbara i Sławomir Liszka, Firma PPH Puchałka, Pani Adrianna Puchałka. Bardzo dziękujemy.

Janusz Mirek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj