Historia
- 14 kwietnia 2013
- wyświetleń: 13258
Ustalamy datę usunięcia pomnika
Wszyscy wiemy, jak obecnie wygląda pszczyński rynek. Niektórych może zaskoczyć fakt, że kilkadziesiąt lat temu znajdował się na nim pomnik. Obelisk został usunięty w nieustalonym czasie i okolicznościach.
Historia pomnika jest bardzo ciekawa. Pierwszy pomnik został odsłonięty w 1876 roku i upamiętniał zwycięstwa Prus. Kształtem nie przypominał obelisku kojarzonego z dawnym pomnikiem stojącym na rynku, który jest obecnie częścią pomnika na cmentarzu poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Był niskim, przysadzistym obeliskiem, na którego czterech ścianach umieszczono kamienne tablice z wyrytymi nazwiskami poległych żołnierzy.
W takiej formie przetrwał do 1903 roku, wtedy jego kształt został zmieniony. Przede wszystkim na dotychczasowej podstawie umieszczono nowy wysoki obelisk, na którego szczycie usytuowano kulę. Pojawiła się także figura pruskiego żołnierza niosącego zwycięską flagę.
Pomnik zmieniał się razem z historią naszego regionu. W wyniku plebiscytu i powstań śląskich z pomnika usunięto niemieckie napisy i pozostałe symbole wskazujące na jego przynależność kulturową. W 1927 roku umieszczono na jego ścianach medalion z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W takiej formie pomnik pozostał tylko do pierwszych dni II wojny światowej, później miejsce medalionu z Piłsudskim pojawiło się popiersie Adolfa Hitlera.
W okresie powojennym elementy pomnika zostały wykorzystane do powstania kolejnego pomnika, umieszczonego na cmentarzu w parku pszczyńskim. Na obelisku umieszczono symbole sierpa i młota, a na szczycie swoje miejsce znalazła gwiazda czerwona. Symbole te zostały zdjęte dopiero po 1989 roku, lecz wciąż jeszcze można zobaczyć ich ślady na pomniku. Dziś ich miejsce zajęły krzyże.
Pomimo wielu starań nie udało się do tej pory ustalić dokładnej daty usunięcia pomnika z pszczyńskiego rynku. Wersji jest kilka. Jedna z nich mówi, że z płyty rynku pomnik zniknął dopiero po II wojnie światowej. Kolejna, że jeszcze przed jej końcem, a jego elementy odnaleziono w bagnistych brzegach potoku Młynówki (okolice dzisiejszego parkingu na Placu Targowym).
O pomoc w rozwikłaniu tej zagadki zwrócił się do naszej redakcji stały czytelnik Andrzej Grynpeter, który wierzy, że ktoś podzieli się nowymi informacjami na temat pomnika. Liczymy na Pszczyniaków, zarówno tych starszych, którzy pamiętają tamte czasy, jak i młodszych, którzy mogą coś wiedzieć, z ustnych przekazów rodziców czy dziadków.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Historyczne ciekawostki
Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj