Historia
- 15 kwietnia 2013
- wyświetleń: 9171
Wykład archeologiczny - zdjęcia
W piątek w Warowni Pszczyńskich Rycerzy odbył się wykład archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Sławomira Kulpy. Szczegóły w relacji Gabrieli Wiencek i Sylwii Piech-Hennek.
W dniu 12 kwietnia na zaproszenie dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkól Nr 1 w Pszczynie odbył się kolejny wykład z cyklu "Bliżej natury". Tym razem prowadził go dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. W stylizowanych na epokę średniowiecza murach Warowni w atrakcyjny sposób przedstawił temat: "OD PLEMIENIA DO PAŃSTWA".
Wśród obecnych byli zaproszeni goście Wicestarosta Henryk Kolarczyk, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Pani Krystyna Świerkot - Żmij, Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska pani Maria Adamczyk, Zastępca Burmistrza pani Barbara Sopot - Zembok oraz przedstawiciel Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Pszczynie i Powiatowego Urzędu Pracy. W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu wraz z opiekunami i nauczycielami historii.
Wykład przybliżył nie tylko historię tworzenia się naszego państwa, obecność grodów na naszej Ziemi np. Gród w Lubomi, ale dodatkowo był wzbogacony o ciekawostki z pracy archeologów.
Z uwagi na duże zainteresowanie słuchaczy wykładowca pan Sławomir Kulpa przestawił również najnowsze odkrycia archeologiczne, jakie miały miejsce w krypcie Promnitzów średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych.
Archeolog wchodzi w skład ekipy badawczej badającej kryptę Promnitzów. Badania archeologiczne to badania interdyscyplinarne, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy.
Jak mogliśmy się dowiedzieć krypta Promnitzów w Pszczynie jest wyjątkowym miejscem. Położona jest w podziemiach południowej kaplicy kościoła. Wzniesiona została około połowy XVI w. Jest ona dla Pszczyny - Wawelem, gdyż spoczęła tam elita, przedstawiciele rodu Promnitzów i ich rodzin władającymi tymi ziemiami w latach (1548-1765).
Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać nie tylko historię tworzenia się naszego państwa, ale i najnowsze badania archeologiczne na naszym terenie. Okazuje się, że historia może być ciekawa i ciągle jej rozdziały są dopisywane.
Gospodarze miejsca, czyli Warowni Pszczyńskich Rycerzy również uatrakcyjnili nam spotkanie. Wprowadzono nas w klimat średniowiecza przedstawiając średniowieczną sztukę kucharską, obyczaje. Animatorzy zaprezentowali średniowieczną modę, strój rycerski z pokazem walki rycerskiej. Magia miejsca sprawiła, że mogliśmy się przenieść w czasie.
Zapraszamy na naszą stronę: http://www.roza-wiatrow.com oraz na stronę szkoły do zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki: http://www.samochodowka.pszczyna.edu.pl
Gabriela Wiencek, Sylwia Piech-Hennek
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj