Historia
- 11 lutego 2016
- wyświetleń: 23509
Pszczyna miała dawniej kąpielisko
Kilkadziesiąt lat temu Pszczyna miała swoje kąpielisko z trampoliną i szatniami. Znajdowało się ono przy ulicy Sznelowiec. We swoich wspomnieniach wraca do niego Alfons Mrzyk, mieszkaniec naszego miasta, który dokładnie pamięta jak wyglądała dawniej ta okolica.
Alfons Mrzyk w rozmowie z portalem pless.pl opowiada o płynącym wzdłuż ulicy Sznelowiec potoku Młynówka, który w latach 50-tych XX wieku zasilał znajdujące się od strony parku zimochowy dla ryb. Pomiędzy zbiornikami znajdowało się kąpielisko. Chętnie korzystali z niego mieszkańcy, mając do dyspozycji szatnie i dodatkową atrakcję w postaci trampoliny. Obiektem opiekował się gospodarz Jurga.
W 2015 roku teren ten został wyrównany. W nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest jako teren pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Prawdopodobnie w najbliższych czasie zostanie zabudowany.
Historia dołów i kąpieliska przy ulicy Sznelowiec
Ulica Sznelowiec - dzisiejsza ulica Sznelowiec miała już nazwy: ul. Jana Kupca, ul. Limanowskiego i kiedyś była drogą dworską, którą z folwarku Siedlice z ul. Kopernika przemieszczały się wozy z zaprzęgiem konnym z maszynami i sprzętem do folwarku Sznelowiec.
Rzeczka "Młynówka" - określano ją jako potok lub rzeczułkę. Biegła od Brzeźć przez Raszkowice, "Mleczek" w Łące, obok gajówki "Stachoniówka", wzdłuż "Drogi Książęcej", pod mostkiem drogi do "Trzech Dębów" a potem skierowała się ku drodze dworskiej, dzisiejszej ulicy Sznelowiec i wzdłuż chodnika dla pieszych biegła już aż do ulicy Bielskiej i pod nią, celem napełniania wodą sadzawic pomiędzy ulicami Bielska, Kopernika i Młyńska. Sadzawice te kilkadziesiąt lat temu zostały zasypane.
Rzeczka "Młynówka" poczęła zanikać od czasu kiedy budowano zaporę i powstało Jezioro Łąckie. Jeszcze za jej dobrych czasów zapas wody i jej poziom regulowała śluza, której szczątki jeszcze dziś są widoczne w miejscu gdzie ona wpadała pod ulicę Bielską.
Pomiędzy ścieżką dla pieszych a potokiem istniało siatkowe ogrodzenie. Wzdłuż potoku "Młynówka" biegł również wodociąg dostarczający wodę do zamku książąt Hochbergów ze źródeł kolo kościoła w Łące. Koryto dawnej "Młynówki" dzisiaj jest suche i zarośnięte roślinnością.
Sadzawice to zbiorniki wodne w wykopanym zagłębieniu. Służyły one w pewnych okresach do przetrzymywania - magazynowania ryb przeznaczonych do sprzedaży przed Świętami Bożego Narodzenia. A nierozprowadzane do przezimowania do wiosny, dlatego też obiekt ten nazywano zimochowy. W wodę zbiorniki te zasilano z płynącej rzeczki - potoczku "Młynówka"i miały one z nią połączenie.
Kąpielisko to jeden ze zbiorników wodnych, większy o różnych głębokościach. Posiadało ono szatnie, szalety i trampolinę. Basen napełniany był wodą z "Młynówki", z którą miał połączenie, a z drogą i biegnącym równolegle chodnikiem dla pieszych był połączony mostkiem nad rzeczułką. Gospodarzem kąpieliska był naprzeciw mieszkający pan Jurga. Z kąpieli korzystali mieszkańcy miasta i okolicy do lat 56-tych.
Czekamy na Wasze ciekawostki
W naszym cyklu "Historyczne ciekawostki" chcemy pokazać, że historia nie opiera się wyłącznie na datach i wielkich wydarzeniach. Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami Waszych dziadków i babć, a także do przesyłania starych fotografii za pomocą formularza wyślij info.
Historyczne ciekawostki
Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj
Gorący temat[Historyczne zdjęcia] Cmentarz Wszystkich Świętych w Pszczynie
Upamiętnienie Ofiar Podobozu KL Auschwitz-Birkenau w Kobiórze
Gorący temat85 lat od pożaru, w którym Pszczyna staraciła jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej
List czytelnikaMieszkaniec szuka autora zdjęć historycznych
Śląska Atlantyda. W TVP o Zarzeczu - miejscowości zalanej wodami Jeziora Goczałkowickiego
Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Mały hrabia Aleksander von Hochberg nad Jeziorem Paprocańskim
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.