
Historia
- 22 kwietnia 2021
- wyświetleń: 7591
Dotacja na prace konserwatorskie w kościele św. Klemensa w Miedźnej
W marcu tego roku Gmina Miedźna udzieliła dotacji celowej w wysokości 20 000 zł dla Parafii Rzymskokatolickiej Św. Klemensa w Miedźnej w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej jest największym na ziemi pszczyńskiej kościołem drewnianym. Leży on na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
- Na terenie naszej gminy znajduje się wiele cennych zabytków. Są to prawdziwe perły architektury. Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, ale konieczne. Dlatego jako gmina wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo naszej gminy. Każdy zabytek to wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową, a także emocjonalną. Bo każdy dzień jest kawałkiem historii i nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca, ale poprzez wspieranie prac konserwatorskich przy zabytkach pozwalamy jej trwać... - mówi Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna.

Parafia Miedźna istniała już w roku 1326, jak wynika ze spisu świętopietrza. Parafia w Miedźnej w obszernym dekanacie pszczyńskim najdłużej pozostała katolicka. Dopiero w 1594 roku parafię objął pastor. Pierwszy po reformacji proboszcz katolicki rozpoczął w Miedźnej swe urzędowanie dopiero w 1653 roku.
Kościół zbudowano prawdopodobnie w XVII w., na miejscu wzmiankowanego w 1326 roku. Świątynia powiększona została w XVIII w. poprzez wydłużenie nawy. Kościół jest orientowany, ma konstrukcję zrębową i wieżę o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte jest ścianą prostą, z zakrystią od północy. Nawa zbudowana została na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od zachodu. Wieżę podbito gontem z nadwieszoną izbicą szalowaną deskami i hełmem baniastym z latarnią. Świątynię otaczają soboty.
Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe. Ława kolatorska pochodzi z XVIII w. We wschodnim oknie prezbiterium znajduje się kopia gotyckiego witraża ze sceną Ukrzyżowania, natomiast oryginał stanowi eksponat Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Z wyposażenia na uwagę zasługuje również ołtarz główny z XVIII wieku z bramkami i obejściem, zdobiony bogatą, polichromowaną snycerką. W ołtarzu obraz z wizerunkiem św. Klemensa papieża, który przysłaniany jest XIX wiecznym wizerunkiem Madonny.
W bocznym ołtarzu po stronie ewangelii umieszczony jest obraz z XVIII wieku, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Początkowo obraz miał kształt owalny, później dorobiono dolną część sukienki. Całość jest pozłacana.
Zobacz także

1,7 mln zł unijnego dofinansowania dla Powiatu na wsparcie pieczy zastępczej

Kultura, sport, turystyka: dotacje na 24 różne formy aktywności

TrwaDotacje na lokalne zabytki - trwa nabór

Wsparcie na założenie działalności gospodarczej

Gorący tematPszczyński Szpital otrzyma 17 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy

[ZDJĘCIA] 200 przedsiębiorców na konferencji o dofinansowaniach dla startupów i MŚP
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.