Historia
- 8 czerwca 2022
- wyświetleń: 6317
[WIDEO] Studzienicka szkoła wydała unikatową kronikę z XIX wieku!
Szkoła Podstawowa w Studzienicach może poszczycić się niezwykłym rękopisem. Teraz dzięki staraniom nauczycielki Joanny Pławeckiej dwie najstarsze, szkolne kroniki zostały wydane w formie publikacji. Niewiele szkół na Górnym Śląsku posiada taki skarb!
Studzienicka kronika została założona 1866 roku. Jej najstarsza część napisana jest ręcznie dziewiętnastowiecznym gotykiem. Kilka lat temu z inicjatywy dyrektor Haliny Nocoń została przetłumaczona przez tyszanina Pawła Grychtolika. Od 1922 roku, po przyłączeniu Studzienic i części Górnego Śląska do Polski, prowadzona była już polskojęzyczna część kroniki szkoły.
Teraz, dzięki staraniom studzienickiej nauczycielki Joanny Pławeckiej, dwie najstarsze, unikatowe kroniki szkoły w Studzienicach z lat 1866-1939 zostały wydane w formie publikacji i udostępnione mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym lokalną historią. To niezwykle cenne źródło wiedzy o szkole i naszych przodkach.
- W kronice można znaleźć szereg informacji o szkole, o Studzienicach i nauczycielach tutaj pracujących. Kronikarze zapisali wiele interesujących wydarzeń, np. o wizycie w studzienickiej szkole bpa Bernarda Bogedaina, czy funkcjonowaniu tu sierocińca w latach epidemii tyfusu głodowego. Ciekawe są również informacje meteorologiczne, jak ta z lutego 1929 roku, że temperatura sięgnęła -37 st. C. To opis mikroświata i historii społeczności lokalnej - mówi dyrektor studzienickiej szkoły, dr Halina Nocoń, która sprawowała opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem.
Publikacja została wydana dzięki środkom pozyskanym z Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska".
- Za pozyskane fundusze unijne mogliśmy wydać 500 bezpłatnych egzemplarzy, a publikacja dostępna będzie także w pszczyńskich bibliotekach. Jestem pewna, że wiele osób znajdzie w niej zapiski dotyczące swoich przodków - prababć, pradziadków - mówi nauczycielka Joanna Pławecka, beneficjentka projektu.
Ciekawym uzupełnieniem publikacji są archiwalne fotografie oraz skany dokumentów. Jednocześnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym powstała wystawa fotografii "Szkoła w Studzienicach - dawniej i dziś".
Celem projektu "Dziedzictwo lokalne ziemi pszczyńskiej - niematerialne. Wydanie publikacji: Kronika szkoły w Studzienicach w latach 1866-1939" jest udostępnienie mieszkańcom ziemi pszczyńskiej, w tym mieszkańcom Studzienic, pasjonatom lokalnej historii, ale także uczniom, studentom i oraz badaczom naukowym zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego, jakim są dwie najstarsze, unikatowe kroniki szkoły w Studzienicach.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szkoła Podstawowa w Studzienicach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa w Studzienicach" podaj