Historia

WYŚLIJ ARCHIWALNE ZDJĘCIE
  • 19 maja 2023
  • wyświetleń: 2259

[FOTO] Przyszedł czas na naukę montażu podcastów

Na początku nagrywali dźwięki w wybranych muzeach i izbach regionalnych, potem spotkali się ze swoimi rozmówcami w profesjonalnym studiu nagraniowym. Teraz młodzież trzech szkół, która uczestniczy w projekcie "Z mikrofonem po muzeach" uczyła się montażu podcastów.

Przyszedł czas na naukę montażu podcastów - 19.05.2023 · fot. Powiat


W piątek, 19 maja w pszczyńskim starostwie młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie spotkała się z dziennikarką radiową i autorką podcastów Natalią Siutą i realizatorem dźwięku Pawłem Miką na warsztatach z montażu podcastów.

- To wyjątkowy projekt, jeśli dobrze wykorzystaliście ten czas to z pewnością wiele się nauczyliście. Nie jest to uczenie się przy tablicy z przysłowiową kredą, to nauka poprzez działanie. Może są tutaj przyszli dziennikarze, którzy wiedzę z dzisiejszych warsztatów wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej - mówiła starosta Barbara Bandoła.

Wicestarosta Damian Cieszewski podczas spotkania z młodzieżą podkreślał, że uczniowie są pionierami, którzy uczestniczą w innowacyjnym projekcie, który po raz pierwszy jest realizowany w powiecie pszczyńskim. - Na zawsze zostawicie ślad w postaci swojego głosu. Nasze muzea i izby regionalne są wyjątkowe. Podcasty to dobry sposób na przybliżenie mieszkańcom i turystom informacji o tych miejscach - mówił wicestarosta Damian Cieszewski i dziękował nauczycielom historii Michałowi Pudełce, Agnieszce Chlebek-Rolskiej i Elżbiecie Jasińskiej za wsparcie merytoryczne młodzieży.

Dziennikarka radiowa i autorka podcastów Natalia Siuta mówiła, że można pokusić się o stwierdzenie, że podcasty nagrywane przez młodzież pszczyńskich szkół i muzealników to pierwsze takie słuchowiska, nie tylko w powiecie pszczyńskim, ale w Polsce. - Podcasty samorządowe dopiero raczkują, jak połączymy tutaj szkoły i muzea to można powiedzieć, że to pierwsze takie podcasty w Polsce - mówiła Natalia Siuta. - Niedawno nagrywałam wywiad z kobietą, która początkiem roku dostała nową pracę, dzięki temu, że w czasie pandemii zaczęła nagrywać podcasty, sama uczyła się, jak to robić. Teraz nie myślicie o tym, że może się ta umiejętność przydać, ale z pewnością się przyda - dodała dziennikarka radiowa i autorka podcastów.

W projekcie "Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej" realizowanym przez Powiat Pszczyński uczestniczy młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Zadaniem uczniów było nagranie podcastów o Muzeum Prasy Śląskiej, kolekcji państwa Żyłów w Jankowicach, Kamojówce w Suszcu, Smolarni w Kobiórze, Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie. - To ciekawa przygoda, świetne doświadczenie. Wcześniej nie miałyśmy pojęcia, jak się nagrywa podcasty, wiele się nauczyłyśmy w tym czasie, nabyłyśmy nowe umiejętności. To dobry sposób na naukę, przełamanie własnego lęku i strachu - opowiadały Natalia, Julia, Paulina i Monika z III LO w Pszczynie.

Pierwszą część słuchowisk młodzi ludzie nagrywali w wybranych muzeach i izbach regionalnych, wszyscy uczniowie nagrali też drugą część dźwięków w profesjonalnym studiu nagraniowym. Finałem projektu będzie Dzień Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Pszczyńskiej, podczas którego zostaną zaprezentowane wybrane zbiory, odbędzie się promocja podcastów oraz konferencja podsumowująca projekt "Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej".

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj