
Historia
- 17 stycznia 2025
- wyświetleń: 1106
80. rocznica ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau - uroczystości w gminie Miedźna
W piątek 17 stycznia w gminie Miedźna odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz- Birkenau.
W dniach 17-21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji, która zapisała się w historii jako Marsz Śmierci.
W Miedźnej na cmentarzu parafialnym otaczającym zabytkowy, drewniany kościół pw. Św. Klemensa znajduje się mogiła zbiorowa 42 ofiar oświęcimsko-wodzisławskiego marszu śmierci, w tym 29 kobiet i kilku dzieci. Na nagrobku widnieje napis: " W miejscu tym spoczywają ciała czterdziestu dwóch kobiet, mężczyzn i dzieci, więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zamordowanych przez nazistów 18 stycznia 1945 roku w okolicy wioski Miedźna podczas "Marszu śmierci". Cześć Ich pamięci".
Podczas oddania hołdu ofiarom tamtych dni przypomniano te tragiczne wydarzenia. Pierwsza część uroczystości upamiętniających te tragiczne wydarzenia odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej. Uczniowie szkoły wspominali karty historii i przywoływali tragiczne chwile marszu. Było to spotkanie pełne zadumy i wzruszeń. Przedstawiciele władz rządowych, samorządowych mówili: "oby te chwile już nigdy do nas nie powróciły, a wydarzenia tamtych dni były tylko wspomnieniem, kartą historii".
Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, Starosta Pszczyński Grzegorz Wanot, Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka, Przewodniczący Rady Gminy Miedźna Michał Przewoźnik, przedstawiciele gminnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji, uczniowie szkół w ciszy i zadumie uczcili pamięć o ofiarach marszu.
Złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogile w Miedźnej. Poczty sztandarowe szkół pokłoniły się i oddały hołd. Ksiądz Ambroży Kucz i dr Sławomir Pastuszka-przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej wspólnie modlili się za zmarłych, ofiary marszu "Boże pełen miłosierdzia, zasiadający na wysokościach, spraw aby znalazły wytchnienie pod skrzydłami Boskiej obecności, na wysokościach świętych i czystych niczym światłość firmamentu niebieskiego dusze ofiar marszu śmierci".
Zaraz po uroczystościach wyruszył w dalszą trasę, coroczny "Marsz Pamięci im. Jana Stolarza", któremu na trasie Miedźna - Ćwiklice towarzyszyła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnej. Ludzie wielkiego serca, w milczeniu i w zadumie przemierzają trasę, by uczcić pamięć o ofiarach ewakuacji niemieckiego obozu Auschwitz.
Uczestnicy marszu 19 stycznia dotrą do Wodzisławia Śląskiego. Od ponad 10 lat przechodzą oni trasą "Marszu Śmierci". To Jan Solarz ponad dekadę temu zainicjował marsz, a które to wydarzenie jest nie tylko aktem hołdu wobec ofiar z 1945 r., ale również okazją do edukacji i przypominania o losie blisko 56 tysięcy więźniów obozu KL Auschwitz.
Przedstawiciele urzędu gminy dziękują Dyrektor ZSP w Miedźnej Zofii Kempce, pracownikom szkoły za przyjęcie i ugoszczenie uczestników marszu, a także organizację uroczystości.
Zobacz także

[ZDJĘCIA] Upamiętniliśmy 80. rocznicę Marszu Śmierci

Podobozy leśne na ziemi pszczyńskiej tematem konferencji

Gorący temat[ZDJĘCIA] Nieudana amatorska renowacja kapliczki w Studzionce

Tapety do zameczku Promnice odtworzone na podstawie fragmentów historycznych tapet!

[ZDJĘCIA] Zakazana historia Górnego i Dolnego Śląska. Gościem Hannibal Smoke

Upamiętnienie Ofiar Podobozu KL Auschwitz-Birkenau w Kobiórze
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.