Listy
- 2 czerwca 2010
- wyświetleń: 3787
Polsko-czeskie warsztaty
"Polsko-czeskie warsztaty artystyczne" to projekt, który zintegrował polskich i czeskich uczniów szkół specjalnych: Zespołu Szkół nr 3 i Zakladni Skola z Karviny i Havirova w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
24 maja dzieci wzięły udział w Młodzieżowym Festiwalu Folklorystycznym, w którym zaprezentowały pieśni i tańce śląskie, a grupa czeska pieśni regionalne Havirova, oraz kulturę i tańce romskie. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach zdrowotnych i rękodzieła "Przez teatr do zdrowia" rozwiązując zadania dotyczące zdrowego trybu życia, oraz własnoręcznie wykonując figurki z sianka. Dzień ten uczestnicy zakończyli wesołymi warsztatami taneczno-plastycznymi "Integracja przez wspólny taniec i zabawę".
We wtorek 25 maja uczniowie ci uczestniczyli warsztacie etnologicznym "Świat herbaty" poznając wiele ciekawostek na temat herbaty, sposobów parzenia i jej pochodzenia, a także kosztując różnorodnych jej rodzajów. A kolejnym punktem programu były oczekiwane przez wszystkich warsztaty taneczne "Krok po kroku", podczas których młodzież nauczyła się wspólnego układu choreograficznego, oraz wzięła udział w konkursach tanecznych i wspólnej zabawie tanecznej w Clubie Grant. Atmosfera była gorąca, a parkiet pełen roześmianych tancerzy.
Natomiast środę 26 maja uczestnicy rozpoczęli wspólnymi warsztatami "Europejskie karaoke", podczas których przygotowali pod kierunkiem p. Joanny Wiktorko bardzo widowiskowy i barwny spektakl "światło-dźwięk" angażujący w piękny sposób zarówno małych uczestników, jak i młodzież uczestniczącą w projekcie.
Pięknym podsumowaniem "Polsko-czeskich warsztatów artystycznych" był uroczysty finał projektu połączony z finałem Słonecznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, podczas którego na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury wystąpili w koncercie finałowym uczestnicy i laureaci konkursów.
Radość, uśmiech, zaangażowanie i przyjaźnie nawiązane w czasie trwania warsztatów, oraz wymiana adresów, telefonów i e-maili udowodniły jak wartościowe, sympatyczne i twórcze mogą być wspólne spotkania rówieśników na pograniczu polsko-czeskim.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Kinga Grynpeter
ZS3S
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 w Pszczynie" podaj