Listy

WYŚLIJ LIST
  • 28 sierpnia 2004
  • wyświetleń: 3865

Młodzież z Chrobrego w Lindlar

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego wraz ze swoją nauczycielką angielskiego Anną Mendrek uczestniczyli w wymianie międzynarodowej „Go Europe go!”, która odbyła się w Niemczech w miejscowości Lindlar. W wymianie ze strony polskiej brali udział: Alina Demidowska, Paulina Chromik, Justyna Stasiowska, Ewa Janosz, Maria Szeliga, Kasia Ożanna, Marcin Wójcik, Rafał Kołodziejczyk, Jakub Mendrek i Maciej Stasiowski. Swoją podroż do oddalonego o 30 kilometrów od Kolonii miasta, młodzi rozpoczęli 4 sierpnia.

W projekcie uczestniczyła młodzież z siedmiu państw: Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Polski. Miasta, z których przybyli młodzi, są najczęściej związane umowami miast partnerskich. Językiem, którym posługiwali się uczestnicy obozu, był angielski. Cała wymiana trwała 12 dni, obozowicze zakwaterowani byli w hotelu młodzieżowym w Lindlar, położonym w malowniczej, górzystej okolicy. Podobna wymiana miała miejsce dwa lata temu w Kasteli w Chorwacji. Wtedy też narodził się pomysł, aby kolejne takie spotkanie odbyło się w Niemczech. Ze strony niemieckiej, organizacją całego obozu zajął się przede wszystkim Stephan Bartsch, który w Lindlar zajmuje się pracą z młodzieżą, jednakże pomysłodawcą całej idei międzynarodowych spotkań młodzieży jest Robert Wagner, na co dzień dyrektor gimnazjum w Lindlar.

Młodzi zostali powitani przez burmistrza Lindlar, od którego dostali okolicznościowe pamiątki. W programie obozu był także wypad do skansenu i Bergisch Gladbach - miasta partnerskiego Pszczyny. Poza tym uczestnicy wymiany spędzali aktywnie wolny czas, m.in.: odwiedzali basen, byli nad jeziorem i brali udział w rozgrywkach sportowych.
W trakcie wymiany młodzież miała okazję zwiedzić Kolonię, a tam oczywiście słynną gotycką katedrę. Poza tym młodzi mieli także okazję, po rejsie statkiem po Renie, zobaczyć byłą stolicę RFN – Bonn, a tam Muzeum Historii Niemiec (od 1945 roku do czasów obecnych).
Wymiana była także czasem pracy w grupach międzynarodowych, w których młodzież miała za zadanie m.in. zaprojektować nową flagę Unii Europejskiej, czy stworzyć własne państwo na małej wysepce. Podczas takich „zabaw” można było bliżej poznać inne kultury i często pozbyć się zakorzenionych w nas stereotypów. Młodzież dowiadywała się, co dla ich rówieśników z innych państw jest ważne, jakie jest ich spojrzenie na świat.

Uczestnicy wymiany mogli także tworzyć gazetkę obozową i stronę internetową (http://www.youth-page.com) , wymyślali hymn obozu, przygotowywali przedstawienie teatralne, na ścianach malowali flagi poszczególnych państw uczestniczących w wymianie i grali w zespole muzycznym. Wymiana była znakomitą okazją, aby podszlifować swój angielski i zawrzeć znajomości z młodzieżą z innych krajów. Wszystkim uczestnikom tego spotkania bardzo trudno było się rozstać, podczas wymiany narodziło się wiele przyjaźni, o których młodzież zapewne szybko nie zapomni. Wszyscy uczestnicy wymiany wyrażali nadzieję, że już wkrótce będą mogli brać udział w kolejnym tego typu spotkaniu, które zaplanowane jest na lato 2006 w Hradec Kralove w Czechach. Równocześnie powstał pomysł zorganizowania tzw.: „małej wymiany”, poświęconej muzyce i teatrowi w naszym mieście w przyszłym roku.
Młodzież z Pszczyny mogła pojechać do Niemiec dzięki finansowemu wsparciu kilku pszczyńskich firm, za co serdecznie dziękuję.

(Ok) / http://www.glos.pless.pl class=dodaj>serwis internetowy Głosu Pszczyńskiego
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj