Listy
- 24 stycznia 2017
- wyświetleń: 29654
Smog w Pszczynie - w poniedziałek przekroczyliśmy poziom alarmowy!
Smog w Pszczynie ponownie daje się nam we znaki. Od czwartku poziom pyłu zawieszonego PM10 codziennie przekraczał dopuszczalny, dobowy wskaźnik, a w poniedziałek (23 stycznia) osiągnął poziom alarmowy!
O tym jak wysokie stężenie pyłów wpływa na samopoczucie nie trzeba przekonywać nikogo, kto w sezonie grzewczym postanowił się wybrać na spacer, szczególnie w miejscach, gdzie gęsto występują budynki jednorodzinne.
Smog w Pszczynie pojawił się ponownie w czwartek, 19 stycznia. Nasz czujnik jakości powietrza, zlokalizowany przy Rondzie Miast Partnerskich, zanotował w tym dniu średnią wartość pyłu PM10 na poziomie 233 µg/m3, przy dobowej normie 50 µg/m3. W piątek i sobotę było podobnie - dobowa norma PM10 przekroczona została prawie czterokrotnie. W niedzielę było jeszcze gorzej - czujnik pokazał wartość 271 mikrogramów.
Niestety w poniedziałek, 23 stycznia dobowy poziom pyłu zawieszonego PM10 przekroczył poziom alarmowy (300 µg/m3). Czujnik lokalizowany przy ul. Bielskiej w Pszczynie wskazał wynik 395 µg/m3.
Aktualny poziom pyłu PM10 można śledzić na stronie http://www.pless.pl/monitoring-jakosci-powietrza-on-line-pszczyna.
Na drażniące działanie pyłu szczególnie narażone są: osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) lub przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc).
- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem- zaleca co jakiś czas Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu sprzyjają niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i inwersja - tłumaczyło wielokrotnie WCZK.
W gminie Pszczyna straż miejska prowadzi kontrole, które mają na celu karanie osób, które ogrzewając posesje korzystają z zabronionych paliw, w tym śmieci. W Urzędzie Miejskim w dni robocze można również odebrać maski przeciwsmogowe.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj