Listy

WYŚLIJ LIST
  • 28 października 2017
  • wyświetleń: 11502

W Goczałkowicach zamontowano innowacyjny elektrofiltr kominowy

Kilka dni temu w jednym z goczałkowickich domów został zamontowany pierwszy elektrofiltr kominowy - patent naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tym samym gmina Goczałkowice rozpoczęła pilotażowy program eksploatacji tych urządzeń i jest jednym z pierwszym samorządów w Polsce, które w walce o lepszą jakość powietrza zamierzają wykorzystać tę metodę zmniejszenia niskiej emisji.

Zdjęcia lotnicze 2013: Goczałowice-Zdrój
Goczałowice-Zdrój z lotu ptaka · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Elektrofiltr kominowy zamontowany został u jednego z właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wiosną tego roku zgłosili się do udziału w realizowanym przez katowicką Grupę CZH S.A. programie pilotażowym ograniczenia tzw. niskiej emisji. Zgodnie z założeniami, kluczową sprawą w kwestii uruchomienia programu jest pozyskanie dotacji z NFOŚiGW w Warszawie, o czym informowano przy zapisach. Niestety, decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Poinformował o tym przedstawiciel Grupy CZH S.A., który na sesji Rady Gminy w dniu 17 października 2017r. przekazał, że spółka nadal oczekuje się na ostateczną decyzję w sprawie dofinansowania. Zamontowany elektrofiltr jest jednym z 10 elektrofiltrów testowych, przy produkcji których CZH współpracuje z jedną z pszczyńskich firm.

- Walka z zanieczyszczeniem powietrza jest zadaniem nie tylko ważnym, lecz priorytetowym. Każdy samorząd podejmuje wiele działań z tym zakresie, jednakże nie przynosi to spodziewanych rezultatów. Większość z tych działań koncentruje się na działaniach o charakterze inwestycyjnym: wymianie pieców, wymianie starych nieefektywnych instalacji, itd. Odpylanie i redukcja emisji zanieczyszczeń przy użyciu elektrofiltrów, w przypadku kotłowni małej mocy wciąż pozostają w sferze pilotażu. Tymczasem wydaje się, że elektrofiltry mogą być szybkim i skutecznym narzędziem ograniczania uciążliwych i i szkodliwych zanieczyszczeń - informuje Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój.

elektrofiltr, Goczałkowice
Innowacyjny elektrofiltr zamontowany w budynku w Goczałkowicach-Zdroju · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Jak twierdzi dr inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierujący pracami nad tym innowacyjnym urządzeniem, elektrofiltr skutecznie ogranicza emisję toksycznych zanieczyszczeń, a w szczególności pyłu do atmosfery. Naturalnie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować emisji, ale jego skuteczność w połączeniu z poprawnie działającą instalacją kotłową gwarantuje doskonały efekt ekologiczny, od 50 do 90 procent, w zależności od źródła emisji.

Skuteczność elektrofiltrów kominowych została potwierdzona w toku wieloletnich badań. Przy 75% sprawności urządzenia, po spaleniu 3,5 kg węgla, elektrofiltr zatrzymuje 7 gramów pyłu. (źródło: Grupa CZH). Elektrofiltry są urządzeniami o niskich kosztach eksploatacji. Jak podają twórcy urządzenia, koszt zużywanego prądu jest porównywalny do świecącej żarówki o mocy 40 W.

new / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj