
Listy
- 5 listopada 2017
- wyświetleń: 11441
Wiślana Trasa Rowerowa pobiegnie przy Jeziorze Goczałkowickim?
Aleksander Kopia, śląski oficer rowerowy przyjechał do Pszczyny z pomysłem włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.
![[ZDJĘCIA] 8. Rajd Rowerowy Koroną Zapory - 27.08.2017](https://gal.pless.pl/ib/de4f1992724f9dacde5970d5eb27c5c5/z4/0/0/2400/1600/2017/2017-09-01-4/slides/zdjecia_8_rajd_rowerowy_korona_zapory_27_08_2017_fef6.jpg)
Wiślana Trasa Rowerowa jest najbardziej zaawansowanym projektem rowerowym, finansowanym przez samorząd wojewódzki. Obejmuje znaczną część województwa śląskiego i jest jednocześnie częścią projektu ogólnopolskiego. Jest przejezdna na całej długości od punktu startowego na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim u zbiegu Czarnej i Białej Wisełki aż do granicy z Małopolską. Urząd Marszałkowski zlecił audyt tej trasy, powstał też projekt organizacji ruchu, a trasa zostanie na całym odcinku oznakowana znakami typu R4.
Aleksander Kopia, pełnomocnik marszałka województwa ds. polityki rowerowej chce włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.
- Jezioro jest częścią Wisły, a planowana przez powiat pszczyński i pozostałych partnerów ścieżka, pozwoli nam uatrakcyjnić trasę - zbliżyć się do wody i skrócić jej przebieg. W tej chwili musieliśmy ją wyznaczyć mało atrakcyjnymi dla rowerzystów terenami. W powiecie pszczyńskim kumulują się najistotniejsze trasy rowerowe, a sama trasa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego to projekt z olbrzymim potencjałem. To samo centrum województwa, a z drugiej strony przez ten teren przebiega trasa EuroVelo 4, więc jest szansa na ściągnięcie turystów nawet z dalszych zakątków Europy. Takie pomysły trzeba wspierać - mówi Aleksander Kopia.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym ustalono, w których miejscach obie trasy mogłyby się łączyć, omówiono organizację ruchu i oznakowanie.
Przypomnijmy, że powiat pszczyński jest liderem projektu budowy trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego, a zostanie on zrealizowany we współpracy z samorządami, przez które ma ona przebiegać. Partnerami projektu są też: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytet Śląski, Nadleśnictwo Bielsko, a także czeski samorząd obec Terlicko, który chce zrealizować u siebie podobny projekt związany z Jeziorem Terlicko.
Dokumentacja projektowa jest gotowa, wniosek o dofinansowanie I etapu trasy został złożony w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska i czeka na ocenę. Według stworzonej koncepcji, w ramach odcinka realizowanego przez samorządy, rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania DW 939 z ul. Wierzbową w Łące i dojechać do Chybia, łącznie pokonując ok. 16,7 km. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji - GPW zadeklarowało już remont zapory bocznej - od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Ścieżki rowerowe
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

[ZDJĘCIA, WIDEO] Zawody rowerowe dla dzieci w ramach Memoriału Braci Gazdów

17 majaEndurofina: szkocka wyprawa na rowerach - spotkanie i film

Zaczynamy sezon z Goczałkowickim Rowerem!

Gorący temat[FOTO] Rajd rowerem "za stówkę" wokół Zbiornika Łąckiego. 1250 zł na rower dla chłopca

Gorący tematRondo Braci Gazdów upamiętnia legendy pszczyńskiego kolarstwa

Gmina Miedźna pozyskała dofinansowanie do budowy kontynuacji ścieżki wzdłuż DW 933
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.