Listy
- 14 listopada 2020
- wyświetleń: 5307
Dzień Czystego Powietrza. Jak gmina Pszczyna walczy ze smogiem?
14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. To doskonała okazja, by przypomnieć jak ważne jest nasze środowisko i pokazać w jak wielu dziedzinach gmina Pszczyna walczy ze smogiem.
- Walka o czyste powietrze w Pszczynie jest naszym - wszystkich mieszkańców gminy - priorytetem - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol i dodaje, że gmina Pszczyna działa na wielu obszarach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne. - Oddajemy w ręce mieszkańców liczne instrumenty finansowe i dajemy możliwości, by na związane z ekologią inwestycje pozyskać odpowiednie środki. Prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne, budujemy świadomość i szerzymy wiedzę na temat wyjątkowego ekosystemu ziemi pszczyńskiej, o który należy dbać. W 2018 roku uruchomiliśmy komunikację gminną i cały czas udoskonalamy infrastrukturę rowerową - opisuje.
Szereg prowadzonych przez gminę Pszczyna działań ekologicznych jest wieloaspektowy. Obejmuje wspomniane dofinansowania do inwestycji prowadzonych przez mieszkańców i działania edukacyjne, ale także permanentny monitoring jakości powietrza, kontrole palenisk oraz organizację transportu alternatywnego dla wzmożonego ruchu samochodowego.
- Cieszę się, że wiele środowisk dostrzega pracę Urzędu Miejskiego w zakresie walki ze smogiem. Bardzo często mieszkańcy wspierają nas pomysłami, a instytucje wojewódzkie i centralne pomagają w realizacji konkretnych inicjatyw. Liczę, że również organizacje dziś krytykujące te poczynania w internecie i wykorzystujące każdą okazję do słownych utarczek, zasiądą z nami przy wspólnym stole i włączą się w realną walkę ze smogiem - mówi burmistrz.
Dofinansowania do wymiany kotłów i termomodernizacji
Od lat gmina przystępuje do kolejnych programów, które umożliwiają pozyskanie dofinansowania do wymiany starego kotła czy termomodernizacji i zachęcając mieszkańców do takich inwestycji. Obecnie prowadzony jest trzeci etap Programu Ograniczania Niskiej Emisji. W zakresie wykonania wszystkich dotychczasowych realizowanych etapów PONE wymienionych zostanie 910 kotłów i przeprowadzonych niespełna 500 termomodernizacji budynków.
Dofinansowanie do wymiany kotłów lub ocieplenia budynków mieszkańcy Pszczyny mogą także pozyskać w ramach programu STOP SMOG, do którego gmina przystąpiła jako jedna z pierwszych w Polsce jednostek samorządu terytorialnego. Kwota dotacji może pokryć nawet 100% wartości inwestycji. W planie jest realizacja 286 przedsięwzięć niskoemisyjnych.
Alternatywą dla powyższych programów jest "Czyste Powietrze" prowadzone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pomoc skierowana jest do osób o niższych dochodach. Gmina Pszczyna gościła dwukrotnie Mobline Biuro Programu, które m.in. udziela mieszkańcom pomocy w wypełnianiu wniosków.
Aktywność gminy Pszczyna na polu walki o czyste powietrze chwalą inni. - Gdyby zrobić ranking gmin najbardziej aktywnych w zakresie walki ze smogiem, to Pszczyna by się na czele takiej listy znalazła, bo widzimy i obserwujemy, jak często i chętnie korzysta z naszych środków na realizację programów dotyczących niskiej emisji - zaznaczał we wrześniu, podczas spotkania inauguracyjnego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek.
Działania edukacyjne i informacyjne
Obok działań, które stanowią pomoc finansową dla mieszkańców, od lat prowadzone są działania edukacyjne i społeczne, które mają uwrażliwić pszczynian na aspekty związane z ekologią, jakością powietrza i dbałością o środowisko naturalne. W placówkach edukacyjnych organizowane są prelekcje i rozmowy, które mają najmłodszym zwrócić uwagę jak istotna jest na przykład segregacja odpadów. Do posesji dostarczane są ulotki informacyjne, a we współpracy z lokalnymi mediami przekazywane najważniejsze wiadomości dotyczące związanych z ekologią działań.
W obiektach prowadzonych przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, czyli w Pokazowej Zagrodzie Żubrów i Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbywają się liczne warsztaty proekologiczne - tylko w 2019 i 2020 roku wzięło w nich udział ponad osiem tysięcy osób.
Czujniki powietrza
W 2017 roku gmina Pszczyna zainstalowała czujniki powietrza. Dziś 20 takich urządzeń na bieżąco monitoruje jakość powietrza w 20 miejscach, zarówno na pszczyńskich osiedlach, jak i w sołectwach. Pomiary są ogólnodostępne i znajdują się na stronie http://www.czujniki.pszczyna.pl, z wyników korzystają również lokalne media, informując o aktualnej sytuacji.
Kontrole palenisk przez straż miejską
Każdego roku w okresie grzewczym przeszkolony patrol straży miejskiej w Pszczynie sprawdza czy w domowych kotłach nie są spalane odpady. Podczas kontroli wykorzystywane były oraz będą nadal specjalistyczne drony. Mieszkańcy, którzy zauważą niepokojący dym, który rodzi przypuszczenia spalania odpadów, mogą dokonywać anonimowo zgłoszenia na stronie http://www.smog.pszczyna.pl. Wszelkie zgłoszenia są przyjmowane też pod czynnym całodobowo numerem telefonu 322102850. Taka informacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala szybciej dotrzeć do źródła ewentualnego zanieczyszczenia.
Transport publiczny
Działania Urzędu Miejskiego w Pszczynie w zakresie poprawy jakości powietrza, to także działania związane z transportem publicznym. - Ograniczenie liczby samochodów na drogach jest jednym z zadań, przed którym stoi gmina, albowiem natężenie ruchu tranzytowego i lokalnego jest również jednym z elementów negatywnie wpływających na zanieczyszczenie powietrza w gminie Pszczyna - mówi Dariusz Skrobol.
By zmniejszyć liczbę samochodów w gminie Pszczyna w 2018 roku burmistrz Pszczyny uruchomił komunikację gminną. Autobusy kursują między osiedlami i sołectwami. Podróżowanie autobusami jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale również tańsze niż samochodami. Szczegóły dotyczące Pszczyńskiej komunikacji gminnej, rozkład jazdy, cennik biletów znajdziecie na stronie http://www.pkg.pszczyna.pl.
Rower miejski jako alternatywa dla komunikacji samochodowej
W okresie letnim alternatywą dla ruchu samochodowego oraz komunikacji miejskiej jest system wypożyczalni rowerów miejskich. Obecnie w systemie wypożyczalni Pszczyńskiego roweru miejskiego zarejestrowanych jest ponad 5000 osób! Dotychczas z wypożyczalni rowerów miejskich skorzystano 30280 razy! W celu wsparcia ruchu rowerowego w gminie Pszczyna trwa budowa ponad 20 km nowych dróg rowerowych. Jesienią tego roku uruchomiona została także ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Parku Zwierzyniec, gdzie kolejne pokolenia będą poznawać i podziwiać pszczyńską florę i faunę.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj