Listy
- 24 stycznia 2022
- wyświetleń: 3868
[FOTO] Mobilne płuca powróciły do Pszczyny!
Mobilne płuca pojawiły się w czwartek, 20 stycznia na pszczyńskim osiedlu Kolonia Jasna. To w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz Czym Oddychasz. Zmień to".
Loading...
Mobilne płuca dzięki współpracy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga i Polskiego Alarmu Smogowego po raz kolejny przyjechały do naszego miasta, jednak tym razem zostały zlokalizowane w centrum osiedla domów jednorodzinnych, a nie - jak w minionych latach - na pszczyńskim Rynku. Instalacja stanęła przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Księżycowej i przez dwa tygodnie będzie oddychała naszym powietrzem.
Dodatkowym wyposażeniem płuc jest miernik pyłu PM10 i PM2,5 oraz wyświetlacz, który na bieżąco wskazuje poziom zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy obserwując jak każdego dnia "płuca" zmieniają kolor, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pierwszego dnia ekran instalacji wskazywał, że jakość powietrza w tym miejscu jest bardzo dobra. Z pewnością jednak przyczyniła się do tego wietrzna pogoda.
Dwumetrowy model ludzkich płuc "oddycha" pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.
Ogólnopolska kampania Polskiego Alarmu Smogowego ma na celu zwrócenie uwagi na największy problem w Polsce w sezonie grzewczym, jakim jest smog. W tym sezonie grzewczym płuca trafią łącznie aż do czterdziestu miejscowości w dziewięciu województwach.
Miejscowości, w których pojawią się lub już się pojawiły mobilne płuca to: Andrychów, Bolesławiec, Bolszewo, Chełmek, Ciechocinek, Czerwionka-Leszczyny, Czernichów, Dębica, Gierałtowice, Gorlice, Goczałkowice - Zdrój, Gościcino, Kłodzko, Łódź, Legionowo, Legnica, Łomianki, Milanówek, Miechów, Mysłowice, Nawojowa, Nowy Targ, Nowy Dwór Mazowiecki, Pabianice, Piwniczna Zdrój, Pszczyna, Poraj, Raciechowice, Reda, Rumia, Rzepiennik Strzyżewski, Sieradz, Skawina, Toruń, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wolbrom, Wrocław, Żary.
To szczególny sezon grzewczy w województwie śląskim - w styczniu weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa - wprowadzająca zakaz użytkowania najstarszych pozaklasowych i jednocześnie najbardziej emisyjnych kotłów. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów. Na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu "Czyste Powietrze" oraz gminnego programu PONE.
Teraz przyszedł czas na egzekwowanie przepisów. Kontrole są bardzo istotnym elementem i nie sprowadzają się tylko do karania, lecz służą diagnozie sytuacji i skierowania do właściciela kopciucha odpowiednio ukierunkowanej pomocy.
Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga uzyskało odpowiedź od Ireneusza Franca - zastępcy Komendanta Straży Miejskiej w Pszczynie - na zapytanie o wynik kontroli przeprowadzonych do tej pory w gminie Pszczyna.
"Łącznie od 1.01.2022r. do 18.01.2022. przeprowadzono 27 kontroli w tym 12 interwencyjnych. W 11 przypadkach posesje były wyposażone w piec węglowy zasypowy, w 11 w kocioł gazowy, 4 w węglowy z podajnikiem, 1 kocioł elektryczny. W okresie tym nie nałożono mandatów karnych z nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej i ustawy o ochronie środowiska. Udzielono 2 pouczeń ze względu na używanie zabronionego źródła ciepła - w obu przypadkach trwała procedura związana z jego wymianą. Nie skierowano wniosków o ukaranie do sądu. Kontrole prowadzi siedmiu strażników, którzy jednocześnie wykonują inne czynności, w tym kontrole z KPP związane z przestrzeganiem obostrzeń epidemicznych (kontrole w punktach handlowych). Do prowadzenia kontroli od listopada 2021 zostało upoważnionych przez Burmistrza ośmiu pracowników innych wydziałów (Ochrony Środowiska, Jakości Powietrza i Zarządzania Kryzysowego). Kontrole z tymi wydziałami, w miarę możliwości, są realizowane dwa razy w tygodniu. Do 18.01.22. przeprowadzono 8 takich kontroli" - czytamy.
Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Śląski Związek Gmin i Powiatów ogłosił rekomendacje dla gmin będących zbiorem zaleceń w jaki sposób rozliczać mieszkańców Śląska z egzekwowania uchwały antysmogowej. Będą kontrole i kary dla tych, którzy mieli możliwości, ale nic nie zrobili, żeby wymienić swoje źródło ciepła i okoliczności łagodzące, dla tych którzy:
- zawarli umowę przyłączeniową odpowiednio wcześniej a gestor sieci nie zdążył jeszcze zrealizować inwestycji
- są w trakcie realizacji inwestycji
- mają opóźnienia w związku z realizacją programów dofinansowujących (opóźnienia nie wynikają z ich winy).
- Uchwała antysmogowa zadziała tylko wtedy, gdy działa egzekucja prawa, w przeciwnym razie będzie to martwe prawo. Tutaj potrzebne jest silne wsparcie i determinacja lokalnych władz, a mieszkańcy muszą mieć świadomość, że przepisy zawarte w uchwałach antysmogowych są już egzekwowane - komentują przedstawicielki pszczyńskiego Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga.
Ważnym narzędziem walki o czyste powietrze jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, dlatego przypominamy o obowiązku zgłoszenia swojego źródła ciepła. Można to zrobić drogą elektroniczną na stronie http://www.ceeb.gov.pl lub w wersji papierowej dostarczonej do Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj