Listy

WYŚLIJ LIST
  • 8 lutego 2022
  • wyświetleń: 3102

Rok działania Referatu ds. Jakości Powietrza

Dokładnie rok temu w Urzędzie Miejskim w Pszczynie wyodrębniony został Referat ds. Jakości Powietrza. Czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja. Z pomocy udzielanej przez urzędników skorzystały tysiące osób. Po konsultacjach wielu mieszkańców zdecydowało się na wymianę starych kopciuchów, z czego większość otrzymała dofinansowanie.

Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie
Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


8 lutego 2021 roku utworzony został Referat ds. Jakości Powietrza. Obecnie mieści się w budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie. To miejsce, gdzie mieszkańcy otrzymują pomoc w wyborze właściwego programu związanego z dofinansowaniem wymiany kotłów lub termomodernizacji. Dowiadują się także jak wypełnić wniosek. Od momentu otwarcia punktu z konsultacji skorzystało blisko 9 tysięcy osób! W okresie od 8 lutego ubiegłego roku w referacie pomocy udzielono osobiście 5241 osobom, natomiast aż 3747 razy informacji udzielano telefonicznie. Dodatkowo sześć razy zorganizował punkty plenerowe podczas weekendowych wydarzeń w Pszczynie oraz przeprowadził spotkania informacyjne w sali sesyjnej ratusza.

- Nasze roczne doświadczenie pokazuje, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakość Powietrza okazała się słuszna. Mieszkańcy w jednym miejscu mogą otrzymać wszystkie niezbędne informacje, a w konsekwencji podejmują decyzję o wymianie starych kotłów na nowe, bardziej ekologiczne źródła energii - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Jak podkreśla, cieszy również rosnąca świadomość pszczynian dotyczącą ochrony środowiska. - Inwestycje w ekologię to działania, które będą służyć nie tylko obecnym pokoleniom, ale również przyszłym. Dbając o otoczenie dziś, sprawimy, że nasze dzieci i wnuki będą mogły żyć w bezpiecznym, zdrowym i przyjemnym miejscu.

W siedzibie referatu cały czas można składać dokumenty w ramach programu "Czyste Powietrze". Dotychczas do programu "Czyste Powietrze" złożonych zostało 966 wniosków, z czego zdecydowana większość za pośrednictwem Urzędu Miejskiego. W 2021 roku gmina Pszczyna była wśród najaktywniejszych samorządów w realizacji programu.

Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie - 12.2021
Dziennie Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie odwiedza kilkudziesięciu mieszkańców · fot. UM Pszczyna


- Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów lub termomodernizacją do kontaktu. Jak pokazują nasze doświadczenia, często ten pierwszy krok jest właśnie najtrudniejszy. Na miejscu wyjaśnimy działanie programów związanych z dofinansowaniem, wytłumaczymy na jakich zasadach można z nich korzystać i pomożemy wypełnić wniosek - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza.

Ponadto w ubiegłym roku w siedzibie Referatu ds. Jakości Powietrza przyjmowane były wnioski w ramach Programu Pilotażowego dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych. Takich wniosków złożono 28. Do końca stycznia mieszkańcy mogli ubiegać się także o dodatkowe dofinansowanie gminne.

Warto podkreślić, że działania Referatu ds. Jakości Powietrza nie ograniczają się do konsultacji i pomocy w wypełnianiu wniosków. Wraz z Biurem Prasowym Urzędu Miejskiego przeprowadzona został akcja informacyjno-edukacyjna Gramy czysto! #smogover, w którą włączyli się przedstawiciele wielu środowisk, między innymi: samorządowców, poprzez nauczycieli, medyków, sportowców i ludzi kultury.

Od 2021 roku pracownicy referatu uczestniczą także wspólnie ze strażą miejską w kontrolach palenisk. Udział polega na informowaniu o wynikających z uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego terminach wymiany kotłów oraz możliwych dofinansowaniach do takich inwestycji.

Należy nadmienić, że w gminie Pszczyna za pośrednictwem operatora można było także złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu STOP SMOG oraz Słoneczna Gmina Pszczyna - Etap I. Pierwszy z tych programów zostanie wznowiony wiosną. Dotychczas zakwalifikowanych zostało do niego blisko 200 gospodarstw. W przypadku drugiego z wymienionych programów wsparcie przekazywane jest na montaż instalacji fotowoltaicznych, będących coraz bardziej popularną alternatywą dla kotłów na paliwo stałe. Zakwalifikowano do niego aż 400 gospodarstw.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj