
Najpopularniejsze
- 29 czerwca 2022
- wyświetleń: 44314
[WIDEO, FOTO] II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"
Powróciły Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"! Tegoroczna impreza trwała aż trzy dni - między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadały miasta Pszczyna oraz Tychy. Konkursowe loty odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Pierwszy dzień zawodów balonowych nie wyglądał tak, jak sobie to wymarzyli organizatorzy. Mimo ładnej pogody piątkowy wieczór zaczął się i skończył na prezentacji dwóch balonów z przybyłych około dwudziestu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne załogi nie zdecydowały się na nadmuchanie swoich balonów. Zawody, w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego otworzył dyrektor organizator Ars Cameralis Marek Zieliński. Władze miasta Tychy reprezentowali: przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna, oraz I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Maciej Gramatyka.
W tym roku w ramach zawodów zaplanowano cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Niestety w Tychach niedzielne popołudniowe loty balonów, ze względu na pogodę i warunki atmosferyczne zostały odwołane.
Trasa przelotu i konkurencje były ogłaszane przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów były gale balonowe, podczas których zostali ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostały oświetlone ogniem palników, a balony zamieniały się w olbrzymie lampiony, które rozświetlały niebo.
W tym roku w zawodach brało udział 20 załóg balonowych, które zmierzyły się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. "pogoń za lisem" i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego "krzyżem".
Aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w zakończonych zawodach balonowych stanął aktualny wicemistrz Polski Tomasz Filus, reprezentujący Wrocławski Klub Balonowy. On też został najlepszym zawodnikiem niedzielnych zawodów. W przekroju całej rywalizacji na drugim miejscu uplasował się Kacper Pudło z Mościc, trzeci był Litwin Vitas Kerdokas z Wilna.
Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów była pogoda, a jednym z kluczowych elementów - wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmowała ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczynały rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2-3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie - jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu balonu.
- To już druga edycja tych zawodów, które powoli stają się stałym punktem kalendarza wydarzeń upamiętniających Powstania Śląskie. Bardzo się cieszę, że samorządy miasta Tychy, pan prezydent Andrzej Dziuba i Pszczyny, pan burmistrz Dariusz Skrobol przyjęli zaproszenie do współpracy. Chcieliśmy w ten dość oryginalny sposób nie tylko uczcić powrót Śląska do Macierzy, ale także stworzyć wydarzenie służące integracji lokalnej społeczności. I tak też się stało, frekwencja jest naprawdę spora, pogoda dopisała - podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.
- Już samemu momentowi startu towarzyszyły wielkie emocje i ogromne zainteresowanie. To duża satysfakcja, że mogliśmy gościć tak kapitalne wydarzenie - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.
- W sposób nietuzinkowy, bardzo oryginalny świętujemy powrót części Górnego Śląska do Macierzy, przy czym sama impreza ma ogromny wymiar integracyjny. To rzeczywiście bardzo atrakcyjne widowisko, którego nie zobaczymy na co dzień - dodał prezydent Tychów Andrzej Dziuba.
Organizatorem zawodów byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.
Program przedstawiał się następująco:
24 czerwca / piątek / Tychy
- 21:00 → Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby.
25 czerwca / sobota / Pszczyna
- 05:30 - Pierwszy lot konkursowy
- 18:30 - Drugi lot konkursowy
- 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów
26 czerwca / niedziela / Tychy
- 05:30 - Trzeci lot konkursowy
- 18:30 - Czwarty lot konkursowy
- 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów
Zobacz także

[ZDJĘCIA] Kuchnia pszczyńskich gospodyń zachowana w książce

Gorący temat[ZDJĘCIA] Jarmark Wielkanocny w pszczyńskim skansenie: stoiska, warsztaty, koncerty

Producenci starają się o znak jakości "Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej". Komisja rozpoczęła pracę

Firmy z powiatu promowały produkty Lokalnej Marki na Zielonym Tygodniu w Berlinie

Koncert kolęd i pastorałek w Radostowicach. W kościele zobaczymy bogatą stajenkę

Gorący temat[FOTO] Kolędowanie przy Stajence z Pszczyńską Orkiestrą Ludową i z Zespołem Jedynka
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.