
Najpopularniejsze
- 25 października 2022
- wyświetleń: 28259
Najemcy opuszczają Dom Usług. Większość otrzymała wypowiedzenia
Przedsiębiorstwa, które do tej pory prosperowały w Domu Usług kończą urzędowanie w dotychczasowej lokalizacji. Szewc, punkt dorabiania kluczy, zegarmistrz, fryzjer, biuro ubezpieczeń czy szkoła nauki jazdy przenoszą się. Wszystkie te firmy dostały wypowiedzenia umów najmu. Budynek w ciągu kilku tygodni będzie praktycznie pusty. Prezes Usługowej Spółdzielni Pracy nie chce publicznie wypowiadać się na ten temat.

O trudnej sytuacji Domu Usług i prosperujących w nim firm pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego portalu. Budynek stopniowo pustoszał, mieszkańcy i samorządowcy narzekali na jego odstraszający wygląd, negatywnie rzutujący na estetykę centrum miasta.
Sami najemcy natomiast zwracali uwagę na to, że zimą pracują w niedostatecznie ogrzanych pomieszczeniach, chociaż do obiektu został zakupiony nowy kocioł. W tym roku większość z nich otrzymała wypowiedzenia umów najmu.
Choć już dotychczas w budynku niewiele się działo ze względu na malejącą liczbę otwartych firm, wygląda na to, że w ciągu kilku tygodni Dom Usług prawie zupełnie opustoszeje. Czy można spodziewać się jakichkolwiek dalszych kroków w związku z tym obiektem?
Niektóre firmy już się przeniosły, przed innymi kilka ostatnich tygodni funkcjonowania w dotychczasowych lokalach. Bar fast food na parterze na razie działa. Najemcy spodziewali się, że zarząd może rozwiązać z nimi umowy najmu, jednak większość z nich liczyła na to, że tak się nie stanie.
Sprawdź też: przeprowadzki firm i biur w Krakowie.*
Jednogłośnie tłumaczą, że trzymał ich tu nie tylko niski czynsz, ale przede wszystkim fakt, że klienci i mieszkańcy Pszczyny kojarzą ich firmy właśnie z Domem Usług. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili tu swoje biznesy przez wiele lat, obawiają się, że po przeprowadzce do innej lokalizacji, klienci już do nich nie trafią.

- W moim fachu nie tak łatwo poza tym znaleźć odpowiedni lokal na warsztat. Potrzebujemy przestrzeni na poustawianie maszyn, a naprawa obuwia generuje osadzanie się na ścianach pyłów. Bardzo chciałem tu zostać, bo prowadzimy ten zakład jako firma już od 20 lat, a sam jestem związany z nim od początku istnienia. W przyszłym miesiącu będziemy jednak otwarci już w nowym miejscu, w lokalu przy placu Targowym - mówi szewc Stanisław Niesyto.
Nowych lokali w krótkim czasie musieli poszukać sobie także inni najemcy Domu Usług. Przenoszą się zegarmistrz, ośrodek szkolenia kierowców, biuro ubezpieczeniowe, serwis kas fiskalnych, punkt dorabiania kluczy, salon fryzjerski, szkoła muzyczna czy sklep z telefonami komórkowymi. Większość z nich starała się znaleźć lokum w niewielkiej odległości od dotychczasowej siedziby.
- Przenosimy się na ulicę Chrobrego. Musimy opuścić dawne biura po 30 latach funkcjonowania w Domu Usług - mówi Krzysztof Caputa, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców.

Udało nam się ustalić, gdzie dokładnie będą prosperować przedsiębiorcy z Domu Usług.
Firmy przenoszą się pod wskazane adresy:
- Zakład szewski Stanisław Niesyto - plac Targowy, pierwszy budynek po lewej od strony młyna
- Biuro ubezpieczeń Kostka - ul. Bielska 6A
- REAL Computer - plac Targowy 11
- Dorabianie kluczy - ul. Warowna 6
- Telefony komórkowe Maroko - ul. Bednarska 6
- OSK Caputa - ul B. Chrobrego 11/4
- Yamaha Szkoła Muzyczna - Bajadera, ul. Korfantego 17 (od 19 października)
- Salon fryzjerski Natalia - ul. Dworcowa 13
- Zakład zegarmistrzowski - Rymarska 2.
Prezes Usługowej Spółdzielni Pracy nie chce publicznie wypowiadać się na temat powodów powziętej decyzji. "Z przyczyn niezależnych od spółdzielni" - figuruje w pismach dostarczonych najemcom.
Motywem mogą być przytłaczające koszty utrzymania budynku, drogi węgiel i prąd, choć niektórzy przedsiębiorcy wskazują tu raczej na nieudolność zarządu w kwestii dbania o najemców i zajmowany budynek.
Od zarządu nie dowiedzieliśmy się także, co dalej z Domem Usług. Natomiast początkiem tego roku w jednym z naszych materiałów filmowych, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wyraził nadzieję, że zarząd USP wobec problemów, z którymi sam się mierzy, podejmie decyzję o sprzedaży budynku gminie.
Miały toczyć się w tej sprawie rozmowy, chociaż sytuacja prawna obiektu jest dość skomplikowana. Grunt, na którym stoi jest bowiem własnością gminy, sam obiekt z kolei to własność prywatna. Okazuje się, że w marcu wystąpiono do Usługowej Spółdzielni Pracy z wnioskiem o wydanie nieruchomości gminie. Natomiast w kwietniu Urząd Miejski w Pszczynie otrzymał wniosek Usługowej Spółdzielni Pracy o zasiedzenie gruntu. Sprawa jest w toku.
* Artykuł zawiera lokowanie produktu.
Zobacz także

Wymiana doświadczeń przed przystąpieniem do modernizacji szpitalnej pralni i Domu Usług

Gmina Pszczyna i powiat partnerami. Powstanie projekt rewitalizacji Domu Usług i dawnej pralni przyszpitalnej

Inne spojrzenie na budynek byłego Domu Usług. "To solidna konstrukcja z potencjałem"

Gorący tematJaka przyszłość czeka Dom Usług? Jest kilka koncepcji i program funkcjonalno-użytkowy

W Pawłowicach ruszyła budowa zakładu firmy DAEHA z Korei Południowej

Unia Europejska przedłuża zwolnienia z cła i VAT na pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.