Najpopularniejsze
- 8 stycznia 2025
- wyświetleń: 4667
Podobozy leśne na ziemi pszczyńskiej tematem konferencji
8 stycznia w Starostwie Powiatowym w Pszczynie o historii podobozów leśnych KL Auschwitz opowiadał dr Piotr Setkiewicz, polski historyk i kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Konferencję zorganizowaną przez pasjonatów historii Michała Pudełkę i Zdzisława Grygiera we współpracy z Powiatem Pszczyńskim otworzył wicestarosta Damian Cieszewski. - Tematem konferencji są podobozy na ziemi pszczyńskiej. 17 stycznia w naszym powiecie upamiętnimy również 80. rocznicę ewakuacji więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - mówił Damian Cieszewski.
W latach 1942-1944 powstało ponad 40 podobozów Auschwitz, wykorzystujących więźniów do niewolniczej pracy, głównie w różnego rodzaju niemieckich zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. Podobozy utworzone zostały również na ziemi pszczyńskiej, w tym podobóz Altdorf na Starej Wsi w Pszczynie, Radostowitz w Radostowicach czy Kobier w Kobiórze, największy spośród podobozów leśnych w lasach między Pszczyną a Tychami.
We wszystkich wykonywane były prace leśne. Więźniowie pracowali w okolicznych lasach m.in. przy wyrębie drzew i zakładaniu leśnych szkółek. - Niewielki podobóz Mesersitz znajdował się również w Międzyrzeczu w lasach pszczyńskich. Nie jest znana jego dokładna lokalizacja. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ten temat prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Pro Memoria lub Muzeum w Oświęcimiu - apeluje Zdzisław Grygier, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego i Stowarzyszenia Pro Memoria.
Dr Piotr Setkiewicz, którego głównymi polami badań są kwestie związane z zatrudnieniem więźniów w niemieckim przemyśle i historia podobozów KL Auschwitz podkreślał, że historia podobozów leśnych, tak zwanych pszczyńskich jest mało znana, ale miała istotne przełożenie na dzieje Auschwitz jako całości.
- Po pierwsze, te podobozy były jednymi z pierwszych, które w ogóle powstały w ramach całego kompleksu obozowego Auschwitz. Po drugie, miały istotne znaczenie przy realizacji Endlösung, czyli tzw. planu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" - zaznaczył dr Piotr Setkiewicz, autor kilkunastu publikacji i kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii Auschwitz.
Kolejna konferencja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbędzie się 28 stycznia o godzinie 12.00 w sali sesyjnej. Poświęcona zostanie Tragedii Górnośląskiej oraz deportacjom Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Prelekcje podczas konferencji, której inicjatorem jest Stanisław Janosz ze Stowarzyszenia Pro Memoria wygłoszą dr Sebastian Rosenbaum i dr Dariusz Węgrzyn, historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.