Najpopularniejsze

  • 18 marca 2025
  • dzisiaj, 09:40
  • wyświetleń: 2518

[FOTO] Festiwal Zdrowia Psychicznego RAZEM w Pszczyńskim Centrum Kultury i Liceum Kampus

We wtorek 1 kwietnia podczas Festiwalu Zdrowia Psychicznego RAZEM nauczyciele, rodzice i opiekunowie zastanawiają się, jak wspierać dzieci i młodzież w ich zdrowiu psychicznym. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w części wykładowej w pckulu wzięło udział około 400 osób.

Festiwal Zdrowia Psychicznego RAZEM - 01.04.2025 · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


Festiwal to pomysł Fundacji Kampus Nowa Edukacja, która działa od 2020 r, kierowana przez prezeskę Annę Ochman-Pasternak.

- Jako nauczyciele, specjaliści, rodzice jesteśmy przewodnikami młodego pokolenia. To wielka odpowiedzialność, ale i wyzwanie, które wymaga od nas wiedzy, siły i wsparcia merytorycznego, ale i wzajemnego. Jak mówi przysłowie, trzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko. W dzisiejszych czasach ta wioska to my - rodzina, nauczyciele, specjaliści, całe społeczeństwo. Ostatnie lata naszej pracy z dziećmi i młodzieżą skłoniły nas do wielu refleksji, pokazały, jakie wyzwania stoją przed nami, dorosłymi i jak wiele jeszcze musimy się nauczyć, by skutecznie wspierać młode pokolenie jednocześnie dbając o własny dobrostan. Chcemy szukać rozwiązań i szukać najlepszych dróg. Tylko razem możemy stworzyć świat, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne i rozumiane - mówiła Anna Ochman-Pasternak.

Uczestników wydarzenia przywitali wicestarosta Damian Cieszewski i zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. - Jednym ze sposobów radzenia sobie z dobrym zdrowiem psychicznym, z dniem codziennym i wyzwaniami, które nas spotykają jest sport. Dobrze, że spotykamy się by rozmawiać o tym, jak wspierać młodych ludzi. Dziękuję Fundacji Kampus za inicjatywę - mówi Damian Cieszewski.

Wykład inauguracyjny "Z czym boryka się młody człowiek w obecnych czasach i jak my jako dorośli możemy go wspierać?" wygłosiła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalistka pediatrii.

Profesor Małgorzata Janas-Kozik zwróciła uwagę, że współczesna młodzież zmaga się z ogromnym natłokiem informacji. Ilość bodźców docierających do młodych ludzi jest niewspółmiernie duża, co utrudnia nie tylko ich przyswajanie, ale także odpowiednie selekcjonowanie. - Sama liczba informacji i komunikatorów jest tak ogromna, że trudno sobie z tym poradzić, a co dopiero właściwie je uporządkować - podkreśliła.

Dodatkowym wyzwaniem są obowiązki szkolne, relacje rówieśnicze oraz pytanie: gdzie w tym wszystkim znajduje się miejsce dla rodzica lub opiekuna, który powinien odgrywać kluczową rolę w życiu dorastającego dziecka? Nie można także bagatelizować roli nauczyciela. Profesor zaznaczyła, że zaburzenia psychiczne to nie tylko poważne choroby - w połowie przypadków obejmują depresję i zaburzenia lękowe. Dlatego dzieci już od wczesnych lat powinny mieć dostęp do skutecznej profilaktyki, odpowiedniej opieki zdrowotnej i wsparcia w procesie reintegracji społecznej po wyzdrowieniu. - Rodzice również potrzebują wsparcia, ale zacznijmy od młodego pokolenia - zaznaczyła.

Festiwal Zdrowia Psychicznego RAZEM w Pszczyńskim Centrum Kultury - 01.04.2025 · fot. Powiat Pszczyński


Profesor podkreśliła także konieczność zmiany sposobu komunikacji. Współczesna młodzież coraz rzadziej rozmawia twarzą w twarz, nie stosuje komunikacji niewerbalnej - gestów, mimiki, tonu głosu. - Rodzic powinien nauczyć dziecko stawiania granic i radzenia sobie z frustracją w bezpiecznych warunkach. Nie istnieje coś takiego jak bezstresowe wychowanie - należy wyrzucić ten mit do kosza. Każdy dorosły lepiej funkcjonuje, gdy ma szefa i wie, czego może się po nim spodziewać. Podobnie dziecko, które nie doświadcza kontrolowanych frustracji, nie nauczy się radzenia sobie z emocjami - tłumaczyła.

Profesor odniosła się także do roli szkoły. - Uważam, że szkoła uczy rywalizacji, a powinna kształtować umiejętność współpracy. Jeśli dom rodzinny nie będzie w sojuszu ze szkołą, to szkoła sama nie udźwignie tego zadania - podkreśliła.

W dalszej części psycholożka Justyna Żukowska-Gołębiewska, mówiła o tym, jak budować relacje partnerskie między szkołą, a rodzicami w sytuacji wypalenia rodzicielskiego i zawodowego nauczycieli w obliczu kryzysu psychicznego dziecka? Adrian Drdzeń, specjalista ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem przekazał, jak skutecznie chronić dzieci.

W części warsztatowej, skierowanej do nauczycieli, pedagogów i psychologów, uczestnicy mają okazję zgłębić różnorodne podejścia wspierające rozwój i edukację młodych ludzi. Warsztaty obejmują tematykę podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach w edukacji, które przedstawi Agata Gemser-Wrębiak, a także metodę pozytywnej dyscypliny, omówioną przez Monikę Niedzielską. Dariusz Pietrek przybliży zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z internetu, gier i smartfonów. Natomiast Daria Kukla zaprezentuje tutoring jako metodę wspierającą rozwój ucznia poprzez budowanie dobrej relacji.

Po południu warsztaty dla rodziców w Liceum Kampus



Po południu w Liceum Kampus odbyły się warsztaty dla rodziców, poświęcone wyzwaniom wychowawczym we współczesnym świecie. Dariusz Pietrek poruszył temat wpływu internetu, gier i smartfonów na młodzież, pomagając rodzicom odpowiedzieć na pytanie: "Czy moje dziecko złapała sieć?". Aleksandra Żabicka poprowadziła warsztat "Wystarczająco dobre dziecko", zachęcając do refleksji nad oczekiwaniami wobec dzieci. Natomiast Dorota Sikora omówiła relację między rodzicem, dzieckiem a jedzeniem, zwracając uwagę na zdrowe nawyki żywieniowe i emocjonalny aspekt spożywania posiłków.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował starosta pszczyński Grzegorz Wanot, a wydarzenie było współfinansowane ze środków Powiatu Pszczyńskiego.

Program wydarzenia:



Pszczyńskie Centrum Kultury

część wykładowa:

  • 8:00 - 9:00 - rejestracja uczestników
  • 9:00 - 9:30 - otwarcie Festiwalu przez Organizatorów, wystąpienie Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak
  • 9:30 - 10:30 - prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, "Z czym boryka się młody człowiek w obecnych czasach i jak my jako dorośli możemy go wspierać?"
  • 10:30 - 10:45 - przerwa
  • 10:45 - 11:35 - Justyna Żukowska-Gołębiewska, "Jak budować relacje partnerskie między szkołą, a rodzicami w sytuacji wypalenia (rodzicielskiego/zawodowego nauczycieli) w obliczu kryzysu psychicznego/sytuacyjnego dziecka?"
  • 11:35 - 12:25 - Adrian Drdzeń, "Jak skutecznie chronić dzieci? - rola standardów"
  • 12:25 - 12:50 - przerwa


część warsztatowa dla nauczycieli, pedagogów, psychologów:

  • 12:50 - 14:20 - warsztat 1 (zgodnie z wyborem)
  • 14:20 - 14:30 - przerwa
  • 14:30 - 16:00 - warsztat 2 (zgodnie z wyborem)


Tematyka warsztatów:

  • Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w edukacji (Agata Gemser-Wrębiak)
  • Pozytywna dyscyplina (Monika Niedzielska)
  • Czy mojego ucznia złapała sieć? - internet, gry, smartfon (Dariusz Pietrek)
  • Tutoring - rozwój ucznia oparty na dobrej relacji (Daria Kukla)


Liceum Ogólnokształcące Kampus, ul. Wojska Polskiego 21

część warsztatowa dla rodziców:

  • 17:00 - 18:30 - warsztat 1 (zgodnie z wyborem)
  • 18:30 - 20:00 - warsztat 2 (zgodnie z wyborem)


Tematyka warsztatów:

  • Czy moje dziecko złapała sieć? - internet, gry, smartfon (Dariusz Pietrek)
  • Wystarczająco dobre dziecko. Warsztat dla rodziców i nauczycieli. (Aleksandra Żabicka)
  • Rodzic, dziecko i jedzenie (Dorota Sikora)

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński, materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.