Najpopularniejsze

  • 23 marca 2025
  • 24 marca 2025
  • wyświetleń: 7480

[Historyczne ciekawostki] Hotel Fuchs w Pszczynie

Justyna i Damian Okrętowie przybliżają tym razem historię Hotelu Fuchs.

Hotel Fuchs przed budynkiem omibus z siwkiem
Hotel Fuchs. Przed budynkiem omnibus z siwkiem · fot. archiwum Justyny i Damiana Okrętów


W kwietniu 1899 karczmarz Paul Fuchs kupił znany hotel rodziny Ujma przy ówczesnej Neuschullstarasse - dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego.

W budynku znajdowały się 3 duże pokoje gościnne na parterze, 12 pokoi na I i II piętrze, bar oraz pokój woźnicy usytuowany w tak zwanej wysokiej piwnicy. Wzmiankę o hotelu można znaleźć w broszurze "Fuhrer im Schlesischen Weichselthal und in den Beskiden" wydanej w 1899 roku.

Reklama Hotelu
Reklama Hotelu · fot. archiwum Justyny i Damiana Okrętów


Czytamy w niej "Jeśli chcemy zjeść gorący posiłek to zdecydowanie musimy wybrać Hotel Fuchs poprzednio Ujma. Budynek wyposażony we wszystkie współczesne wygody z umiarkowanymi cenami, w którym serwujemy doskonałe jedzenie i napoje, oferujemy kwatery nocne." W innej reklamie dowiadujemy się, że w hotelowym barze serwowane jest piwo tyskie, bawarskie i pilzner.

reklama przewodnika po Beskidach autorstwa Franz von Weichselthal wydanego przez Alphonsa Lakaya
Reklama przewodnika po Beskidach autorstwa Franz von Weichselthal wydanego przez Alphonsa Lakaya · fot. archiwum Justyny i Damiana Okrętów


Do pejzażu miejskiego Pszczyny wpisał się omnibus ciągnięty przez ciemnoszarego konia. Codziennie, punktualnie z z przybywającymi do Pszczyny pociągami niebiesko-żółty pojazd przetaczał się po wyboistych drogach na stację kolejową. Często przejazdom towarzyszyły dzieci z okrzykami i śmiechem. Gdy woźnica był w dobrym humorze zapraszał je do środka omnibusu, mogły usiąść na wąskich tapicerowanych ławkach, co było sporą atrakcją, a w ciepłe dni, gdy okna były otwarte brązowe zasłony falowały na wietrze.

Napis HOTEL FUCHS przymocowany był do dachu zapraszając przybywających gości. Woźnica ładował ich ciężkie kufry i powoli jechali do hotelu. Z okazji "Święta kwiatów i zbóż" (Matki Boskiej Zielnej) omnibus przystrojony był od dachu aż po szprychy kół małymi bukiecikami kwiatów, co stanowiło atrakcję nie tylko dla przyjezdnych, ale także dla mieszkańców miasta.

widok na ulicę Neuschullstrasse
Widok na ulicę Neuschullstrasse · fot. archiwum Justyny i Damiana Okrętów


W czasie I wojny światowej omnibus musiał zostać wycofany z użytku, ponieważ siwek został zarekwirowany na potrzeby wojska. Od tamtej pory pojazd jeszcze długo stał na dziedzińcu hotelu, prawdopodobnie nigdy więcej nie wyjechał na ulice miasta.

Mieszkańcy Pszczyny lubili spotykać się w hotelowym barze. Zasiadali przy długich dębowych stołach otrzymywali piwo w ponumerowanych na wieczku kuflach. Główny kelner szybko spełniał życzenia gości donosząc piwo i zamówione przystawki, zachęcające do dłuższego siedzenia. W barze spotykali się kupcy, nauczyciele, doktorzy i urzędnicy książęcy. Gdy spotkanie przeciągało się, niektóre gospodynie domowe dobijały się do drzwi po swoich mężów by wracali do domów.

W noc sylwestrową 1921/1922 przed hotelem wybuchł granat, wybijając 42 szyby w budynku.

Po przyłączeniu Pszczyny do Polski, do Hotelu Fuschs przyjeżdżali głównie goście z Krakowa, Warszawy, Poznania. 02.09.1924 zmarł właściciel hotelu Paul Fuchs, działalność kontynuowała jego żona. Niestety liczba gości spadała i 01.10.1929 roku hotel zamknięto. Budynek został sprzedany Karolowi Kulasowi.

Justyna&Damian Okręta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.