Rozrywka
- 28 marca 2016
- wyświetleń: 1728
Bażantarnia:Poniedziałek Wielkanocny
Materiał partnera:
W Poniedziałek Wielkanocny, 28marca Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego już od godziny 12.00.
Menu
Przystawki
- Carpaccio z polędwicy wołowej z kaparami, parmezanem, rukolą i oliwą z oliwek 24 zł
Zupy
- Domowy rosół gotowany na gęsinie, podany z makaronem 9 zł
- Wielkanocna zupa chrzanowa z szynką 13 zł
Dania główne
- Królik na sposób polski, duszony w śmietanie, podany z burakami i ciemnymi kluskami 45 zł
- Łosoś z sosem kurkowym, ziemniakami i bukietem salat 39 zł
- Pieczeń wieprzowa podana z kluskami i modrą kapustą 25 zł
- Filet z kurczaka zagrodowego z sosem estragonowym, cukinią oraz plackami 35 zł
- Polędwiczka wieprzowa w grzybach, podana z pure oraz fasolką szparagową 43 zł
Desery
- Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną 15 zł
- Lody w sosie czekoladowym z bakaliami 15 zł
- Sernik Wielkanocny z musem malinowym 15 zł
- Suflecik czekoladowy z wiśniami 15 zł
Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.
Przypominamy, w piątek, 1kwietnia o godzinie 19.00 mamy 17. Koncert Fortepianowo-Skrzypcowy w wykonaniu Izabeli i Zbigniewa Słomian. Prosimy przybywać nieco wcześniej. W programie m.in. H.Wieniawski, F. Chopin
Kalendarium
28 marca 1656 roku w czasie Potopu Szwedzkiego doszło do zwycięskiej dla Polski bitwy w Nisku dywizji hetmana Stefana Czarnieckiego na wojskami Gustawa Adolfa. Do czasu pierwszej wojny światowej Rzeczpospolita nie przeżyła równie kosztownej wojny na swoim terytorium, gdyż Szwedzi okazali się niezwykłymi wręcz nawet jak na tamte realia grabieżcami.
W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.
Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Bażantarnia
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj